Ekoschematy. Wprowadzono istotne zmiany, o które zabiegali rolnicy

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Wymieszanie słomy z glebą to także dosyć popularna praktyka
Wymieszanie słomy z glebą to także dosyć popularna praktyka Lucyna Talaśka-Klich
W niektórych ekoschematach wprowadzono zmiany. Kolejnych w tym roku raczej nie będzie, ale w przyszłym zapewne się pojawią.

Spis treści

- Zmiany, które wprowadziliśmy w ekoschematach, to efekt postulatów rolników - mówi Ryszard Zarudzki, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Zależało im m.in. na wydłużeniu terminu dostarczenia do naszej agencji wyciągu z rejestru zabiegów agrotechnicznych w przypadku ekoschematu „Biologiczna ochrona upraw”.

Termin na dostarczenie dokumentu został wydłużony

Z wyciągu powinno wynikać, na jakiej powierzchni zastosowano biologiczny środek ochrony upraw. Po zmianie ten dokument można dostarczyć do 30 września 2023 r. (wcześniej zapisano, że termin upłynie 31 sierpnia br.).

Przypomnijmy, że podczas naboru wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w 2023 roku, w którym o płatności bezpośrednie wystąpiło ok. 57,3 tys. kujawsko-pomorskich rolników, o ekoschematy zawnioskowało 31 098 gospodarzy. - Wśród nich o „Rolnictwo węglowe” ubiegało się 29 707 rolników, a o „Biologiczną ochronę upraw” – 86 rolników - informuje Jolanta Sobecka, dyr. Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Więcej zmian w ekoschemacie "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi"

A większość zmian dotyczy popularnego także w Kujawsko-Pomorskiem ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. Jak podaje ARiMR w przypadku praktyki „Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt” wprowadzono możliwość złożenia oświadczenia w celu uwzględnienia w obsadzie alpak, danieli, jeleni szlachetnych, lam, mułów i osłów, jeśli nie zostały wpisane do komputerowej bazy danych.

Zaś w ramach praktyki „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji” punkty są przyznawane, jeżeli rolnik wymiesza z glebą (w tym przyorze) obornik, pomiot ptasi lub produkt pofermentacyjny. Jeśli nawóz był kupiony, należy mieć imienny dokument potwierdzający transakcję.

Agencja wyjaśnia, że w przypadku praktyki „Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo”, przepisy pozwalają stosować nawóz naturalny płynny lub produkt pofermentacyjny powstający w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego – w tym przypadku również należy udokumentować zakup.

Z kolei za realizację praktyki „Wymieszanie słomy z glebą” będzie można teraz otrzymać punkty, gdy po zbiorze plonu głównego rozdrobni się i wymiesza z glebą lub przyorze całą słomę (pozostałe po oddzieleniu ziarna lub nasion suche źdźbła, łodygi, liście, plewy, łuszczyny i strączyny roślin zbożowych, gryki, szarłatu, komosy, roślin oleistych, bobowatych, facelii i traw nasiennych).

To też może Cię zainteresować

W przypadku „Opracowania i przestrzegania planu nawożenia” punkty są przyznawane, jeżeli rolnik posiada plan nawozowy opracowany do 30 września 2023 r. (w przypadku upraw zgłoszonych jako plon główny albo upraw ozimych wysiewanych w tym roku).

Nowe przepisy umożliwiają łączenie kilku praktyk. Więcej na: www.gov.pl/web/arimr.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekoschematy. Wprowadzono istotne zmiany, o które zabiegali rolnicy - Gazeta Pomorska