Lubuskie. Gospodarstwa opiekuńcze. Co zyskają gminy?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W projekcie "Zielone gospodarstwo opiekuńcze' zaplanowano kwotę 240 tys. na poniesienie kosztów utrzymania jednego gospodarstwa przez okres 12 miesięcy.
W projekcie "Zielone gospodarstwo opiekuńcze' zaplanowano kwotę 240 tys. na poniesienie kosztów utrzymania jednego gospodarstwa przez okres 12 miesięcy. Piotr Krzyżanowski
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej z Zielonej Górze rozpoczął w partnerstwie z Lubuskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Kalsku (ODR) projekt pod nazwą „Zielone gospodarstwa opiekuńcze”. Co on zakłada?

Jak informuje Joanna Kasprzak-Dąbrowska, specjalista ds. wiejskiego gospodarstwa domowego, agroturystyki, aktywizacji środowiska wiejskiego, w ramach projektu przewiduje się utworzenie w każdej z trzech gmin jednego gospodarstwa opiekuńczego świadczącego usługi dla 8 osób w każdym z nich. Każde z trzech gospodarstw zapewni opiekę co najmniej 8 osobom, łącznie powstaną 24 miejsca dziennego pobytu.

Gospodarstwo opiekuńcze - kompleksowe wsparcie

Podopieczni będą mogli korzystać ze wsparcia i zajęć 5 dni w tygodniu przez 8 godzin dziennie (wliczając czas zorganizowanego transportu). Projekt rozwinie opiekę prowadzoną w małych grupach, która pozwoli na objęcie uczestników kompleksowym, a zarazem indywidualnym wsparciem.
Gospodarstwo opiekuńcze to forma wsparcia w zakresie opieki i integracji społecznej realizowana w ramach gospodarstwa wiejskiego posiadającego położenie w sąsiedztwie przyrody lasów i łąk, ogród umożliwiający komfortowy wypoczynek i uprawę roślin oraz domowe zwierzęta. Podopieczni w gospodarstwach mają czuć się swobodnie, a zapewniane aktywności muszą być zgodne z ich preferencjami, oczekiwaniami i możliwościami.
Zgłoszone gminy, które spełniają kryteria naboru, zostaną zaproszone do negocjacji dotyczących sposobu realizacji zadania, w tym formy finansowania gospodarstwa opiekuńczego.

W projekcie "Zielone gospodarstwo opiekuńcze' zaplanowano kwotę 240 tys. na poniesienie kosztów utrzymania jednego gospodarstwa przez okres
W projekcie "Zielone gospodarstwo opiekuńcze' zaplanowano kwotę 240 tys. na poniesienie kosztów utrzymania jednego gospodarstwa przez okres 12 miesięcy. pixabay

Koszty utrzymania gospodarstwa opiekuńczego na rok

W projekcie zaplanowano kwotę 240 tys. na poniesienie kosztów utrzymania jednego gospodarstwa przez okres 12 miesięcy.
Sposób finansowania funkcjonowania gospodarstwa w okresie realizacji projektu zostanie ustalony w porozumieniu pomiędzy ROPS-em a gminą, która zostanie wybrana do udziału w projekcie.
Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
POLECAMY TEŻ

"Roztańczony las" w Zielonej Górze - 13 lutego 2019 r.

ZIELONA GÓRA. Nie do wiary! Kosmici? Zobacz magiczne miejsce...

NIE DO WIARY!

ZOBACZ TEŻ

Muzeum pod chmurką na osiedlu Cegielnia w Zielonej Górze

Zielona Góra: Nietypowe muzeum pod chmurką. Musisz to zobacz...

Maszyny rolnicze

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lubuskie. Gospodarstwa opiekuńcze. Co zyskają gminy? - Gazeta Lubuska