Dopłaty do materiału siewnego 2019 - kiedy będą wypłacane? Dopiero w przyszłym roku

AGW
AGW
Zboża, rośliny strączkowe i ziemniaki - o dopłaty do tych trzech kategorii roślin uprawnych rolnicy co roku między 15 stycznia a 25 czerwca składają wnioski. Tak też zrobili w 2019 roku. Czekają na stawki i wypłaty. Te jednak nie pojawią się w najbliższych tygodniach. Wnioski o przyznanie pomocy złożone, ale dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie. I tu jest kłopot.

- Zazwyczaj w październiku na konto dostawaliśmy dopłaty do nasion, a w tym roku słyszę, że ich nie będzie. Co się stało? - pyta zaskoczona rolniczka z powiatu rypińskiego. Wygląda na to, że na dopłaty do materiału siewnego przyjdzie rolnikom poczekać przynajmniej do stycznia.

Dlaczego dopłaty do nasion nie będą wypłacane w 2019 roku?

Dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie. I tu jest problem. Te pieniądze zwyczajnie się kończą, bo potrzeby były duże.

O wyjaśnienie poprosiliśmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Małgorzata Ksiażyk, dyrektor Biura Prasowego wyjaśnia: - Z w związku z przewidywanym w najbliższym czasie wyczerpaniem się, w wyniku wypłaty rolnikom różnych form pomocy, przysługującego Polsce trzyletniego limitu skumulowanej pomocy de minimis w rolnictwie, dopłaty do gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2019 r. zostaną udzielone na początku 2020 roku.

Doaje również: - Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2019 r. został przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o rozpatrzenie przez Radę Ministrów.

Dopłaty do materiału siewnego są udzielane do:

  • Zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto;
  • Rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • Ziemniak.

Przypomnijmy, że w lutym 2019 r. z 15 tys. euro do 20 tys. euro w okresie trzech lat podatkowych zwiększona została pomoc de minimis dla jednego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych (gospodarstwa rolnego).

Rozporządzenie przewiduje też wyższy limit dla gospodarstwa rolnego (25.000 euro) oraz wyższy limit krajowy (dla Polski 355.118.550 euro) pod warunkiem łącznego spełnienia:

  • nieprzekroczenia limitu sektorowego,
  • prowadzenia rejestru centralnego w celu rejestrowania wszelkiej pomocy de minimis, z podziałem na sektory produkcji rolnej w celu zapobiegania przekroczenia udzielenia pomocy dla jednego sektora produkcji rolnej w wysokości 50% limitu dla gospodarstwa rolnego i 50% limitu krajowego.

Podwyższone limity obowiązywać będą od dnia 14 marca 2019 r. i będzie obowiązywać do dnia 31 grudnia 2027 r.
__________________________________________
Agro Pomorska, odcinek 79, Forum Rolnicze 2019

Źródło: MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dopłaty do materiału siewnego 2019 - kiedy będą wypłacane? Dopiero w przyszłym roku - Gazeta Pomorska