Spis treści
Kiedy siew kukurydzy?
Kukurydza jest jednym ze zbóż chętnie uprawianych w kraju. Czy na ziarno, czy na kiszonkę, wysiew nie jest trudny, warto jednak przestrzegać terminów. Długość okresu wegetacyjnego, region i skala temperatur mają istotne znaczenie. Jak pisze Agata Wodzień-Nowak ze Strefy Agro, na południowym wschodzie i południowym zachodzie optymalny czas siania kukurydzy to 20-30 kwietnia, w pozostałych częściach kraju 25 kwietnia-5 maja.
W niektórych miejscach kukurydza zacznie już więc wschodzić, co spróbują wykorzystać... dziki.
Czytaj więcej: Kiedy siać kukurydzę? Optymalny termin siewu na kiszonkę i na ziarno. Zbyt wczesny siew to ryzyko wymarznięcia
Dziki kontra uprawy kukurydzy
Dziki można spotkać nie tylko w miastach, lasach, ale też na polach kukurydzy. Gdy nasiona kiełkują, stają się pożywieniem dla głodnych zwierząt. Rolnicy szczególnie narzekają na szkody w maju.
Pamiętajmy, że dzik ze zwierzęcia typowo leśnego staje się gatunkiem bytującym w większości na polach, głównie w dużych łanach zbóż, gdzie oprócz obfitej bazy żerowej znajduje schronienie aż do zimy. Tylko okresy najcięższych mrozów spędzą w głębi lasu, a wraz z nastaniem wiosny wraca w pobliże swych letnio-jesiennych ostoi, informowała jakiś czas temu Opolska Izba Rolnicza.
Obecnie uprawia się coraz więcej kukurydzy, a ta w okresie wiosennym jest dla dzików prawdziwym rarytasem. O szkodach mówi się co roku, ale często gospodarze nie mają sposobu na radzenie sobie ze zwierzętami, których w plantacjach jest sporo. Mimo zgłaszania zniszczeń i prób uzyskania odszkodowania, wielu szuka sposobów, aby zapobiegać takim sytuacjom.
Jak pozbyć się dzików z kukurydzy?
Czy dziki da się przepędzić z upraw kukurydzy? Da się, ale ma na to wpływ kilka czynników. Warto dobrze rozplanować wysiew. Rośliny, które zaczną rosnąć blisko lasu, będą łakomym kąskiem dla zwierząt. Jeśli pozwala na to areał, należy przedzielić uprawy kukurydzy pasami innych upraw, które nie będą zachęcać do konsumpcji.
Choć na rynku są dostępne środki odstraszające dziki, niektórzy stawiają na naturalne metody. Na jednej z grup rolniczych gospodarze dzielą się pomysłami. Wśród nich są m.in.:
- wylanie gnojówki,
- posypanie upraw sproszkowaną papryką chilli,
- użycie zaprawy z Amolem.
Można też po prostu ogrodzić uprawy płotem, drutem, taśmą leśną lub zakupić elektrycznego pastucha, który na bazie impulsów oddziałuje na zmysły zwierzęcia.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!