Dopłaty do materiału siewnego 2023. Ostatni dzień naboru. Czy trzeba wycofać wcześniejsze wnioski?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Producenci rolni mogą starać się o wsparcie w zakresie dopłat do materiału siewnego.
Producenci rolni mogą starać się o wsparcie w zakresie dopłat do materiału siewnego. pixabay.com/markusspiske
Nabór wniosków skierowany jest do producentów rolnych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami rolnymi spowodowanymi sytuacją na Ukrainie. Pomoc „wojenna” udzielana jest do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych w plonie głównym materiałem siewnym dwóch kategorii: elitarny lub kwalifikowany. 14 sierpnia to ostatni dzień, w którym można złożyć odpowiednie dokumenty. Kto może starać się o dopłaty? Co z wnioskami, złożonymi wcześniej w naborze de minimis?

Spis treści

Ostatnie dni naboru o wsparcie w zakresie materiału siewnego

Nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego trwa do 14 sierpnia 2023 roku. Jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dokumenty wraz z załącznikami, można składać osobiście w biurze właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub internetowo na platformach ePUAP lub mObywatel.

W przypadku korzystania z funkcji „Pismo ogólne” na platformie ePUAP lub mObywatel przed załączeniem do „Pisma ogólnego” pliku zawierającego wypełniony formularza wniosku, plik ten należy podpisać elektronicznie, np. z wykorzystaniem usługi „Podpisz dokument elektronicznie” dostępnej na platformie ePUAP lub mObywatel. W taki sam sposób należy postąpić i innymi załączanymi dokumentami, jeżeli wymagają one złożenia podpisu. Dopiero po ich elektronicznym podpisaniu można załączyć je do „Pisma ogólnego” i wysłać, czytamy w komunikacie Agencji.

Jak podają w oficjalnym komunikacie, na razie o wsparcie ubiega się blisko 39 tys. rolników, najwięcej w Wielkopolsce. Pula środków na dopłaty wynosi 210 mln zł. W przypadku, gdy wnioskowana kwota pomocy przekroczy ten limit, wprowadzony zostanie współczynnik korygujący.

Producenci, którzy zdecydują się na elektroniczną wysyłkę wniosków, muszą pamiętać o odpowiednim wskazaniu biura powiatowego Agencji, wraz z jego danymi.

Kto może starać się o pomoc finansową?

O wsparcie w zakresie materiału zużytego do siewu lub sadzenia (kategorie elitarny i kwalifikowany) mogą ubiegać się producenci, którzy:

 • mają nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
 • są zagrożeni utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną na Ukrainie,
 • zakupili materiał siewny wybranej kategorii od dnia 15 lipca 2022 r. do 15 czerwca 2023 r.,
 • złożyli w tym roku wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich,
 • posiadają gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym,
 • nie starali się w tym roku o dopłatę, o której mowa w art. 40d ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych.

Te rośliny otrzymają dopłaty. Oto stawki

Pomocą objęte są określone rośliny uprawne:

 • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto,
 • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna,
 • ziemniak.

Ilość zakupionego materiału siewnego wybranej kategorii do obsadzenia lub obsiana 1 ha powierzchni gruntów ornych nie może być mniejsza niż minimalna ilość określona w rozporządzeniu. Agencja informuje, że „wysokość pomocy ustala się jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku, powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany gatunków roślin uprawnych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia, z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon”.

Oto stawki:

 • 200 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi,
 • 300 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi z wyłączeniem soi,
 • 500 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych soją,
 • 1200 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.

Pomoc de minimis. Czy trzeba wycofać wcześniejszy wniosek?

Od 25 maja do 10 lipca 2023 r. prowadzono podobny nabór o dopłaty do materiału siewnego w formie pomocy de minimis. Beneficjenci, którzy złożyli tam wnioski, a chcą jednak skorzystać z pomocy w zakresie ograniczeń wojennych, mogą złożyć wycofanie wniosku.

Gospodarze, którzy złożyli wnioski w naborze prowadzonym między 25 maja a 10 lipca 2023 r., a chcą skorzystać z nowej oferty pomocy, muszą wycofać dostarczone wcześniej dokumenty, informuje Agencja.

Dokumenty składa się do biur powiatowych i kierownicy będą mogli uznać, że warunek nieubiegania się o dopłatę w ww. zakresie został spełniony. Oświadczenie, jak uznaje ARiMR, może przyjąć formę:

 • pisma zredagowanego przez wnioskodawcę,
 • gotowego oświadczenia dostępnego w sekcji materiałów na stronie ARiMR,
 • formularza wniosku o dopłatę "de minimis", o której mowa w art. 40d ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych, gdzie w Sekcji „Cel złożenia wniosku” zostanie zaznaczone pole „Wycofanie wniosku”.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.