Eurorzepak 2021. Konferencja online „Uprawa rzepaku a Europejski Zielony Ład” [relacja]

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych zaprosili na konferencję „Uprawa rzepaku a Europejski Zielony Ład”, która odbyła się podczas Międzynarodowego Dnia Rzepaku "Eurorzepak 2021" w Minikowie.

Eurorzepak w 2021 roku odbył się 20 maja - z powodu stanu epidemii - w formule online. W spotkaniu z ekspertami można było uczestniczyć po kliknięciu w link otrzymany w czasie rejestracji: eurorzepak-minikowo.pl Konferencja Finansowana jest z Funduszu Promocji Roślin Oleistych. Transmisja konferencji rozpoczęła się o godz. 10:00.

Zapis wideo konferencji Eurorzepak 2021:

"Uprawa Rzepaku a europejski Zielony Ład"

- Kiedy rok temu rozpoczynaliśmy przygotowania, byłem przekonany, że nasi przyjaciele zza granicy i rolnicy będą obecni na tej sali - zaczął Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, otwierając konferencję, która jest częścią Eurorzepaku 2021 w Minikowie. - Wygląda na to, że Zielony Ład na lata zdominuje dyskusję.

- Bez jednolitego zdania trudno jest osiągać cele, które mamy - zaznaczył Mariusz Szeliga, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju mówiąc o współpracy branżowej producentów i przetwórców roślin oleistych. - To, co jest ważne, że nowy ład europejski na pewno spowoduje trudności i nie jest łatwy, jeśli chodzi o uzyskanie takich samych plonów i efektów, jak jest dziś, bo ogranicza możliwości ochrony. Różne mieliśmy trudności. Potrafimy je pokonywać.

- Pamiętam, jak wiele lat temu nasza branża przetwarzała ok. 1 mln ton rzepaku, urosło to 3-krotnie, mamy wyniki z pierwszych miesięcy, które pokazują, że przerobiliśmy jeszcze więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku - wspomniał Szeliga.

To też może Cię zainteresować

- Doradztwo zna swoją misję, chcemy być przy rolnikach, im pomagać i doradzać - przypomniał Ryszard Zarudzki, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. - Jest to impreza towarzysząca Krajowym Dniom Pola - mówił o Eurorzepaku i zaprosił 19-20 czerwca do Minikowa.

Ideologiczne podchodzenie do rolnictwa może je redukować

Jednym z gości konferencji był poseł i przewodniczący prezydenckiej rady ds. rolnictwa oraz były minister rolnictwa - Jan Krzysztof Ardanowski: - Rzepak to roślina szczególna, która w historii rolnictwa europejskiego odgrywa jedną z najważniejszych ról, nie wiem, czy założenia Zielonego Ładu nie sprawią, że zaniknie - podzielił się wątpliwością.

- Trudno sobie wyobrazić zmiany w rolnictwie bez rzepaku. Na niektórych typach gleb rzepak musi pozostać - jest przekonany były minister. - Jeżeli Europa chce odejść od wykorzystana białka paszowego koncernów amerykańskich, nie można odejść od uprawy rzepaku.

Podkreśla, że soja amerykańska nie jest rozwiązaniem globalnym, to źródło białka może być niepewne, np. zew względu na anomalia.

- Jestem przekonany, że zaprawy do rzepaku nie były toksyczne dla rzepaku, ale to już prawdopodobnie czas miniony. To pytanie do nauki, czym je zastąpić. Jeżeli ktoś sądzi, że można prowadzić rolnictwo, to czarne złoto, jak określamy rzepak, bez nawożenia i ochrony, to nic o rolnictwie nie wie. Zielony Ład musi być sprowadzony to bardzo konkretnych decyzji, np. określenia jak dbać o glebę w przypadku danej rośliny. Wydaje się, że bez rzepaku żaden Zielony Ład nie będzie w stanie funkcjonować - dzielił sie swoimi spostrzeżeniami Jan Krzysztof Ardanowski.

- Wszyscy popieramy działania na rzecz środowiska. Ale trzeba odejść od głupoty i jakiejś ideologi - przekonuje. Ardanowski uważa, że ideologiczne podchodzenie do rolnictwa może je redukować.

Jak utrzymać jakość i poziom produkcji rzepaku w dobie wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu?

- Roślina ma swoje wymagania i trzeba ją odpowiednio odżywić i ochronić - wykazuje dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w wykładzie wprowadzającym.

- Jeśli patrzymy na zapewnienie zrównoważonej produkcji żywności - zostało nam 9 lat. Te cele są tak ambitne, że nas przerażają. 25% gruntów na rolnictwo ekologiczne. Czy można rzepak uprawiać ekologicznie? A które grunty będą wyłączone i jakie będą subwencje? Mamy 400-500 tys. ha pod produkcją ekologiczną i te gospodarstwa funkcjonują, bo mają subwencje - podkreśla naukowiec. - To powinno być 5-6 razy więcej, by zrealizować cel. Nie widzę tego w tak krótkiej perspektywie.

- Zmniejszenie stosowania pestycydów chemicznych o 50%. Są wycofywane te powszechnie stosowane. Rzepak musi być zdrowy, żeby produkować zdrową żywność, by dać odpowiednią jakość nasion.

Od roku 2016 do 2020 zawartość oleju w nasionach zmniejszała się. Mamy zmienne warunki pogodowe, jeśli zachowujemy stałą agrotechnikę, mogą skutkować mniejszą zawartością oleju, poniżej 40% to potrącenia za jakość.

Naukowiec podkreśla rolę azotu w glebie. - Zanim wprowadzimy przepisy, doprowadźmy do tego, by gleba była żyzna. Terminy stosowania nawozów muszą być elastyczne. Roślina nie zna się na polityce. Jak ma warunki, to się rozwija, a wtedy potrzebuje zjeść, by stworzyć optymalna ilość plonu.

Potrzebne są odmiany odporne na patogeny i z elastycznością do dostosowywania się do zmieniających warunków pogodowych, o wysokim plonowaniu i tłuszczu - wylicza dr hab. Witold Szczepaniak.

Eurorzepak 2021 - program:

  • 10:00- 10:15 Rozpoczęcie konferencji
  • 10:15- 10:30 Otwarcie konferencji i powitanie uczestników: Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych; Mariusz Szeliga, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju; Ryszard Zarudzki, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie
  • 10:30- 10:45 Wystąpienie przedstawiciela MRiRW
  • 10:45- 11:15 Jak utrzymać jakość i poziom produkcji rzepaku w dobie wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu? – wykład wprowadzający, dr hab. Witold Szczepaniak – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • 11:15- 13:40 Międzynarodowa debata ekspertów. Uczestnicy debaty: Stephan Arens, Pedro Gallardo, doc. Ing. Zdeněk Linhart, Juliusz Młodecki, Claude Soudé
  • 13:40- 14:00 Podsumowanie i zakończenie konferencji

Organizatorzy zapraszają dodatkowo na kontynuowanie dyskusji nt. uprawy rzepaku w dobie wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu w drugiej części Międzynarodowego Dnia Rzepak "Eurorzepak 2021".

  • 14:00 – 14:15 Wprowadzenie do Krajowych Dni Pola Minikowo 2021 – Europejski Zielony Ład na polach w Polsce
  • 14:15 – 14:45 Blok 1: Ochrona roślin - stosowanie środków ochrony roślin w uprawie rzepaku ozimego a Zielony Ład
  • 14:45 – 15:15 Blok 2: Nawożenie rzepaku a Zielony Ład
  • 15:15 – 15:45 Blok 3: Hodowla roślin – w jakim kierunku dąży nasiennictwo w dobie wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu
  • 15:45 – 16:00 Podsumowanie i zakończenie EURORZEPAK 2021

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Eurorzepak 2021. Konferencja online „Uprawa rzepaku a Europejski Zielony Ład” [relacja] - Gazeta Pomorska