O czym kwiczy kwiczoł? To najgorszy muzyk wśród drozdów. Tego skrzeczenia nie pomylisz z żadnym innym

Justyna Madan
„Jako jeden z przedstawicieli drozdowatych kwiczoł często jest mylony z innymi osobnikami tej rodziny – czym się różni kwiczoł od drozda śpiewaka i innych? Jest zdecydowanie bardziej kolorowy, a wyróżniającą go cechą jest czarny ogon oraz kształt ciemnych plamek na brzuchu – u kwiczoła przypominają one groty strzał” – wyjaśnia portal Tukan Media
„Jako jeden z przedstawicieli drozdowatych kwiczoł często jest mylony z innymi osobnikami tej rodziny – czym się różni kwiczoł od drozda śpiewaka i innych? Jest zdecydowanie bardziej kolorowy, a wyróżniającą go cechą jest czarny ogon oraz kształt ciemnych plamek na brzuchu – u kwiczoła przypominają one groty strzał” – wyjaśnia portal Tukan Media pixabay.com
Do „Mam Talent” by się nie dostał, bo kwiczoł to prawdopodobnie najgorszy śpiewak wśród drozdów, które spotkać można w Polsce, ale jego charakterystycznego skrzeczenia nie pomylimy z żadnym innym. Wydaje z siebie różne trzaski w zależności od tego, jaki ma w danym momencie nastrój. Nie jest też może najpiękniejszy, chociaż na pewno znajdzie swoich amatorów. Zaletą jest to, że spotkać go można zarówno w lesie, jak i w parku, czy nawet ogrodzie. Lubi sobie pokrzyczeć, o czym więc kwiczy kwiczoł?

Spis treści

Kwiczoł to odważny ptak. Chociaż jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, to kiedy poczuje zagrożenie, jest w stanie zaatakować ptaki większe od siebie, chociażby wrony, a nawet myszołowy. Jednak nie tylko dlatego warto zwrócić na niego swoją uwagę. Tego pospolitego ptaszka możemy spotkać w różnych miejscach.

Zobacz: Ciekawostki o kwiczołach

O czym kwiczy kwiczoł?

- Wirtuozem to on nie jest, ale warto go poznać, by wiedzieć, kto tak skrzeczy. Kwiczoł jest najgorszym śpiewakiem spośród naszych drozdów. Skrzeczy i trzeszczy. Nie śpiewa. Trzeszczy wolniej, gdy jest spokojniejszy i szybciej, gdy jest zaniepokojony. Zaczyna się odzywać jeszcze w locie, a gdy usiądzie już na czubku niewysokiej sosny, już krzewu, można powiedzieć, ze wydziera się na całe gardło. Nie jest cichym ptakiem. Odzywa się cały dzień i nawet specjalnie nie ukrywa przed drapieżnikami – podaje Leśny Budzik Lasów Państwowych.

To niezwykle towarzyski ptak, dlatego nie dziwi, jeśli spotkamy go od razu w grupie siedzącego na gałęziach drzewa. A kiedy tak sobie wspólnie spędzają czas, przy okazji bardzo o siebie nawzajem dbają. Jeśli poczują zagrożenie, obrzucają nieproszonych gości swoimi odchodami, które są żrące i klejące, więc mogą intruzom mocno zaszkodzić.

Jak rozpoznać kwiczoła?

Należy do rodziny drozdowatych. Wygląda trochę tak, jakby kos spotkał się z wróblem i efektem tego spotkania był właśnie kwiczoł.

- Cecha charakterystyczną kwiczoła jest jego upierzenie, które składa się z trzech obszarów: głowa i kark są szare, grzbiet i wierzch skrzydeł są brązowe oraz czarnobrunatny ogon. Na jasnej piersi rzucają się w oczy plamki i paski w kolorze brązowo-czarnym. Kolor piersi waha się od żółtawego na górnej części piersi do białego w kierunku brzucha. W locie kwiczoła wyraźnie widać białe oznaczenia pod skrzydłami – wyjaśnia portal Ptak Polski.

Swoje gniazda lepi z trawy, roślin i gliny. Najchętniej wybiera sklepienia drzew i poziome gałęzie. Dosyć wysoko, nawet do 7 metrów. Nie pogardzi jednak i budynkami rolniczymi, jeśli w pobliżu nie ma drzew. Podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Przysmaki skrzeczącego ptaka

To zdecydowanie wszystkożerny ptak. Chętnie zje dżdżownice, owady, ślimaki czy drobne skorupiaki. Chociaż nie pogardzi też i nasionami, czy pędami roślin.

Jeśli chcemy przyciągnąć kwiczoła do naszego karmnika, warto zostawić tam jabłka i inne owoce. Lubi też głóg i jarzębinę, więc jeśli mamy je w ogrodzie, szanse na to, że kwiczoł w nim zamieszka zwiększają się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro