Lista ułatwień w naborze o dopłaty 2024. Będą zmiany w ekoschematach po doświadczeniach poprzedniego roku

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pojawił się projekt rozporządzenia, który zakłada szereg zmian w ekoschematach od 2024 roku, czyli w najbliższym wiosennym naborze wniosków. Doświadczenia z pierwszego roku wdrażania ekoschematów wskazały na potrzebę wprowadzenia korekt, które pozwolą na łatwiejszą, a co się z tym wiąże, efektywniejszą i sprawniejszą realizację działania - tłumaczy ministerstwo rolnictwa.

Jak rolnicy dobrze pamiętają, w roku 2023 w Polsce po raz pierwszy mogli wnioskować o przyznanie płatności bezpośrednich w formie ekoschematów. Powodowały wiele obaw, zamieszania i niepewności. Na podstawie doświadczeń pierwszego naboru i realizacji tej formy płatności, resort rolnictwa opracował szereg zmian. Realizacja ma być sprawniejsza.

Dostęp do pieniędzy za ekoschematy ma być łatwiejszy od naboru 2024
Dostęp do pieniędzy za ekoschematy ma być łatwiejszy od naboru 2024 pixabay, AGW

W 2023 roku o ekoschematy obszarowe wnioskowało ok. 418 tys. rolników.

Zmiany w ekoschematach obszarowych od 2024 roku

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia czytamy, że aby ułatwić rolnikom dostęp do płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, w ramach praktyk:

  • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji
  • oraz Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo

przepisy projektowanego rozporządzenia umożliwiają potwierdzenie realizacji ww. praktyk również poprzez złożenie do kierownika biura powiatowego ARiMR oświadczenia o ich wykonaniu.

Dalej ministerstwo rolnictwa wykazuje, że konieczne było doprecyzowanie przepisów dotyczących sposobu liczenia dużych sztuk przeliczeniowych (DJP) zwierząt w ramach praktyki Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt.

W przypadku praktyki Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, doprecyzowano, że na potrzeby międzyplonów ozimych mogą być wysiewane uprawy w formie jarej lub ozimej.

Poza tym, w przypadku wsiewek śródplonowych dodano przepis o obowiązku prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych, tym samym rezygnując z obowiązku składania oświadczenia o dacie zbioru uprawy w plonie głównym.

Doprecyzowano również przepis dotyczący możliwości łączenia na jednej powierzchni pakietów/interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych z Ekoschematem retencjonowanie wody na TUZ.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2024 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro