Kuna domowa - jak wygląda i jak odstraszyć tego drapieżnika, który nawiedza kurniki, ule i samochody?

Agata Wodzień-Nowak
Kuny żerują na gryzoniach, ptakach, jajach, owocach i padlinie.
Kuny żerują na gryzoniach, ptakach, jajach, owocach i padlinie. pixabay.com/LubosHouska
Kuna domowa obok kuny leśnej jest jednym z 2 gatunków tego zwierzęcia występujących w Polsce. Na zdjęciach wygląda uroczo? Do czasu, gdy otworzy pyszczek, który kryje ostre zęby. To ssak drapieżny, który czasem może wprowadzić się na nasz strych i okradać kurnik. Jej wizyta pod maską samochodu kończy się poprzegryzanymi przewodami. Jak odstraszyć kunę i uniknąć strat? Podpowiadamy, jakimi sposobami pozbyć się kuny i jakich zapachów nie lubi.

Spis treści

Kuny są popularnymi w Europie drapieżnikami. Występują dziś na terenie całej Polski, choć, jak dowodzą wyniki badań, ekspansja kuny domowej w północno-wschodniej Polsce to kwestia zaledwie około 40 lat. Dowodzą tego badania genetyczne i analizy zbiorów kolekcji naukowej Instytutu Biologii Ssaków PAN. Kuna potrafi narobić szkód w gospodarstwach i na parkingach.

Jak wygląda kuna domowa?

Kuna domowa obok kuny leśnej jest jednym z 2 gatunków tego zwierzęcia występujących w Polsce. Na zdjęciach wygląda uroczo? Do czasu, gdy otworzy pyszczek, który kryje ostre zęby. To ssak drapieżny z rodziny łasicowatych, mniej więcej wielkości kota.

Kuna domowa ma biały śliniaczek, a ta leśna - żółty, kremowy. Kuny leśne są nieco ciemniejsze o domowych. Długość ciała osiąga 40-50 cm (bez ogona), ogon to kolejne 21-27 cm, waży 1,2-2 kg.

Oba gatunki kuny są aktywne przede wszystkim nocą, stąd tak doskonale mają rozwinięte wszystkie zmysły, zwłaszcza słuch i węch.
Oba gatunki kuny są aktywne przede wszystkim nocą, stąd tak doskonale mają rozwinięte wszystkie zmysły, zwłaszcza słuch i węch. pixabay.com/Sinousxl

Kuna ma miękkie i puszyste futro, grzbiet szarobrązowy lub brązowożółty, spód ciała jaśniejszy, kończyny i ogon ciemniejsze. Plama na szyi, o której już wspomnieliśmy, jest rozwidlona w kierunku przednich łap. Krótkie muskularne nogi z ostrymi pazurami to jeden z elementów jej budowy, który sprawia, że kuna jest bardzo zwinna.

Przeczytaj też: Czy pies może być na łańcuchu? Tak, ale nie całą dobę. Jest kilka rzeczy, które musisz zapewnić psu

Gdzie mieszka kuna i czym się żywi?

Kuny domowe są zwierzętami zwinnymi i gibkimi, dzięki czemu bez problemu wspinają się po drzewach i ścianach. Żyją w lasach, na polach i w pobliżu zabudowań. Leśnicy wskazują, że ten łasicowaty drapieżnik mieszka w głębokich dziuplach, opuszczonych gniazdach wiewiórek i ptaków drapieżnych, w przypadku kuny domowej to mogą być także strychy i poddasza.

Są szkodnikami dla rolnictwa i pszczelarstwa. Kuna jest bardzo aktywnym łowcą, poluje na gryzonie, wiewiórki oraz zające, często plądruje gniazda ptaków, wybierając jaja czy pisklęta. Nie pogardzi też leśnymi owocami. Ma też wielu prześladowców, a są nimi: lis, wilk, pies i duże ptaki drapieżne.

Główne menu dla obu gatunków kuny stanowią złowione przede wszystkim nocą:

  • gryzonie,
  • ptaki i ich jaja,
  • żaby,
  • jaszczurki,
  • duże owady.

Zdarza się, zwłaszcza zimą, że kuny dobierają się do miodu dzikich pszczół, niszczą ich gniazda, atakowane są także ule, co powoduje straty dla pszczelarzy.

Przeczytaj też: Pilnuj psa, groźny ślinik luzytański może mu poważnie zaszkodzić

Jak pozbyć się kuny? Są zapachy, których nie lubi i inne sposoby

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się kuny z posesji. Na forach często wymieniane są odstraszacze zapachowe. Silne zapachy, które mają odstraszyć kunę to m.in.:

  • sierść psa,
  • kocimiętka,
  • czosnek
  • lub ocet,

Można je rozłożyć w miejscach, gdzie kuna najczęściej przebywa.

Inne sposoby na kunę to:

  • Odstraszacze ultradźwiękowe: emitują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które są niesłyszalne dla ludzi, ale drażnią kuny.
  • Siatki ochronne: zamontowane w strategicznych miejscach uniemożliwiają kunie dostanie się na posesję, np. do kurnika.
  • Żywołapki: pozwolą na złapanie kuny bez jej uszkadzania. Następnie można ją wypuścić w bezpiecznym miejscu z dala od zabudowań.
  • Profesjonalne firmy: oferują usługi zwalczania kun, w tym ich odławianie i wypuszczanie w naturalnym środowisku.

Ostre zęby kuny przetną kable w samochodzie

Kuny budzą negatywne emocje nie tylko wśród właścicieli kurników i pasiek. Liczne i kosztowne szkody są w stanie poczynić, jeśli dostaną się do samochodu. Wkradają się pod maskę zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, szukając ciepła. Najczęstszymi uszkodzeniami są poprzegryzane przewody, m.in. hamulcowe, układu chłodzenia, wysokiego napięcia. Na liście napraw po wizycie kuny mechanicy wymieniają także węże, maty, elementy izolacji. Innym dowodem ich obecności może być zgromadzona tam żywność ze śmietników albo martwy ptak.

Na polskim rynku są dostępne odstraszacze i płyny na kuny dedykowane właśnie do samochodów.

Źródła: Nadleśnictwo Strzebielino, Nadleśnictwo Browsk

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro