Spis treści
Kwiczoł to odważny ptak. Chociaż jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, to kiedy poczuje zagrożenie, jest w stanie zaatakować ptaki większe od siebie, chociażby wrony, a nawet myszołowy. Jednak nie tylko dlatego warto zwrócić na niego swoją uwagę. Tego pospolitego ptaszka możemy spotkać w różnych miejscach.
Zobacz: Ciekawostki o kwiczołach
O czym kwiczy kwiczoł?
- Wirtuozem to on nie jest, ale warto go poznać, by wiedzieć, kto tak skrzeczy. Kwiczoł jest najgorszym śpiewakiem spośród naszych drozdów. Skrzeczy i trzeszczy. Nie śpiewa. Trzeszczy wolniej, gdy jest spokojniejszy i szybciej, gdy jest zaniepokojony. Zaczyna się odzywać jeszcze w locie, a gdy usiądzie już na czubku niewysokiej sosny, już krzewu, można powiedzieć, ze wydziera się na całe gardło. Nie jest cichym ptakiem. Odzywa się cały dzień i nawet specjalnie nie ukrywa przed drapieżnikami – podaje Leśny Budzik Lasów Państwowych.
To niezwykle towarzyski ptak, dlatego nie dziwi, jeśli spotkamy go od razu w grupie siedzącego na gałęziach drzewa. A kiedy tak sobie wspólnie spędzają czas, przy okazji bardzo o siebie nawzajem dbają. Jeśli poczują zagrożenie, obrzucają nieproszonych gości swoimi odchodami, które są żrące i klejące, więc mogą intruzom mocno zaszkodzić.
Jak rozpoznać kwiczoła?
Należy do rodziny drozdowatych. Wygląda trochę tak, jakby kos spotkał się z wróblem i efektem tego spotkania był właśnie kwiczoł.
- Cecha charakterystyczną kwiczoła jest jego upierzenie, które składa się z trzech obszarów: głowa i kark są szare, grzbiet i wierzch skrzydeł są brązowe oraz czarnobrunatny ogon. Na jasnej piersi rzucają się w oczy plamki i paski w kolorze brązowo-czarnym. Kolor piersi waha się od żółtawego na górnej części piersi do białego w kierunku brzucha. W locie kwiczoła wyraźnie widać białe oznaczenia pod skrzydłami – wyjaśnia portal Ptak Polski.
Swoje gniazda lepi z trawy, roślin i gliny. Najchętniej wybiera sklepienia drzew i poziome gałęzie. Dosyć wysoko, nawet do 7 metrów. Nie pogardzi jednak i budynkami rolniczymi, jeśli w pobliżu nie ma drzew. Podlega ścisłej ochronie gatunkowej.
Przysmaki skrzeczącego ptaka
To zdecydowanie wszystkożerny ptak. Chętnie zje dżdżownice, owady, ślimaki czy drobne skorupiaki. Chociaż nie pogardzi też i nasionami, czy pędami roślin.
Jeśli chcemy przyciągnąć kwiczoła do naszego karmnika, warto zostawić tam jabłka i inne owoce. Lubi też głóg i jarzębinę, więc jeśli mamy je w ogrodzie, szanse na to, że kwiczoł w nim zamieszka zwiększają się.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?