Spis treści
Kiedy siać pomidory na rozsadę?
Trzeba pamiętać, że pomidor, podobnie jak papryka jest rośliną ciepłolubną, dlatego do gruntu może trafić dopiero wtedy, gdy temperatura zarówno powietrza, jak i gruntu będzie sprzyjała uprawie. Jednocześnie powinien to być czas, gdy w Polsce mija zagrożenie wystąpienia przymrozków. Więcej o sprawdzonej dacie nieco później.
Dlaczego zaczynamy od wskazania terminu sadzenia rozsady do gruntu? Z bardzo praktycznego względu. Otóż zbyt wcześnie wysiane pomidory mogą „zdziczeć”, jak mówią potocznie ogrodniczki. Stanie się tak, gdy zbyt długo będą np. w domu na parapecie. Dlatego warto wyliczyć ok. 6-8 tygodni, inni wskazują na 50-60 dni, jako okres produkcji rozsady pomidorów.
Rozsada powinna być mocna i krępa, a nie nadmiernie wyciągnięta.
Praktycy zalecają wysiew pomidorów w połowie marca. - Siejąc w tym terminie, nie wydłużają się nadmiernie łodyżki roślin, a tym samym stają się one silniejsze, podpowiada Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Jak siać pomidory na rozsadę?
Jeśli zdecydujemy się na wielodoniczki, wówczas wysiewamy po 1 nasionku. Natomiast w większych donicach siejemy pojedynczo, co 2-3 cm. Następnie nasiona przysypujemy warstwą ziemi z piaskiem (ok. pół centymetra, nie grubiej). Wystarczy delikatnie przyklepać i zrosić wodą.
Eksperci podpowiadają, że doniczki w tym pierwszym etapie można przykryć szybą lub folią, co jednej strony zapobiegać parowaniu, a z drugiej utrzymać stałą temperaturę. Ta w początkowej fazie powinna wynosić 19-24ºC, a po wschodzie ok. 16-20ºC. Pamiętajmy o zraszaniu ziemi na tyle delikatnie, żeby nie wypłukać nasion.
Śląski ODR: Siewki pomidorów pikujemy do pojedynczych doniczek, gdy posiadają liście właściwe. Pojedyncze rośliny w wielodoniczkach nie muszą być od razu pikowane. Starczy raz, do większych, pojedynczych pojemników.
Kidy wysadzić pomidory do gruntu?
Dzięki uprawie pomidorów z rozsady, skraca się okres wzrostu w polu w porównaniu z okresem, gdybyśmy wysiewali je do gruntu. Dorastanie i dojrzewanie owoców przypada latem, przede wszystkim w sierpniu i wrześniu.
Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Agrotechniczny termin sadzenia rozsady przypada w Polsce na drugą połowę maja, ale uzależniony jest głównie od przebiegu pogody w danym roku. Zazwyczaj to połowa maja, gdy mija tzw. Zimni Ogrodnicy (Pankracy, Serwacy, Bonifacy, których imieniny przypadają 12-14 maja) i zimna Zośka (15 maja).
Jak hartować pomidory przed wysadzeniem do gruntu?
Wiemy już, kiedy siać i sadzić pomidory, jednak rośliny trzeba przygotować na ten moment. Sadzonka powinna być silna, ze zwartą bryłą korzeniową, o zdrowym wyglądzie. Na tym nie koniec - musi być zahartowana.
Początkowo możemy uchylać okno, by rozsada miała kontakt z chłodniejszym powietrzem, potem wystawiać ją na zewnątrz w ciągu dnia i chować doniczki na noc. Zahartowane rośliny będą lepiej przygotowane do niesprzyjających warunków.
Śląski ODR podpowiada: Produkcja rozsady to około 50 - 60 dni. Przed zasadzeniem roślin do gruntu, na okres ok. 10 dni wystawiamy doniczki na zewnątrz. Przyzwyczajają się do warunków, w których będą się dalej rozwijać. Pamiętać należy o przesunięciu ich z dala od słońca w szczytowych godzinach nasłonecznienia.
Można uprawiać pomidory z siewu do gruntu, jednak jest to zdecydowanie mniej popularna metoda. Termin siewu jest uzależniony od temperatury gleby, która powinna osiągnąć przynajmniej 8ºC. W uprawie z siewu początek dojrzewania następuje około 2 tygodnie później niż w uprawie z rozsady, a główny okres zbiorów przypada na wrzesień.
Złe sąsiedztwo dla uprawy pomidorów. Tych warzyw w pobliżu unikaj
Ważna jest nie tylko roślina rosnąca obok w danym sezonie, ale i uprawy, które prowadziliśmy w danym miejscu w poprzednich sezonach.
Specjaliści Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Metodyce integrowanej produkcji pomidorów gruntowych piszą:
Nie należy uprawiać pomidorów po roślinach takich jak: papryka, oberżyna, ziemniak i tytoń, a na tym samym polu częściej niż co 3 lata. Unikać należy również bliskiego sąsiedztwa uprawy ziemniaków i pomidorów, ze względu na możliwość przenoszenia się chorób (np. zaraza ziemniaczana) i szkodników z jednej plantacji na drugą.
Niekorzystne jest również lokalizowanie uprawy obok pola, na którym w poprzednim roku rosły ziemniaki, gdyż młode, świeżo posadzone pomidory mogą być atakowane przez chrząszcze stonki wychodzące wiosną z ziemi.
Ile dni od posadzenia pomidory będą do zbioru?
Wśród odmian pomidorów wyróżniamy odmiany
- bardzo wczesne,
- wczesne,
- średniowczesne,
- średniopóźne,
- późne.
W przypadku bardzo wczesnych odmian pierwsze pomidory przy sprzyjających warunkach zbierzemy już 50-60 dni od posadzenia. Najpóźniejsze odmiany pozwalają na pierwsze zbiory po 80-90 dniach od posadzenia.
Eksperci z zakresu ochrony roślin wskazują, że im wcześniejsza jest odmiana, tym mniejsze istnieje prawdopodobieństwo porażenia pomidorów przez zarazę ziemniaczaną i większe możliwości ograniczenia ilości stosowanych środków ochrony roślin.