reklama

LUBUSKIE. Wilk podszedł do stada krów. Zwierzęta zareagowały natychmiast. - Wilki nie atakują ludzi - uspokaja biolog [WIDEO]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (11 zdjęć)
- Dla nas to był szok. Słyszy się, że wilki są, ale nie spodziewaliśmy się, że jeden będzie obok naszych krów - mówi Katarzyna Jurgawka ze Śmieszkowa. - Człowiek nie powinien się wilka bać - uspokaja dr. hab. Sabina Pierużek-Nowak.

To był czwartek, 13 czerwca, około godz. 11. W gminie Sława, w Śmieszkowie była burza. Właściciele stada krów patrzyli z domu jak krowy z niepokojem biegają na pastwisku.

Wilk podszedł do stada krów, potem do koni

– W końcu trochę przestało padać. Mówimy: jedziemy tam, zobaczyć co się dzieje, za bardzo nie zmokniemy – opowiada Katarzyna Jurgawka. – Wtedy mój trzyletni syn mówi do dziadka, jedziemy na łąkę, bo tam cielaczek biega. A my zdziwieni, jaki cielaczek, przecież nie miał się teraz urodzić. I wtedy też zobaczyliśmy… Myśleliśmy, że to pies, bo był daleko. Ale kiedy biegł w naszym kierunku okazało się, że to wilk. Krowy go odganiały. Całym stadem szły w jego kierunku. Buczały przy tym głośno. Obok na pastwisku pasły się konie ze źrebakiem. Wilk próbował podejść do niego, ale tam jest taśma z prądem. Chciał przejść pod nią, a że trawa była mokra, to poczuł ten prąd, bo już prawie by miał tego źrebaka.

Pani Katarzyna opowiada, że w końcu wilk zobaczył sarnę z małym: - Sarna zdążyła uciec do lasu, jej młode nie. Chwycił za nie. Matka wróciła próbowała walczyć, ale to nic nie dało. Zagryzł je. Potem, uciekając porzucił to młode.

Niedaleko jest plac zabaw dla dzieci, na które przychodzą maluchy lub przyjeżdżają na rowerkach. - Boję się o dzieci. Czy wilk na pewno zrozumie, że to nie jest jego pokarm? - zastanawia się mieszkanka Śmieszkowa.

Wilk nie traktuje człowieka jak zdobycz

- To, że wilk podchodzi do gospodarstwa nie oznacza, że ma chrapkę na ludzi. Z niewiadomych przyczyn tak się ludzie go boją, chociaż powinni się obawiać zupełnie innych zwierząt. Wilk to najmniejsze zagrożenie – podkreśla dr hab. Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Jest biologiem, zajmuje się badaniem wilków w Polsce od 23 lat.

- Wilki traktują zwierzęta z gospodarstwa jak każdy inny rodzaj pokarmu. To jest dla nich potencjalna zdobycz, ale w ten sposób nie traktują ludzi, ani dorosłych ani dzieci - wyjaśnia ekspertka i tłumaczy, że znacznie więcej jest ataków np. dzików. Niedźwiedzie są też niebezpieczne, a także psy.

- Co roku w każdym województwie notowanych jest od kilkudziesięciu do ponad 100 ataków na ludzi przez psy. Są to pogryzienia, z których nieduża część kończy się bardzo poważnymi zagrożeniami, a nawet śmiercią. Co roku mamy informacje, że pies kogoś zagryzł. Nikt nie panikuje, że w sąsiedztwie mieszka pies, a takie pogryzienia zdarzają się permanentnie - tłumaczy prezes stowarzyszenia.

Dr hab. Sabina Pierużek-Nowak podkreśla też, że z niewiadomych przyczyn oczekujemy, że wilki będą się nas bały. - Jedna bajka o czerwonym kapturku nie może zmienić racjonalnego spojrzenia na świat - mówi ekspertka.

Na portalu Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” można znaleźć przydatne porady.

 • NIGDY NIE DOKARMIAJ WILKÓW, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Zamiast karmić lub próbować samodzielnie pomagać wilkowi, zawiadom natychmiast właściwą terenowo Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) i skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
 • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
 • Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nigdy nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
 • Jeśli jesteś fotografem przyrodniczym lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.
 • Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
 • Jeśli jesteś leśnikiem lub pracownikiem parku narodowego i odpowiadasz za turystyczne udostępnianie terenów leśnych, nie instaluj w lesie koszy na odpadki. W zamian zainstaluj tablice zachęcające turystów do zabierania resztek jedzenia i opakowań po żywności ze sobą do domu.
 • Bądź świadom, że jakikolwiek jest powód pozostawiania lub udostępniania resztek żywności w lesie lub w jego pobliżu, wilki, a szczególnie młode osobniki, mogą uzależnić się od takiego źródła pokarmu i w efekcie nauczyć się postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.
 • Zawsze zwracaj uwagę i odpowiednio reaguj na sytuację z której wynika, że wilki regularnie żerują na pokarmie pozostawianym przez ludzi (nęciska, czatownie fotograficzne, kosze i doły na śmieci, kompostowniki, itp.). Zawiadom o tym natychmiast odpowiedni Urząd Gminy i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
 • Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, NIGDY GO NIE DOTYKAJ ANI NIE ZABIERAJ Z SOBĄ, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i zaznacz to miejsce w swoim telefonie (np. w Google Maps), albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i natychmiast zawiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
 • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast zawiadom odpowiednią RDOŚ.

Spotkania z wilkami

Jeśli spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

 • Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
 • Pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
 • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
 • Wycofaj się spokojnie; możesz przyspieszyć dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuję się tobą.
 • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu właściwy Urząd Gminy, RDOŚ i Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Źródło: http://www.polskiwilk.org.pl/z-wilkami-po-sasiedzku

Materiał oryginalny: LUBUSKIE. Wilk podszedł do stada krów. Zwierzęta zareagowały natychmiast. - Wilki nie atakują ludzi - uspokaja biolog [WIDEO] - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wilki gdy mają dosyć dzikiej zwierzyny w lesie nie atakują zwierząt gospodarskich ani tym bardziej ludzi. Sytuacja zmienia się w dwóch przypadkach. Gdy mają młode i człowiek przypadkowo stanowi dla nich zagrożenie wówczas atakują. Drugi przypadek wymaga dłuższego wyjaśnienia. W wielkich komeksach lesnych gdzie jest dostatek dzikich zwierząt wilk mana co polować przez całe życie więc nie potrzebuje wychodzić z lasu. Gdy wilki zadomowia się w małym kompleksie wygląda to inaczej. Po pierwsze póki jest ich mało korzystają ze swojego terenu łowieckiego. Gdy ich populacja wzrośnie i łowisko niejest w stanie wyzywic powiększającego się stada, najsłabsze osobniki są przeganiane i poszukują nowego obszaru. Stare zostają i polują na dzika zwierzynę. Najpierw polują na jelenie. Gdy populacja jelenia w małych lasach spada z powodu przetrzebienia jej przez wilka, jelenie opuszczają ten obszar. Wówczas wilki polują na pozostała zwierzynę, tj dziki warchlaki i sarny. Dziki w małym kompleksie leśnym przy obecności wilka na czas rozrodu i wychowania młodych wynoszą się. Wilkomaa zostaje tylko sarna i drobna zwierzyny. Gdy w wyniku tej ewolucji wilki przetrzebia sarny ta wynosi się z lasu na pola gdzie wilk nie bardzo ma ochotę polować na otwartym. Kto chce to zauważy jak sarna leśna nocą zamiast wrócić do łasu po zerowaniu leży na łąkach zwrócona w stronę lasu i obserwuje. To efekt polowań wilka. W tym stanie las pustoszeje i wilk ma problemy ze zdobyciem pożywienia. Tu zaczyna się drugi przypadek. Wilk trzyma się swojego obszaru łowieckiego. Ale nie mając pozywienia poszukuje zwierzyny hodowlane. Najpierw pasacej się stale na łąkach a gdy ta jest zaganiana na noc do obór wilk podchodzi do gospodarstw i bierze co popadnie. Psy, koty, źrebaki, cieleta. W stanie długotrwałej głodówki wilk zaczyna atakować ludzi. W pierwszej kolejności małe dzieci. Tak wygląda biologia wilka i pisanie bzdur, że wilk na 100% nic nie zrobi człowiekowi to zwykła głupota. Nigdy nie wiadomo w jakiej fazie egzystuje wataha i jakie ma jeszcze zasoby pokarmu. Jeśli wilki widząc człowieka nie uciekają panicznie albo nie wycofują się ostrożnie to znaczy, że albo oceniają człowieka jako potencjalny pokarm albo zatracily instynkt samozachowawczy. Tak dzieje się gdy człowiek przestaje polować na wilki choćby sanitarnie. Na razie populacja wilka w polskich lasach jest stosunkowo niska i w dużych kompleks ach z dużą ilością dzikiej zwierzyny wilki nie są problemem. Gorzej jest w malych lasach. Tam już widać że wilki wychodzą z lasu i poluja na jego skraju zasadzajac się na zwierzynę schodząc z pól po zerowaniu do lasu. W tych miejscach to ostatnia faza zmian i powolne przechodzenie do poszukiwania pokarmu w gospodarstwach. Potem zaczną się ataki na ludzi jeśli lesnicy nie przetrzebia części watachy aby ogra uczyć jej populację i umożliwić powrót jeleni, dzików i saren do kompleksu a jednowcześnie przypomnieć wilków, że człowiek to potworne zagrożenie i zbliżać się do niego nie wolno.

G
Gość
2019-06-18T06:22:55 02:00, Mm:

Większych bzdur nie słyszałem że wilk nie atakuje ludzi.Kto i ile tym naukowcom zapłacił za takie bzdury . Jak nie atakują to puściła wasze dzieci same do lasu gdzie są wilki.

2019-06-18T12:52:20 02:00, Gość:

bzdury to ty piszesz całe życie mieszkam przy lesie wilki są ale w życiu nie słyszałem o ataku na człowieka ktoś chce sobie postrzelać przyszła kolej na wilka

2019-06-18T18:27:52 02:00, Gość:

W ubiegłym roku wilk pogryzł dziecko. Próbowano z niego zrobić psa, ale okazało się, że wilk. Poszukaj, to znajdziesz. W historii też zdarzały się takie sytuacje.

Większych bzdur to ja nie słyszałem chory idioto

K
Kriss

Niestety wilki atakują ludzi. Wystarczy poszukać trochę informacji na ten temat i okaże się, że do takich ataków dochodzi dość często.

G
Gość
2019-06-18T06:22:55 02:00, Mm:

Większych bzdur nie słyszałem że wilk nie atakuje ludzi.Kto i ile tym naukowcom zapłacił za takie bzdury . Jak nie atakują to puściła wasze dzieci same do lasu gdzie są wilki.

2019-06-18T12:52:20 02:00, Gość:

bzdury to ty piszesz całe życie mieszkam przy lesie wilki są ale w życiu nie słyszałem o ataku na człowieka ktoś chce sobie postrzelać przyszła kolej na wilka

W ubiegłym roku wilk pogryzł dziecko. Próbowano z niego zrobić psa, ale okazało się, że wilk. Poszukaj, to znajdziesz. W historii też zdarzały się takie sytuacje.

G
Gość

Oby pierwszym poszkodowanym był jskiś pseudoekolog a nie dziecko mieszkające w pobliżu lasu . Wilk jest drapieżnikiem i bajanie waszawskich pseudoekologów tego nie zmieni

G
Gość
2019-06-18T01:22:12 02:00, Ja:

Jak słyszę te psychiczne komentarze chorych naukowców na głupotę,to mnie krew zalewa!przesiedlic ich z rodzinami w okolice gdzie grasuja wilki,niechby poczuli jak sie zyje z nimi!! Tylko kwestia czasu gdy moze zdarzyć się nieszczęście!! Dziki zwierz koń,krowa,człowiek,to jego zdobycz!!!oswojone zwierzęta atakuje człowieka A co się dziwić dzikimi zwierzakowi!!!

ile jest przypadków pogryzień przez psy a ile przez wilki?sami hodujecie agresory a szukacie złego wilka

G
Gość
2019-06-18T06:22:55 02:00, Mm:

Większych bzdur nie słyszałem że wilk nie atakuje ludzi.Kto i ile tym naukowcom zapłacił za takie bzdury . Jak nie atakują to puściła wasze dzieci same do lasu gdzie są wilki.

bzdury to ty piszesz całe życie mieszkam przy lesie wilki są ale w życiu nie słyszałem o ataku na człowieka ktoś chce sobie postrzelać przyszła kolej na wilka

G
Gość
2019-06-18T11:29:24 02:00, Gość:

Jeden nie koniecznie zaatakuje, ale są już watahy po kilkanaście sztuk i czasami głodne panie biologu. Są sioła i wioski gdzie dzieci się bawią i jeżdżą na rowerach lub wypoczywają. Pseudo ekolodzy dzieci nie mają? Bo są osobnicy jak w każdej populacji niezrównoważone, i co wtedy?.

bardziej radzę uważać na bezpańskie psy które tak ochoczo w czasie wakacji lądują w lesie lub przy drogach bo właściciele jadą na wczasy

G
Gość
2019-06-18T12:44:07 02:00, kk:

bzdury. podobne do tych że rekiny nie atakują ludzi. to jest dzikie zwierzę i nigdy nie można tego przewidzieć. po drugie jak niema co zjeść to każda ofiara jest dobra. prawdą jest tylko to że zawsze atakują najłatwiejszą zdobycz

jak nie było co jeść to i człowiek człowiekowi mięsem

G
Gość
2019-06-18T11:36:13 02:00, Gość:

W październiku 2 km. za wioską w pow. myśliborskim w szczerym polu wysiadłem z samochodu wypalić papierosa. W odległości ok. 100 m. ode mnie podbiegło 5, może 6 wilków. Stały i patrzyły się na mnie wcale się nie bojąc. Wsiadłem do wozu i odjechałem a one dalej stały. Nie wiem czy one naprawdę nie atakują ludzi...

wilki są inteligentne a zatem i ciekawe ale ostrożne i nie jedzą ludzi

k
kk

bzdury. podobne do tych że rekiny nie atakują ludzi. to jest dzikie zwierzę i nigdy nie można tego przewidzieć. po drugie jak niema co zjeść to każda ofiara jest dobra. prawdą jest tylko to że zawsze atakują najłatwiejszą zdobycz

G
Gość
2019-06-18T12:15:26 02:00, Gość:

Właśnie dlatego, że nie boją się ludzi, to już ludzi atakują. A będzie tych przypadków więcej.

czerwonym kapturkom radzę siedzieć w domu jak wierzą w bajki o złych wilkach

G
Gość
2019-06-18T11:25:29 02:00, Gość:

Jeśli wilki atakowały ludzi to jedynie w samoobronie wy cymbały. Jeśli ktoś się powołuje na historię to powinien wiedzieć, że od wieków ludzie lubią ją ubarwiać. Tłuki i ciemnogród. W USA są przeprowadzane specjalne szkolenia dla ciemnych ludzi na których uczy się ich, że wilki nie są zagrożeniem dla ludzi, wręcz odwrotnie. Jak widać Polakom też by się przydało szkolenie z zakresu używania mózgu.

Najłatwiej obrazić i opluć. Taka forma "dialogu"...

G
Gość

Właśnie dlatego, że nie boją się ludzi, to już ludzi atakują. A będzie tych przypadków więcej.

G
Gość

W październiku 2 km. za wioską w pow. myśliborskim w szczerym polu wysiadłem z samochodu wypalić papierosa. W odległości ok. 100 m. ode mnie podbiegło 5, może 6 wilków. Stały i patrzyły się na mnie wcale się nie bojąc. Wsiadłem do wozu i odjechałem a one dalej stały. Nie wiem czy one naprawdę nie atakują ludzi...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3