Witamy wiosnę! Wybierz się na spacer do lasu i poszukaj między drzewami oznak prawdziwej wiosny

Justyna Madan
Spacer po lesie to świetna okazja, żeby poszukać oznak wiosny. Jest ich coraz więcej?
Spacer po lesie to świetna okazja, żeby poszukać oznak wiosny. Jest ich coraz więcej? pixabay.com
Astronomiczna wiosna zaczyna się 20 marca, chociaż pierwsze jej oznaki możemy obserwować już od jakiegoś czasu. Za nami wyjątkowo ciepły luty, więc nie ma co się dziwić, że zakwitły pierwsze kwiaty, a niektóre ptaki postanowiły wcześniej niż zwykle wrócić do kraju. Wybierz się na spacer po lesie, żeby na własne oczy przekonać się, że wkrótce drzewa pokryje zieleń, a zwierzęta i owady rozpoczną coroczny, wiosenny harmider. Jakie oznaki wiosny znajdziemy w lesie?

Lasy dają nam dużo więcej niż grzyby i świeże powietrze, którymi możemy się cieszyć podczas spacerów. Las ma szereg niesamowitych właściwości i chroni nas przed stepowieniem, poprawiając zatrzymywanie wody; obniża temperaturę; wyłapuje pyły; redukuje hałas. Dlatego o lasy trzeba dbać i warto wybierać się tam na spacer jak najczęściej. Tym razem podczas takiego spaceru rozejrzyj się za oznakami wiosny.

Zobacz: Szukamy w lesie oznak wiosny

Szukasz wiosny w lesie? Sprawdź, czy to znajdziesz

Jednym z pierwszych krzewów, który budzi się do życia, jest wawrzynek wilczełyko. To niestety wonny, ale trujący krzew, co ciekawe, stosowany również w lecznictwie. Potrafi zakwitnąć nawet już w lutym, bez względu na to, czy jest jeszcze śnieg, czy nie.
Nie może też zabraknąć przebiśniegów, ich nazwa ma wiele wspólnego z prawdą, ponieważ te kwiaty potrafią wychylać się spod połaci śniegu, taka zimna kołderka w niczym im nie przeszkadza.

- Śpiew ptaków, ukwiecone runo leśne, budząca się do życia przyroda to pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Wczesną wiosną dno lasów liściastych pokrywają barwne dywany. To zachwycające zjawisko masowego zakwitu nosi nazwę aspektu wiosennego. Tworzą go głównie geofity, czyli rośliny spędzające zimę w formie organów podziemnych – wyjaśnia Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

Wiosna to też niestety zmora alergików, bo zaczynają im dokuczać wierzby, leszczyny i olchy, które możemy spotkać podczas spaceru po lesie. Natomiast męskie kwiatostany leszczyny są jadalne.

W ogóle wiosenny las jest pełen roślin jadalnych, które przy okazji wzbogacają nasz organizm o mikroelementy i witaminy. Główną taką rośliną jest czosnek niedźwiedzi, natomiast tego z lasu zrywać nie wolno, ale warto rozejrzeć się za ogrodową wersją. Można za to poszukać też czosnaczka pospolitego, czy młodej pokrzywy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro