Spis treści
Fasolka jest popularnym dodatkiem do obiadu albo jego głównym składnikiem. Szparagowa najpopularniejsza jest zielona i żółta, ale spotkamy również fioletową. Jemy całe strąki. Fasola Piękny Jaś to pnące, które zbieramy później i skupiamy się na fasolkach ukrytych w strąku.
Jak i kiedy siać fasolę Jaś i szparagową?
Fasola lubi ciepło i najlepiej kiełkuje, gdy temperatura wynosi co najmniej 11 stopni Celsjusza. Tegoroczna wiosna, a przynajmniej jej pierwsza połowa należała do chłodnych, dlatego siew niektórych warzyw przesunął się. Fasolę bezpośrednio do gruntu na ogół siejemy na przełomie kwietnia i maja, szparagową najlepiej po 15 maja.
Przeczytaj też: Obok czego sadzić fasolę? Najlepsze sąsiedztwo w ogrodzie i lista roślin, których lepiej obok unikać
Fasola jest wrażliwa na przymrozki i wiatr, można okrywać ją w początkowej fazie rozwoju agrowłókniną. Można też wcześniej wysiać roślinę na parapecie w domu, by później przesadzić do ziemi gotowe rozsady.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by fasolkę szparagową wysiewać również w czerwcu, a nawet lipcu, na późniejszy zbiór, o ile nie panuje susza i upał. Wówczas będzie słabiej kwitła i wyda słabsze strąki.
Jednocześnie fasola należy do roślin dość odpornych na brak wody i taka aura posłuży fasoli uprawianej na suche nasiona (Piękny Jaś).
Uprawa fasoli w przydomowym ogródku albo na działce
Stanowisko do uprawy fasoli. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i osłoniętym przed wiatrem. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, o pH od 6 do 7,2. Przed sadzeniem warto ją dobrze przygotować, kopiąc do głębokości około 25 cm i dodając do niej kompost lub nawozy organiczne.
Nasiona fasoli powinniśmy sadzić do ziemi na głębokości około 4-5 cm, z odstępem około 10-15 cm między nimi. W okresie wzrostu pamiętajmy o podlewaniu, gdy mamy do czynienia z niedoborami opadów oraz o odchwaszczaniu warzywnika. Fasolka szparagowa urośnie nawet na balkonie.
Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego podpowiada: Fasola może być uprawiana po większości gatunków roślin, z wyjątkiem:
- bobowatych - z uwagi na niebezpieczeństwo porażenia przez te same choroby i szkodniki
- marchwi i pietruszki – ze względu wystąpienia nicieni.
Na to samo stanowisko w płodozmianie fasola może wracać co 4 lata.
Podpory i zbiór fasoli
Pamiętaj o tyczkach, jeśli wybierasz odmiany tyczne (są też karłowe). Fasola potrzebuje wsparcia ze względu na to, że sama jest dość wysoka wiotka. Bez podpory kładłaby się na ziemi, co nie będzie sprzyjało rozwojowi strąków, zaczną gnić. W przydomowych lub działkowych ogródkach najczęściej stosuje się tyczki, pojawiają się niekiedy kratki, po których prowadzona jest fasola.
Okres wegetacji fasoli wynosi na ogół 112-130 dni. Fasola Jaś dojrzewa około połowy września lub na przełomie września i października. Łuskanie nasion fasoli prowadzimy zazwyczaj ręcznie. W przypadku fasolki szparagowej - zbiór odbywa się 2-3 miesiące od wysiewu. To roślina bardzo plenna, a zbiór można powtarzać nawet co 2 dni.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?