Planujesz zrobić ognisko? Zdziwisz się, gdzie nie można go rozpalać! Co z ROD i prywatną działką?

Agata Wodzień-Nowak
Ognisko może płonąć, ale tam, gdzie jest to bezpieczne.
Ognisko może płonąć, ale tam, gdzie jest to bezpieczne. Agata Wodzień-Nowak
Powszechnie wiemy, że ognisk nie wolno palić w lesie i jego pobliżu, ale to nie są jedyne niedozwolone miejsca. Klimat, jakie stwarza ognisko, sprawia, że gdy mamy wybór między nim a grillem, to wolimy rozpalić drewniane polana. W chłodne wieczory daje przyjemne ciepło, a kiełbaska też smakuje jakoś inaczej. Gdzie nie powinniśmy rozpalać ogniska? Co z ogniskami na działce ROD? Sprawdzamy przepisy.

Spis treści

W ustaleniu miejsc, w których przygotowanie ogniska nie jest najlepszym pomysłem, będzie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719).

Czy na prywatnej działce można palić ognisko?

Na to pytanie na swojej stronie odpowiada Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Zgodnie z wyżej wspomnianym rozporządzeniem w obiektach oraz na terenach przyległych do nich zabronione jest wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar lub jego rozprzestrzenienie się, a w szczególności:

  • rozpalanie ognia lub wysypywanie gorącego popiołu i żużla w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych (§ 4 ust. 1 pkt 5),
  • składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu (§ 4 ust. 1 pkt 6)
  • używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych (§ 41 ust. 3),
  • wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru (w tym rozniecanie ognia w miejscach niewyznaczonych do tego celu) w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów (§ 40 ust. 1).

Przeczytaj też: Jaką wilgotność może mieć drewno do palenia? Sprawdź, jak długo trzeba suszyć drewno, by uniknąć mandatu

Mandat za palenie ogniska w ogrodzie

Jeżeli nie dojdzie do naruszenia m.in. przytoczonych przepisów oraz zostaną zachowane odpowiednie środki ostrożności, to palenie ognisk na terenie posesji nie będzie stanowić naruszenia przepisów przeciwpożarowych.

Zadbajmy o to, by rozpalone przez nas ognisko nie było uciążliwe dla innych. Na uwadze trzeba mieć artykuł 145 Kodeksu wykroczeń, który to może mieć zastosowanie: Art. 145. „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”. Nad dymem i roznoszonym przez wiatr popiołem możemy nie zapanować.

Palenie ognisk na działkach ROD

Polski Związek Działkowców co roku przypomina o zakazie spalania odpadów i palenia ognisk na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

„Całkowity zakaz spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych na terenach rodzinnych ogrodów działkowych wprowadza § 68 pkt 5 Regulaminu ROD. Przepis ten obliguje wszystkich działkowców oraz osoby przebywające na terenie rodzinnego ogrodu działkowego do bezwzględnego powstrzymania się od rozpalania ognisk”, czytamy w jednym z apeli do działkowców.

Należy pamiętać nie tylko o przepisach związkowych oraz miejscowych, które nakładają kary za spalanie na terenie ROD (mandat 500 zł lub wyższe grzywny), ale także o:

  • realnym zagrożeniu pożarowym (szczególnie w czasie upałów i suszy)
  • negatywnym wpływie spalania na florę i faunę glebową (spalanie pozostałości roślin, całkowicie niszczy życie mikrobiologiczne oraz cenne związki i połączenia organiczno-mineralne, odpowiedzialne za powstawanie próchnicy glebowej).
  • potęgowaniu zanieczyszczeń powietrza i efektu smogu na terenie gmin.

PZD wspomina również o zagrożeniu dla samochodów i pieszych poruszających się po drogach zlokalizowanych w sąsiedztwie ogrodów, wokół których roznosi się dym oraz o kreowaniu niekorzystnej opinii wśród społeczności i władz lokalnych w konsekwencji zadymionych ogrodów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
A co z dymem z komina z sąsiadujących domów który wdziera się do mojego mieszkania na 9 piętrze. Muszę zamykać okna zamiast oddychać świeżym powietrzem. Ogniska im przeszkadzają a wszechobecne grille już nie. Głupie przepisy.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro