Dopłaty bezpośrednie na finiszu. Koniec kampanii 2024, będzie jeszcze czas na korekty. Tyle wniosków trafiło do ARiMR do tej pory

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Nabór dobiega końca. Do kiedy można wprowadzić zmiany?
Nabór dobiega końca. Do kiedy można wprowadzić zmiany? pixabay.com/krystianwin
Od 15 marca 2024 r. można się ubiegać o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała, ile wniosków złożono od startu naboru. Kampania idzie na rekord? A może zainteresowanie jest mniejsze? Zobacz, kiedy kończy się nabór.

Spis treści

Kampania dopłat bezpośrednich 2024

Od połowy marca rolnicy mogą starać się o wsparcie w ramach dopłat bezpośrednich. Wnioski składa się wyłącznie za pomocą aplikacji eWniosekPlus; osoby bez dostępu do sieci mogą skorzystać z pomocy pracowników ARiMR lub lokalnych ODR.

Od 2023 roku nowością w dopłatach bezpośrednich są ekoschematy. Oprócz nich standardowo można ubiegać się o płatności w ramach:

  • podstawowego wsparcia dochodów,
  • płatności redystrybucyjnej,
  • płatności dla młodych rolników,
  • wsparcia dochodów związanych z produkcją,
  • uzupełniającej płatności podstawowej,
  • płatności niezwiązanej do tytoniu.

Niezmiennie można się starać również o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, a tzw. obszarówkę stanowią płatności: rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne, leśne i ONW.

Tyle wniosków w naborze

Do 28 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowała ponad 1,1 mln wniosków. Czy będzie to rekordowy nabór? Okaże się po podsumowaniu.

W tym roku rolnicy muszą liczyć się z kilkoma zmianami, m.in. w zakresie zmianowania, ekoschematów i płatności dla małych gospodarstw. Jak aplikować o tę ostatnią?

W ramach ustawy rolnik musi najpierw złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie w podstawowym terminie i według obowiązujących zasad, a dopiero od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 sierpnia będzie mógł wnioskować o płatność dla małych gospodarstw, która zastąpi wcześniejsze dopłaty.

Dla kogo dopłaty? Trzeba spełnić wymogi

Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikowi aktywnemu zawodowo prowadzącemu działalność rolniczą. Jak przypomina Agencja, musi posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha, a ziemia, do której będą płatności, musi być w jego posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. W przypadku osób z gruntami o powierzchni mniejszej niż 1 ha, wsparcie będzie przyznane, gdy spełnią warunki związane ze zwierzętami, a łączna kwota płatności bezpośrednich wynosi co najmniej 200 euro.

Do kiedy wnioski o dopłaty bezpośrednie?

Początku nabór miał się zakończyć wcześniej, jednak resort rolnictwa potwierdził, że termin wydłużono - wnioski można składać do 1 lipca 2024 r.. Na wprowadzanie zmian w deklaracjach bez finansowych konsekwencji rolnicy mają z kolei czas do 16 lipca.

Wnioski będzie można składać jeszcze do 26 lipca, ale w tzw. okresie sankcyjnym za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc., poinformowało ministerstwo.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro