Dodatkowe środki budżetowe dla rolników? Taką potrzebę podkreśla minister rolnictwa. Jaka jest sytuacja w rolnictwie?

OPRAC.:
Redakcja Strefy Agro
Redakcja Strefy Agro
- Będziemy chcieli wspomagać rolników, ale wiemy też, jaka jest sytuacja w budżecie - przyznaje minister Siekierski.
- Będziemy chcieli wspomagać rolników, ale wiemy też, jaka jest sytuacja w budżecie - przyznaje minister Siekierski. Adam Jankowski/Polska Press
Rolnicy borykają się z wysokimi cenami środków produkcji, takimi jak nawozy, czy środki ochrony roślin. - Będą potrzebne dodatkowe środki budżetowe na wsparcie rolników - poinformował w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister rolnictwa Czesław Siekierski. Zapowiedział, że we wtorek ma spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem, by zrelacjonować sytuację w rolnictwie.

- Z drugiej strony rolnik nie ma wpływu, po jakiej cenie sprzedaje swoje produkty - zmniejszyła się opłacalność produkcji. Rolnicy mówią: nie mamy jak finansować nowych wydatków związanych z uruchomieniem produkcji rolniczej wiosną - zaznaczył minister.

Minister rolnictwa o dodatkowych środkach dla rolników

- Jutro jest Rada Ministrów. Poprosiłem o rozmowę z premierem Tuskiem w godzinach popołudniowych, bo chcemy zrelacjonować sytuację. Zapewne będą potrzebne dodatkowe środki budżetowe krajowe dla wsparcia rolników, aby poprawić ich sytuację związaną z procesem produkcji - powiedział Siekierski.

Pytany, czy w związku z tym będzie konieczna poprawka do budżetu, minister stwierdził, że na razie są pewne rezerwy zapisane w budżecie. - „Myśmy przewidywali pewne elementy, ale w przyszłości może być nowelizacja budżetu”. Zaznaczył jednocześnie, że jest to uzależnione od tego, jakie będą ceny gazu i nawozów. 3- Nie wiemy, czy ta nasza skala zakładanych rezerw wystarczy na potrzeby rolników - dodał Siekierski.

- Będziemy chcieli wspomagać rolników, ale wiemy też, jaka jest sytuacja w budżecie - przyznał. Wskazał, że „pewne elementy wsparcia” dla rolników są zapisane w budżecie państwa.

Sejm 18 stycznia br. uchwalił ustawę budżetową na 2024 rok. Dochody państwa zaplanowano na blisko 682,4 mld zł, wydatki na 866,4 mld zł, a deficyt ma nie przekraczać 184 mld zł. Podczas prac w Senacie nie zgłoszono poprawek do ustawy i trafiła ona do podpisu przez Prezydenta RP.

Według art. 224 konstytucji (rozdział X "Finanse Publiczne") Prezydent RP może w ciągu siedmiu dni podpisać ustawę budżetową, ewentualnie może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą. Trybunał ma maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia wniosku na wydanie orzeczenia.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera