Już drugie ognisko ptasiej grypy w woj. podkarpackim!

Józef Lonczak
Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest kontakt (woda do picia) z dzikimi ptakami. Stąd należy rygorystycznie zabezpieczyć drób w gospodarstwie, paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków.
Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest kontakt (woda do picia) z dzikimi ptakami. Stąd należy rygorystycznie zabezpieczyć drób w gospodarstwie, paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków. Paweł Lacheta Polskapress
Niestety, ptasia grypa się rozprzestrzenia. W próbkach z Krosna (pow. krośnieński, woj. podkarpackie) wykryto wirus ptasiej grypy - H5N8. Drugie ognisko zlokalizowano w gospodarstwie, w którym było 56 sztuk drobiu różnych gatunków.

 

- W związku ze stwierdzeniem w dniu 31.12.2016 r., drugiego w województwie podkarpackim (Krosno, pow. krośnieński) ogniska grypy ptaków (podtyp H5N8), poza dotychczasowym obszarem zwalczania choroby w pierwszym ognisku, służby wojewody podjęły niezwłocznie działania niezbędne dla zwalczania tej choroby - poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

 

Nowe ognisko dotyczyło 56 sztuk drobiu i ptaków utrzymywanych hobbystycznie. Dzisiaj Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie wydał rozporządzenie określające stosowne obszary wokół ogniska choroby, ich oznakowanie oraz nakazy i zakazy obowiązujące na tych obszarach.

 

Przypomnijmy, 20 grudnia w Rzeszowie odbyło się specjalnie zwołane posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ogniska tzw. wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na terenie woj. podkarpackiego w miejscowości Wapowce, w gm. Przemyśl.

 

Było to 1. ognisko choroby w woj. podkarpackim, a 5. w kraju (pozostałe stwierdzono w woj. lubuskim). Drób i pasza, która mogła zostać skażona zostały zutylizowane, wdrożono procedury oczyszczania i odkażania. Od tego czasu trwa  działania przegląd stad wokół ogniska choroby.

Służby weterynaryjne wdrożyły niezwłocznie w ww. gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercenie i utylizację drobiu w ognisku choroby  oraz działania dezynfekcyjne, o czym poinformowała Wojewoda Podkarpacki.

 

Niestety, ptasia grypa się rozprzestrzenia. Ostatniego dnia roku w próbkach z Krosna  również wykryto wirus H5N8. Tym samym jest to 21. ognisko tej zakaźnej w kraju. Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii ognisko nr 22 mieści się w gospodarstwie przyzagrodowym utrzymującym 45 sztuk drobiu różnych gatunków, położonym w Korycie (gmina Czarnocin, powiat kazimierski, woj. świętokrzyskie).

 

Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt (woda do picia) z migrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Stąd zalecenie rygorystycznego zabezpieczenia fermy (gospodarstwa), zwłaszcza ptaków, paszy, wody przed dostępem dzikich ptaków.

Drób z zarażonych stad musi być niszczony i nie może być przeznaczony do spożycia przez ludzi i zwierzęta nawet po przetworzeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Już drugie ognisko ptasiej grypy w woj. podkarpackim! - Nowiny