Spis treści
Opakowanie nasion czosnku niedźwiedziego kosztuje kilka złotych. Ich zakup to jednak dopiero początek, jeśli chcesz go uprawiać. W Polsce czosnek niedźwiedzi można też spotkać rosnący naturalnie w lesie.
Jak wygląda czosnek niedźwiedzi?
Zawiedzie się ten, kto będzie szukał główki z ząbkami charakterystycznej dla czosnku pospolitego. Ten niedźwiedzi wygląda inaczej, a możemy go rozpoznać dzięki charakterystycznym długim liściom lancetowatym. Mają do 20-30 cm długości. To liście stanowią bogactwo cennych właściwości, wskazują leśnicy.
Na przełomie kwietnia i maja ten leśny czosnek kwitnie na biało, jednak wtedy już jest zbyt późno na zbiór.
Czy czosnek niedźwiedzi można zbierać w lesie?
Czosnek cygański i cebula czarownic to inne nazwy stosowane dla czosnku niedźwiedziego. Rośnie w polskich lasach, ale czy można go zbierać?
Czosnek niedźwiedzi jest rośliną objętą ochroną częściową - nie można go zrywać w lesie (wyjątek stanowi uzyskanie stosownego zezwolenia)! - wyjaśniają na swojej stronie Lasy Państwowe. W postaci dziko rosnącej spotkamy czosnek niedźwiedzi w całej Europie, a Polsce będą to tereny m.in.:
- Puszczy Kampinoskiej,
- Puszczy Białowieskiej,
- Bieszczad.
Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi?
Czosnku niedźwiedziego nie można zrywać w lesie podczas spaceru, jednak można uprawiać w ogródku. Jadalny jest w całości, jednak za najcenniejsze uważa się liście. Zbiór czosnku niedźwiedziego najkorzystniej jest prowadzić od marca do kwietnia. Później, gdy zacznie kwitnąć, liście przestają być tak smaczne i tracą część cennych właściwości zdrowotnych. Robią się bardziej łykowate.
Do uprawy czosnku niedźwiedziego powinniśmy wybierać stanowiska wilgotne, półcieniste lub cieniste, zatem zbliżone do naturalnych warunków, jakie ma w lesie. Najlepiej czuje się sadzony w kępkach, szczególnie pod drzewami. Nie straszne mu mrozy, więc nie trzeba wykopywać go na zimę.
Przy sprzyjających warunkach wschodzi nawet w lutym. To n przełomie marca i kwietnia najlepiej zbierać liście czosnku niedźwiedziego, zanim zacznie kwitnąć, co zazwyczaj dzieje się na przełomie kwietnia i maja. Do uprawy czosnku najlepsza będzie gleba o obojętnym pH, żyzna, lekka i piaszczysta.
Właściwości zdrowotne czosnku niedźwiedziego
- Czosnek niedźwiedzi ma wszystkie właściwości czosnku pospolitego. Jednak przewyższa go pod względem zawartości pewnych substancji, które mają cenne właściwości lecznicze - przekonują Lasy Państwowe.
- Dzięki związkom siarki świeże liście mają działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i grzybobójcze - wymienia serwis Strona Zdrowia. Po czosnek z lasu sięgali już nasi przodkowie setki lat temu.
Składniki zawarte w czosnku niedźwiedzim mają pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Lasy Państwowe wymieniają, że zawiera mnóstwo mikro oraz makroelementów, m.in. magnez, żelazo, potas, fosfor, witaminę A, C oraz witaminy z grupy B.
Na co pomaga czosnek niedźwiedzi?
- wspiera pracę układu pokarmowego
- pomaga obniżyć poziom cholesterolu
- wspomaga regulowanie ciśnienia krwi
- wspiera odporność organizmu
- wspomaga utrzymanie zdrowych stawów
- wspiera pracę wątroby
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?