Spotkasz go w lesie i ogrodzie. Po co on tak pełza? Pełzacz i jego niespotykane życie na drzewie

Justyna Madan
- Zimą odzywa się rzadko. Za to na wiosnę staje się bardzo gadatliwy. Cały czas pod dziobem szczebioce. Najlepiej usłyszeć go w marcu, zanim przyleci całe śpiewające towarzystwo do Polski. Później zagłuszają go inne ptaki i trudniej wyłapać jego śpiew spośród całego wiosennego wrzasku i hałasu – wyjaśnia Leśny Budzik Lasów Państwowych.
- Zimą odzywa się rzadko. Za to na wiosnę staje się bardzo gadatliwy. Cały czas pod dziobem szczebioce. Najlepiej usłyszeć go w marcu, zanim przyleci całe śpiewające towarzystwo do Polski. Później zagłuszają go inne ptaki i trudniej wyłapać jego śpiew spośród całego wiosennego wrzasku i hałasu – wyjaśnia Leśny Budzik Lasów Państwowych. pixabay.com
Akrobatą może nie jest, ale po drzewach porusza się w tak charakterystyczny sposób, że zwraca na siebie uwagę. Zresztą jego nazwa nie wzięła się z powietrza. Taki jest właśnie pełzacz. Może być leśny i ogrodowy, trochę się od siebie różnią, ale pożywienie zdobywają i swoje gniazda budują w podobny sposób. Po co więc pełzacz tak pełza po drzewie?

Spis treści

- Pełzaczy jest dwóch – leśny i ogrodowy. Rozróżnić je właściwie można tylko po głosie. Cechy ubarwienia i budowy ciała są tak podobne, że bez sfotografowania obiektu właściwie nie jesteśmy w stanie ich przyporządkować do któregokolwiek z gatunków. Te dwa pełzacze doskonale nadają się zatem do zabawy znanej dzieciom – porównaj i znajdź 5 szczegółów – czytamy na blogu Lasów Państwowych.

Zobacz: Tak wygląda pełzacz

Czym różni się pełzacz leśny od ogrodowego?

Pełzacz leśny to niewielki ptak, długość jego ciała to ok. 14 cm, a ubarwienie jego piór przypomina odrobinę korę drzew, więc wcale nie tak łatwo go wypatrzeć. To, co go wyróżnia, to charakterystyczny, długi i cienki dziób. Po tym również można odróżnić pełzacza leśnego od ogrodowego. Dziób tego drugiego jest trochę dłuższy.

Kolejną cechą, którą różnią się te dwa ptaki, jest spód ciała. U leśnego jest on biały, w przypadku ogrodowego okolice kuperka są beżowe. Brew pełzacza ogrodowego jest ciemniejsza, a końcówki lotek wyraźnie białe.

I chociaż, jak sama nazwa wskazuje, pełzacz leśny jest to ptak typowo związany z lasem, można go spotkać też na drzewach rosnących na polach.

Niezwykłe życie pełzacza

- Bardzo charakterystyczny jest sposób, w jaki pełzacz zdobywa pokarm. Porusza się on powoli w górę pnia, penetrując dzióbkiem zagłębienia i spękania kory drzewa. Szuka tam owadów i ich larw oraz pająków. Żywi się także małymi nasionami – wyjaśniają Lasy Państwowe.

Pełzacz nie spędza jednak swojego czasu na jednym drzewie. Kiedy już się naje, a kora drzewa jest spękana, przenosi się na kolejne. Swoje polowanie zaczyna od dołu, powoli pełza w górę drzewa, poszukując co lepszych smakołyków. W takich piruetach pomagają mu silne pazurki.

Drzewo to również dla tych ptaków dom. Pęknięcie w drzewie? Świetnie nada się na założenie gniazda. Przez mozaikę barw, którą tworzą piórka, bardzo trudno jest dostrzec pełzacza na drzewie. Warto jednak spróbować go znaleźć i poświęcić trochę czasu na obserwację tego niezwykłego ptaka.

Ciekawostki o pełzaczach

Chociaż są do siebie tak bardzo podobne, spędzają jednak czas w innych miejscach. Leśny najbardziej lubi stare lasy leśne i mieszane, ogrodowy natomiast wybiera parki, sady i ogrody. Co jeszcze warto wiedzieć o tym ciekawym ptaszku?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro