Maliniak i inne stare odmiany pomidorów wciąż królują w ogródkach. Tych błędów unikaj w uprawie

Agata Wodzień-Nowak
Brak wsparcia dla roślin - pomidory potrzebują odpowiedniego wsparcia, aby dobrze rosnąć i owocować. Można stosować różne metody, takie jak bambusowe kije czy specjalne siatki do podpierania roślin.
Brak wsparcia dla roślin - pomidory potrzebują odpowiedniego wsparcia, aby dobrze rosnąć i owocować. Można stosować różne metody, takie jak bambusowe kije czy specjalne siatki do podpierania roślin. pixabay.com
Odmiany pomidorów dostępne w Polsce pozwalają wybierać pod względem smaku, koloru, wielkości i okresu dojrzewania. W sprzedaży dostępne są zarówno nowe, jak i te stare odmiany, uprawiane od lat w przydomowych ogródkach. Jeśli chcesz posiać albo posadzić gotowe rozsady na swojej działce, przeczytaj, jakich błędów unikać.

Spis treści

Stare odmiany pomidorów. Te w Polsce wybieramy najchętniej

Stare odmiany pomidorów wciąż cieszę się dużym powodzeniem, mamy do nich sentyment, lubimy smak. Są to odmiany, które przetrwały wiele lat, zachowując swoje walory smakowe i właściwości. Odporność na choroby i szkodniki to ważna cecha rośliny. W Polsce najczęściej uprawiane odmiany pomidorów to m.in.: Malinowy Olbrzym czy Krakus.

Rolnicze uprawy pomidorów zgłoszone do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zajmowały w 2022 roku prawie 5 tys. hektarów. Liczba ta nie obejmuje przydomowych czy działkowych ogródków warzywnych, a to jedno z najpopularniejszych warzyw w takiej amatorskiej uprawie. Produkcja pomidorów na plantacjach rolniczych była o ok. 3 proc. wyższa od tej przed rokiem i wyniosła 166 tys. t.

Przeczytaj też: Stare odmiany jabłoni i innych drzew owocowych. Te jabłka rosły u dziadków w sadzie

W Krajowym Rejestrze Odmian, który prowadzi Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, znajdziemy m.in. odmianę Poranek, zarejestrowaną w 1986 roku, Malinowy Ożarowski z 1999, ale też Malinowy Retro i szereg innych odmian malinowych.

Na liście jest też m.in.

  • Alka 1992
  • Atol 1998
  • Betalux 1992
  • Krakus, 1988
  • Kminic 1995
  • Jawor 1983
  • Poranek 1986
  • Promyk 1992
  • Rumba Ożarowska 1995
  • Żłoty Ożarowski 1997

Błędy w uprawie pomidorów. Poznaj listę i unikaj w ogródku

Pomidor nie jest trudny w uprawie, wymaga jednak uważności i wystrzegania się zachowań. Dotyczy do na przykład umiejętnego podlewania pomidorów, doboru, podparcia krzaków czy przycinania. ---> Poznaj listę wskazówek.

Odmiany pomidorów znane od lat. Charakterystyka wybranych

Malinowy Olbrzym jest odmianą, która potrzebuje mocnych palików, które wesprą roślinę. Jej owoce dojrzewają średnio późno, dając bardzo duże pomidory. Soczyste owoce o czerwonej barwie i intensywnym smaku należą do jednych z ulubionych w Polsce. Jest to odmiana, która dobrze rośnie w warunkach polskiej pogody.

Pokusa należy do wczesnych odmian pomidorów i stosunkowo niewielkich owocach, nazywanych koktajlowymi. Najczęściej wykorzystywane jako dodatek do sałatek, jako przekąska, do dekoracji dań.

Krakus to wysoka odmiana pomidorów, która jest popularna w Polsce od lat 70. XX wieku. Charakteryzuje się kulistymi soczystymi owocami o intensywnym smaku. Dobrze rośnie w umiarkowanie wilgotnych warunkach. Trzeba pamiętać o redukowaniu pędów bocznych.

Wskazówki dotyczące uprawy pomidorów

Jeśli chcesz uprawiać pomidory, zacznij od wyboru odpowiedniego miejsca, najlepiej odsłoniętego na słońce. Gleba powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Należy pamiętać, że pomidory lubią wilgoć, ale nie tolerują zbyt obfitego podlewania. Szybko w takiej sytuacji pojawiają się choroby grzybowe.

Wysiew nasion najlepiej przeprowadzić w marcu lub kwietniu. Nasionka umieść w doniczkach z ziemią i ustaw w ciepłym i wilgotnym miejscu. Po wykiełkowaniu, siewki przesadź do większych doniczek lub na zewnątrz do gruntu.

W trakcie okresu wegetacyjnego pomidorów warto również pamiętać o regulowaniu wzrostu pomidorów i usuwaniu chwastów. W przypadku chorób czy szkodników, warto stosować naturalne metody ich zwalczania, np. opryskiwanie roślin mleczkiem i czosnkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro