Spis treści
Jednym ze sposobów znajdowania idealnej rośliny towarzyszącej jest poznanie jak najlepszych warunków dla rośliny głównej, w tym przypadku pomidorów, a następnie poszukanie innych roślin, które dobrze rozwijają się w podobnych warunkach.
Sadzenie towarzyszące to praktyka umieszczania gatunków roślin blisko siebie dla obopólnych korzyści. Może pomóc w odstraszaniu szkodników, przyciągać zapylacze i inne pożyteczne owady i sprawić, że potrzeby różnych gatunków roślin w zakresie składników odżywczych nie będą ze sobą kolidować.
Kiedy i jak sadzić pomidory?
Pomidory uwielbiają pełne słońce przez większą część dnia. Najlepsze pH gleby to od 5,5 do 6,5 i należy utrzymywać ją wilgotną. Najlepiej sadzić je już po 15 maja, aby uniknąć wiosennych przymrozków, które mogłyby zaszkodzić naszym sadzonkom. Ziemia powinna być dobrze nagrzana, ale sadzimy w bardziej pochmurny niż słoneczny dzień.
Warto zwrócić uwagę na sadzonki, aby były zdrowe i dobrze rozwinięte. Powinny mieć 15-30 cm wysokości, 5-7 liści i dobrze rozbudowany system korzeniowy.
Sadzonki umieszczamy na grządkach w rzędach. Najlepsza odległość pomiędzy poszczególnymi roślinami to 35-50 cm. Dołki najlepiej jest przygotować wcześniej i dobrze rozłożyć korzenie, nie powinny być podwinięte, przysypujemy ziemią i delikatnie ugniatamy. Nie zapominamy o drewnianym patyczku, który będzie podporą dla naszych krzaczków podczas wzrostu i kiedy owoce zaczną im ciążyć.
Tych roślin nie sadź w pobliżu pomidorów
Nie wszystkie rośliny będą dobre dla pomidorów. Zacznijmy od tych, których lepiej jest unikać, aby nie zaszkodzić. Pomidor i koper włoski się nie dogadają, ponieważ koper może wpływać na wzrost pomidorów i po prostu go zahamować. Korzenie kopru włoskiego uwalniają substancję chemiczną, która wpływa na zdolność innych roślin do prawidłowego wzrostu, dlatego lepiej dać mu własną przestrzeń.
Kolejnym warzywem są ziemniaki, w związku z tym, że są spokrewnione z pomidorami, będą ze sobą walczyć o te same składniki odżywcze. Ponadto jest większe ryzyko, że dopadną je szkodniki.
Kolejne na liście są brokuły. Mogą cierpieć na choroby grzybicze, które dotykają również pomidory, więc takie towarzystwo zwiększa ryzyko choroby. Warzywa kapustne wymagają również bardzo bogatej w składniki odżywcze gleby i będą o nie walczyć z pomidorami. Poza brokułami unikamy też:
- kapusty,
- brukselki,
- kalarepy,
- kalafiora,
- jarmużu.
Wśród roślin, których nie sadzimy obok pomidorów, znajdują się również rozmaryn, koper, bakłażan i orzech włoski.
Najlepsze towarzystwo dla pomidorów w ogrodzie
Jeśli chcemy, aby pomidory były pięknie czerwone i słodkie, kiedy dojrzeją, gleba żyzna, a szkodniki trzymały się z dala od naszych sadzonek, warto postawić na sadzenie towarzyszące. Pomidory są całkiem towarzyskie, a wśród niektórych roślin czują się najlepiej, a i same zapewniają innym roślinom same pozytywy.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?