Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – jedna z dwóch placówek muzealnictwa rolniczego w Polsce. Muzeum położone jest na terenie zespołu pałacowo-parkowego. W skład zespołu skansenu wchodzą obiekty przeniesione tu ze wsi położonych na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Znajduje się tu np. jedyne w kraju Muzeum Pisanki (jedyne w Polsce) czy Muzeum Chleba w zabytkowym młynie wodnym. Muzeum posiada największą w Polsce muzealną kolekcję lokomobil parowych, ciągówek i ciągników.
Zobacz na zdjęciach bogatą kolekcję maszyn z Ciechanowca:
Placówka organizuje cykliczne imprezy takie jak:
- Niedziela Palmowa, Jarmark św. Wojciecha,
- Zajazd Szlachecki, Podlaskie Święto Chleba,
- Wykopki, Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich.
Dział Techniki Rolniczej w ciechanowskim muzeum
Dział Techniki Rolniczej został utworzony 1 sierpnia 1971 r. i jest jednym z najstarszych działów muzeum. Zajmuje się gromadzeniem, konserwacją i upowszechnianiem zbiorów z zakresu szeroko pojętej techniki rolniczej, czyli maszyny i narzędzia rolnicze produkcji polskich fabryk i wytwórni, jak również napływających do Polski z krajów sąsiednich. Kierownikiem działu i kustoszem jest mgr inż. Marek Wiśniewski.

Bogate zbiory Działu Technicznego
Obecnie Dział posiada w zbiorach prawie 1000 eksponatów, z czego ok. 850 stanowią maszyny i narzędzia rolnicze. Bardzo duża część zgromadzonych muzealiów pochodzi z końca XIX i pierwszego pięćdziesięciolecia XX w. Z każdym rokiem zwiększa się liczba zgromadzonych zabytków.
Eksponaty Działu udostępnione są zwiedzającym:
- w pawilonie techniki rolniczej – wystawa Silniki stacjonarne,
- w Centralnym Magazynie Zbiorów – wystawa Maszyny parowe i ciągniki rolnicze,
- w zabytkowej olejarni – wyposażenie wnętrza,
- w zabytkowym maneżu – ekspozycja kieratów,
- w plenerze na terenie muzeum, np. narzędzia i maszyny leśne.

Największa kolekcja w Polsce
Dział Techniki Rolniczej sukcesywnie rozwija 3 znaczące w kraju kolekcje techniczne.
- Największa w Polsce muzealna kolekcja 65 sprawnych technicznie ciągników, wyprodukowanych w Polsce i zagranicą w latach 1917-1990. (najstarsze zachowane ciągniki w kraju, np. Titan 10-20 z 1917 r., Fordson F z 1918 r., Ursus C-45, trzykołowy ciągnik Jaromka z 1968 r.)
- Najliczniejszy w kraju zbiór 15 odrestaurowanych i sprawnych lokomobil i stacjonarnych maszyn parowych z lat 1893-2012.
W jej skład wchodzi 12 lokomobil. (najstarsze w Polsce lokomobile samobieżne - George White z 1910 - i przewoźne - lokomobila Garrett Smith z 1895 r.) - Kolekcja 70 szt. działających silników stacjonarnych z lat 1890-1988. Jest również jednym z największych zbiorów muzealnych tego typu w Polsce. (M.in. silnik Machczyński z 1890 r., silnik Ursus Typ A z 1914 r., silniki Perkun z 1928 r., silnik Deutz E12/d z 1912 r.)
Zobacz na zdjęciach bogatą kolekcję maszyn z Ciechanowca:
Pracę zabytkowych ciągników, lokomobil parowych i silników stacjonarnych można zobaczyć w trakcie pokazów podczas imprez plenerowych organizowanych na terenie muzeum.
Zobacz również: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu obchodziło 60-lecie istnienia. Otwarto centralny magazyn zbiorów
Warto odwiedzić Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu posiada około 30 000 eksponatów zbiory prezentowane są w kilkudziesięciu ekspozycjach stałych. Prócz działu techniki rolniczej posiada też inne, które mogą zainteresować zwiedzających, są to ponadto:
- dział historyczny
- dział historii uprawy roślin i hodowli zwierząt
- dział etnograficzny
- dział budownictwa wiejskiego
- dział tradycji zielarskich
- dział weterynarii
Źródło: www.muzeumrolnictwa.pl
Ciechanowiec wraz z wyjątkowym muzeum-skansenem stanowi świetny punkt wypadowy - jednodniowy lub weekendowy - dla mieszkańców regionu. Dodać należy, iż muzeum dysponuje salą konferencyjną z zapleczem oraz bazą noclegową w zabytkowych chatach na terenie skansenu.
Zobacz Ciechanowiec zlotu ptaka:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?