Nabór na rozwój małych gospodarstw zakończony. Zainteresowanie wsparciem dość spore. Tylu rolników złożyło wnioski

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Termin naboru na rozwój małych gospodarstw dobiegł końca. Teraz rolnicy muszą czekać na wypłatę pierwszej tury.
Termin naboru na rozwój małych gospodarstw dobiegł końca. Teraz rolnicy muszą czekać na wypłatę pierwszej tury. pixabay.com/photoAC
W Polsce wciąż funkcjonuje wiele małych gospodarstw. Program wsparcia w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 pozwala otworzyć się na rynek i zyskać więcej na produkcji rolnej. Co roku ta forma wsparcia cieszy się zainteresowaniem przedstawicieli wsi. W tym roku pula środków jest spora, a na prośbę branży, termin dwukrotnie przesuwano. Nabór zakończył się w drugiej połowie listopada, są już pierwsze podsumowania.

Spis treści

Rozwój małych gospodarstw to jedna z inwestycji rządowych, wspomagających rolników. W ramach WPR 2023-2027 można tylko raz ubiegać się o dotację w tym zakresie.

Ze statystyk przygotowanych na podstawie danych z systemu komputerowego wynika, że o dofinansowanie rozwoju gospodarstw ubiega się 10 750 rolników, a kwota wynikająca ze złożonych dokumentów to ponad 1 mld zł, informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Najwięcej wniosków złożono w województwach mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim.

Więcej pieniędzy na małe gospodarstwa

W nowej WPR maksymalna wysokość wsparcia na rozwój gospodarstw może wynieść nawet 120 tys. złotych. Otrzymają je projekty związane z rolniczym handlem detalicznym, sprzedażą bezpośrednią lub krótkim łańcuchem dostaw. Premia może być przeznaczona na produkcję ekologiczną lub produkcję metodami innymi niż ekologiczne. Pozostali wnioskodawcy mogą uzyskać pomoc w wysokości 100 tys. złotych.

Zmiana jest istotna, w ubiegłej turze stawka wynosiła 60 tys. złotych, gdzie wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie przekraczała 13 tys. euro.

Do kogo skierowana jest pomoc?

Jak wymienia dokładnie resort rolnictwa, pomoc przyznaje się na operację zapewniającą zwiększenie orientacji rynkowej gospodarstwa w wyniku jego restrukturyzacji w obszarze:

  • produkcji rolnej lub produkcji rolnej i przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie metodami innymi niż ekologiczne,
  • produkcji ekologicznej lub produkcji ekologicznej i przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie metodami ekologicznymi,
  • rozpoczynania działalności w zakresie wprowadzania żywności (tylko produktów rolnych) na rynek w ramach KŁD (RHD, sprzedaży bezpośredniej lub dostaw bezpośrednich).

Restrukturyzacja może objąć m.in. poprawę jakości produkcji, zmianę jej profilu i wprowadzenie nowego produktu na rynek. Działania, jakie według wytycznych, może podjąć beneficjent, to inwestycje budowlane, wyposażenie, zakup maszyn i urządzeń oraz wartości niematerialne i prawne. Pomoc nie obejmie zaś środków transportu, z wyłączeniem pojazdów użytych do produkcji rolnej oraz inwestycji związanych z nieruchomością, ale położonych na gruntach innych niż te stanowiące własność lub współwłasność.

Wsparcie nie będzie przyznawane również na:

  • produkcję zwierząt futerkowych,
  • plantację roślin wieloletnich na cele energetyczne,
  • hodowlę zwierząt laboratoryjnych,
  • sprzęt pszczelarski,
  • działalność w celach naukowo-badawczych.

Zmiany w dopłatach na rozwój małych gospodarstw

Zwiększenie stawki to nie jedyna zmiana w naborze. Próg wielkości ekonomicznej zostanie podniesiony do 25 tys. euro, co dało szanse wielu gospodarstwom na udział. Kryterium, które miało potwierdzić prowadzenie działalności rolniczej, to np. faktura, opiewająca na przychód na minimum 5 tys. złotych.

Według wytycznych ministerialnych do projektu, pomoc otrzyma rolnik, który w roku wyjściowym ma gospodarstwo o powierzchni UR nie większej niż 300 ha i jest ono wielkości poniżej wspomnianej wcześniej wielkości ekonomicznej (25 tys. euro).

Rolnik, który ubiega się o premię, do wniosku musiał dołączyć biznesplan, którego realizacja musi nastąpić w ciągu trzech lat. Dokument musi zawierać opis obecnej sytuacji gospodarstwa, a także plany na jego rozwój, w tym prognozę sprzedaży.

Jak zwiększyć szanse na otrzymanie premii na rozwój gospodarstwa?

Jeśli rolnik zadeklaruje uczestnictwo w szkoleniach, bycie członkiem grupy producenckiej, ma grunty ONW, może zwiększyć szanse w finalnej punktacji. W sytuacji, gdy wnioskodawcy uzyskają taką samą liczbę punktów, pierwszeństwo mają kobiety.

Płatności w ramach rozwoju małych gospodarstw. Dwie tury

Pomoc ma formę płatności ryczałtowej w dwóch ratach, pierwsza wynosi 80 proc. kwoty przyznanej pomocy, kolejna to 20 procent. Warunkiem wypłaty pierwszej tury jest m.in. rozpoczęcie realizacji biznesplanu, prowadzenie ewidencji, w drugim przypadku istotne są efekty, czyli m.in. realizacja zaplanowanych inwestycji oraz osiągnięcie wzrostu wartości sprzedaży produktów. Nie bez znaczenia jest uczestnictwo w szkoleniach i systemach jakości, jeśli było to podjęte w zobowiązaniu. Zdarza się jednak, że warunki wypłaty, zwłaszcza drugiej raty, nie są spełnione.

Jeżeli operacja została zrealizowana prawidłowo, a warunek wzrostu wartości sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie nie został osiągnięty ze względu na czynniki zewnętrzne, których negatywnego wpływu na przychody gospodarstwa rolnik nie miał możliwości złagodzić, pomoc nie będzie podlegała zwrotowi.

Kiedy trwał nabór?

Wniosek o wypłatę I raty beneficjent składa nie później niż 6 miesięcy od zawarcia umowy o przyznaniu pomocy. Z kolei wniosek o wypłatę II raty beneficjent składa po zrealizowaniu operacji, w pierwszym kwartale po roku docelowym.

Pierwotnie nabór miał być przeprowadzony w sierpniu, termin jednak zmieniono. Według nowego harmonogramu ARiMR trwał on od 28 września do 24 listopada 2023 r.

Źródła: ARiMR, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro