Pilnuj grządek! Podpowiadamy, kiedy ogławiać pomidory. To ważny zabieg pod koniec lata

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Warto dbać o podlewanie roślin w okresach suszy i obserwować, czy na liściach nie pojawiają się plamy sygnalizujące chorobę.
Warto dbać o podlewanie roślin w okresach suszy i obserwować, czy na liściach nie pojawiają się plamy sygnalizujące chorobę. pixabay.com
Podcinanie liści pomidorów to ważny zabieg, ogławianie pomidorów o odpowiedniej porze — również. Ważne, by pozbywać się tylko tych właściwych części rośliny i pomóc jej w dostarczeniu dorodnych owoców. Wyjaśniamy, kiedy podcinać i czemu to służy. Potem przyjdzie czas na ogławianie. W sierpniu uprawa warzyw będzie w kluczowym momencie zbiorów, ale trzeba zadbać, by potrwały jak najdłużej. Warto wiedzieć, że w przypadku podcinania wysokich odmian pomidorów trzeba podjąć decyzję, czy chcemy prowadzić roślinę na jeden, czy dwa pędy.

Spis treści

Pomidory uprawiane w przydomowych warzywnikach, na działkach czy balkonie wymagają pielęgnacji, by rosły zdrowo i dały oczekiwane owoce. Bardzo ważny będzie sierpień, wówczas trwa sezon na zbiory pomidorów z własnych ogródków. Jednak już wcześniej trzeba będzie podcinać liście.

Dlaczego podcinamy liście pomidorów i które usuwać?

- Od początku lata, czyli już w czerwcu podcinam dolne liście, żeby roślina miała więcej siły na kształtowanie owoców, dorodnych pomidorków – mówi doświadczona rolniczka, która od lat uprawia pomidory na potrzeby swojej rodziny w przydomowym ogródku.

Dokładniej sprawę wyjaśnia m.in. Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców i przekonuje, że warto usuwać dolne liście. „Pamiętajmy, że liść karmi grono, które znajduje się pod nim. Jeżeli owoc jest w pełni wykształcony rozmiarowo, to wtedy możemy usunąć liść nad tym gronem”.

Dodatkowe zabiegi dotyczą pomidorów wysokich. W ich przypadku na bieżąco usuwamy pędy wyrastające z kątów liści, a mniej więcej w połowie sierpnia odcinamy wierzchołek nad piątym gronem, pozostawiając nad nim dwa liście, podpowiadają działkowcy.

Cięcie liści pomidorów przyspieszy kwitnienie i owocowanie

Zalecenia dotyczące uprawy pomidorów w zakresie cięcia daje Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w publikacji Metody integrowanej produkcji pomidorów gruntowych z 2020 roku. Poznaj wskazówki.

GIORiN daje bardzo ważną radę: „Należy pamiętać, że w celu uniknięcia infekcji, usuwanie pędów i liści należy przeprowadzać bezpośrednio przed planowanymi zabiegami ochronnymi przeciwko chorobom grzybowym i bakteryjnym”.

  • Cięcie pomidorów ma na celu usunięcie części pędów i liści na korzyść przyspieszenia kwitnienia i owocowania.
  • Nie stosuje się cięcia w uprawie odmian samokończących dla przetwórstwa.

Przycinanie pomidorów wysokich. Roślinę można prowadzić na jedne lub dwa pędy

Jeśli uprawiasz pomidory wysokie, pewnie wiesz, że można je prowadzić na jeden albo dwa pędy. „Przy prowadzeniu na jeden pęd pozostawia się tylko pęd główny, a pędy boczne, pojawiające się w kątach liści, powinny być usuwane w miarę ich wyrastania, kiedy mają kilka centymetrów długości. Prowadząc pomidory na dwa pędy, pozostawia się pęd główny i pęd boczny wyrastający pod pierwszym gronem”, instruuje inspektorat.

Ogławianie w sierpniu. To wszystko z powodu owoców

Niezależnie od sposobu prowadzenia, po wytworzeniu 5-6 gron, rośliny ogławia się, przycinając wierzchołek wzrostu nad 2.-3. liściem powyżej ostatniego grona. Ogławianie roślin powinno być przeprowadzone pod koniec lipca, najpóźniej do połowy sierpnia.

To może Ci się przydać do ogrodu

Materiały promocyjne partnera

Tak zabieg tłumaczy Wielkopolska Izba Rolnicza w zaleceniach gospodarskich na sierpień: „Wierzchołki pomidorów wysokich ucinamy nad drugim rozwiniętym liściem, nad ostatnim gronem. Owoce zawiązane później nie zdążą dorosnąć przed przymrozkami”.

Specjaliści zalecają, by usuwać zarażone pędy, a jak trzeba, to nawet całe zarażone rośliny.

od 7 lat

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!