Spis treści
Jak podano w oficjalnym komunikacie KE, dokument przedstawiający pierwsze uproszczenia w celu zmniejszenia obciążeń dla rolników jest już gotowy.
Komisja proponuje krótko i średnioterminowe środki, które mogłyby przynieść pewną pomoc zarówno rolnikom, jak i organom administracji krajowej, czytamy.
Zmiany w wymogach środowiskowych – norma GAEC 1
W zakresie normy GAEC 8 podjęto już działania, na 2024 rok rolnicy są częściowo zwolnieni z przepisów dotyczących gruntów ugorowanych.
W ramach odstępstwa możliwe jest przeznaczenie 4 proc. gruntów ornych na: obszary lub elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane, rośliny bobowate lub międzyplony, pisaliśmy niedawno na strefaagro.pl.
W przygotowanym dokumencie zmiany mają objąć też normę GAEC 1, która nakłada wymóg utrzymania trwałych użytków zielonych w UE od roku referencyjnego 2018. Do tej pory hodowcy posiadający spory areał zielony, musieli przejść na produkcję roślin uprawnych z powodu zakłóceń na rynku w sektorze mięsnym i mleczarskim i mogli być zobligowani do ponownego przekształcania gruntów w trwałe użytki zielone. W efekcie prowadziło to do utraty dochodów grupy. Komisja zaproponowała zmianę przepisów od połowy marca, aby zapewnić uwzględnienie zmian strukturalnych, spowodowanych reorientacją rynku i zmniejszeniem liczebności zwierząt gospodarskich – dla rolników oznacza to brak karalności w pracy, a także brak obciążeń.
Dyskusja obejmie też praktyki rolnicze w ramach normy GAEC 6, tu być może pojawi się możliwość dopuszczenia pewnych praktyk rolniczych przy obowiązku pokrycia gleb. W Brukseli przyjrzą się także innym normom GAEC – w ramach gruntów ugorowanym i płodozmianów.
Do 10 ha zwolnienie z normy GAEC?
Jeden z postulatów dotyczących zmian odnosi się do małych gospodarstw. Te o powierzchni mniejszej niż 10 ha mogą być zwolnione z kontroli związanych z przestrzeganiem wymogów warunkowości.
Zwolnienie to znacznie uprościłoby codzienną pracę drobnych producentów rolnych, którzy stanowią 65 proc. beneficjentów WPR, przy jednoczesnym utrzymaniu ambicji środowiskowych WPR, ponieważ małe gospodarstwa rolne obejmują jedynie 9,6 proc. obszarów otrzymujących wsparcie w ramach WPR, przekazuje KE.
Kontroli w gospodarstwach będzie mniej
Kolejną z propozycji KE jest zmniejszenie liczby wizyt w gospodarstwach nawet o połowę. Ten środek ma być wprowadzony jako odpowiedź na wnioski państw członkowskich. Ograniczenie kontroli sprawi, że rolnicy będą mogli poświęcić się pracy, a nie biurokracji.
Przesłanie rolników jest jasne: chcą pracować w swoich dziedzinach, a nie wstrzymywać się za plikami. W odpowiedzi Komisja określiła szereg działań na szczeblu UE, które mogłyby przyczynić się do zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla rolników w nadchodzących miesiącach i latach, poinformował komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
„Siła wyższa”. Kiedy rolnik nie otrzyma kary?
Według zapowiedzi, jeszcze w marcu zostaną wyjaśnione pojęcia siły wyższej i nadzwyczajnych okoliczności. Rolnicy, którzy nie są w stanie spełnić wymogów WPR przez nieprzewidziane zdarzenia (np. suszę), nie będą podlegać nałożeniu na nich kar. Daje to gwarancję, że beneficjenci dotknięci żywiołami otrzymają wsparcie, a KE wypracuje odpowiedni system kontroli.
Współpraca między państwami i ankieta dla rolników
Ostatnie elementy uproszczające, wspomniane w dokumencie, dotyczą wymiany praktyk między państwami członkowskimi oraz ankiety, w której rolnicy będą mogli sami określić, jakie przeszkody administracyjne stoją im na drodze. Głos w tej sprawie będzie można zabrać od marca do maja, a wyniki mają być przedstawione latem 2024 roku.
Źródło: KE
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?