Rolnik, który w poprzednim roku składał wniosek o przyznanie płatności, będzie miał przygotowany w aplikacji wniosek ROBOCZY na podstawie wniosku z roku 2019. Aby zalogować się, wystarczy użyć loginu i kodu dostępu z poprzednich kampanii. W przypadku rolników, którzy konto założyli online w kampanii 2017 i później - loginem jest numer producenta.
Do piątku 27 marca w ARiMR zarejestrowano 55 555 e-wniosków, wpłynęło 74 138 oświadczeń potwierdzających brak zmian we wniosku o dopłaty.
Dwie nowości w internetowym wniosku o dopłaty 2020
- Płatności bezpośrednie, płatność ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna, płatność ekologiczna w przypadku gruntów będących własnością Skarbu Państwa, państwowej osoby prawnej, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządowej osoby prawnej będą przysługiwać rolnikowi, który na dzień 31 maja danego roku, ma do tego gruntu tytuł prawny.
- Istnieje możliwość ubiegania się o płatność dobrostanową, która polega na rekompensowaniu rolnikowi dodatkowych kosztów oraz utraconych przychodów wiążących się z utrzymywaniem zwierząt z zastosowaniem podwyższonych standardów. Płatność dobrostanowa przysługuje do loch, tuczników, krów mlecznych oraz krów mamek.
✅Jak zalogować się do aplikacji eWniosekPlus, odzyskać hasło, odblokować konto albo założyć je, jeśli nie mieliśmy do tej pory? Warto pamiętać, że konto w aplikacji eWniosekPlus jest przypisane do osoby, a nie do gospodarstwa.
✅Wypełnianie wniosku krok po kroku: jak co wycofać, jak poprawić, sprawdzić czy jest kompletny i wysłać?
✅Zakładka WNIOSEK - co się w niej kryje i jak się tymi funkcjami posługiwać? M.in. załączniki, działki referencyjne, docinanie działek rolnych do granic gospodarstwa, dywersyfikacja upraw i EFA, grunty niezgłoszone, płatność dla młodych rolników, do krów i bydła, zgłoszenie zmian, wycofanie zwierząt z płatności, płatność do owiec, kóz, wystąpienie z systemu dla małych gospodarstw.
✅ Zakładka MAPA. Znajdziemy tu odpowiedzi m.in. na takie pytania: jak dodać lub usunąć działkę, jak narysować uprawę, jak zadeklarować mieszanki, narysować EFA?
✅ Funkcje na MAPIE - ikony, rysowanie, podziały, edycje, scalanie, usuwanie
✅Błędy kompletności i komunikaty we wniosku - jak naprawić możliwe błędy, które można wskazać aplikacja?
✅Zanegowanie danych referencyjnych GIS
✅Kontrola krzyżowa powierzchni
✅Deklaracja płatności PRSK i RE
✅Deklaracja do płatności zalesieniowych
✅Deklaracja płatności dobrostanowej
Do kiedy można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie 2020?
Podstawowy termin przesyłania wniosków o przyznanie płatności na 2020 r. wraz z wymaganymi załącznikami rozpoczyna sie 15 marca i kończy 15 czerwca (zmiana z 15 maja, po przedłużeniu o miesiąc). Wniosek może być złożony z opóźnieniem w ciągu 25 dni kalendarzowych. Wówczas rolnicy (składający wnioski po 16 czerwca), otrzymają płatności pomniejszone o 1% za każdy dzień roboczy zwłoki. Wnioski osób, które złożą je po tym czasie, nie będą rozpatrywane i tym samym osoby te nie otrzymają płatności.
Źródło: ARiMR
Ile kosztuje mleko prosto od krowy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?