Spis treści
To trudny rok dla producentów malin, którzy niekiedy nawet rezygnowali ze zbiorów owoców. Koszty były zbyt wysokie, a ceny skupu niskie. Część plantacji ucierpiała z powodu zjawisk atmosferycznych. Na sytuację cenową zdaniem ministerstwa rolnictwa wpływa agresja Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Dlatego o pomoc mogli się ubiegać producenci malin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wspomnianą agresją.
Nowe dopłaty do malin. Plantator musi wybrać pomoc
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 31 października 2023 r. przyjmowała wnioski o udzielenie pomocy finansowej dla producentów malin.
Jednocześnie trwał nabór wniosków dla producentów kalafiorów i brokułów.
To nie pierwszy nabór związany z tegorocznymi szkodami, dlatego ARiMR wyjaśnia, że producent musi zdecydować, o jaką formę pomocy chce się obiegać.
Pomoc ogłoszona przez agencję 23 października ma charakter pomocy publicznej i może być udzielana na podstawie decyzji Komisji Europejskiej.
Pomoc finansowa ma być udzielana producentowi malin:
- któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym, średnim albo dużym przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 2022/2472;
- któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy;
- który w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, o których mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Formularz wniosku o pomoc producentów malin i szczegółowe zasady są dostępne na stronie ARiMR.
Stawka pomocy dla producentów malin
Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn deklarowanej przez producenta we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, powierzchni upraw malin, nie większej niż 10 ha i stawki pomocy.
Stawka pomocy wynosi:
- 1 250 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, na których wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu i w odniesieniu do których producent malin złożył wniosek o udzielenie pomocy, o której mowa w § 13zzh ust. 1 rozporządzenia, (tj. pomocy finansowej w związku ze szkodami w uprawach owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek, spowodowanymi wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu, które objęły co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy – link do strony o naborze);
- 2 500 zł na 1 ha powierzchni upraw malin innych niż powierzchnie upraw malin, o których mowa w pkt 1.
Ile kosztuje mleko prosto od krowy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?