Spis treści
Drugi przypadek wścieklizny w Polsce w 2024 roku
Główny Lekarz Weterynarii przekazał 17 kwietnia komunikat o wystąpieniu na terytorium Polski drugiego w 2024 r. ogniska wścieklizny. Chorobę stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 4 kwietnia 2024 r.
„Wściekliznę wykryto u lisa, który został odstrzelony w miejscowości Humniska, gmina Brzozów, powiat brzozowski, województwo podkarpackie”, podaje Główny Inspektorat Weterynarii.
Wcześniej wściekliznę wykryto u padłego lisa w województwie lubelskim. Poinformował o tym 26 lutego Główny Lekarz Weterynarii. Pierwsze ognisko w 2024 roku w Polsce zostało potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 lutego. Lisa znaleziono w miejscowości Gozdów, gmina Werbkowice, powiat hrubieszowski.
W całym 2023 roku służby weterynaryjne potwierdziły 7 ognisk wścieklizny u zwierząt w Polsce. Ostatnie 23 grudnia.
Na wściekliznę chorują nie tylko lisy, na co wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny. Wymienia dziki i domowe zwierzęta, które są głównym rezerwuarem wirusa, m.in.:
- psy,
- wilki,
- lisy,
- nietoperze,
- wiewiórki,
- sarny,
- koty.
Wirus (zoonoza), który jest przyczyną wścieklizny, przenosi się na ludzi ze śliną chorego zwierzęcia. Przeczytaj więcej na ten temat: Co robić, gdy ugryzie cię nieszczepiony pies lub dzikie zwierzę?
Akcja szczepienia lisów wiosną 2024. Gdzie trafiają szczepionki?
Główny Lekarz Weterynarii przekazuje, że w 2024 r. przeprowadzana jest wiosenna i planowana jesienna akcja doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki są rozrzucane między 4 a 11 kwietnia w województwach:
- lubelskim,
- podlaskim,
- mazowieckim,
- kujawsko-pomorskim.
Natomiast między 18 a 26 kwietnia przeprowadzenie akcji zaplanowano na terenie województw:
- łódzkiego,
- małopolskiego
- świętokrzyskiego,
- podkarpackiego.
Podczas akcji jesiennej, oprócz województw wymienionych powyżej, szczepienia lisów zostaną przeprowadzone w województwie warmińsko-mazurskim - podaje GLW.
Szczepionka co roku w okresie marca-kwietnia jest rozrzucana z samolotu, śmigłowca albo wykładana ręcznie. Trafia na obszary lasów oraz innych miejsc bytowania lisów wolno żyjących. Służby weterynaryjne apelują wówczas o szczególną ostrożność podczas spacerów i trzymanie psów na smyczy.
Zalecenia w okresie wykonywania szczepień:
- Nie wypuszczaj zwierząt bez opieki. Podczas spacerów prowadź psy na smyczy i w kagańcu.
- W przypadku kontaktu zwierzęcia ze szczepionką niezwłocznie zgłoś się do najbliższego lekarza weterynarii.
- Nie dotykaj, nie podnoś i nie rozłamuj przynęt/szczepionek.
Obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie
Jednocześnie GLW przypomina, że posiadacze psów mają obowiązek ich corocznego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Wynika on z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Na terenie Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3. miesiąca życia.
Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia, podaje Główny Lekarz Weterynarii.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!