Nadchodzą zmiany w znakowaniu miodu? Konsumenci będą lepiej informowani o pochodzeniu. Resort rolnictwa o rozporządzeniu

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Już nie „mieszanka miodów pochodzących z UE”. Klient będzie wiedział, skąd pochodzi kupowany wyrób.
Już nie „mieszanka miodów pochodzących z UE”. Klient będzie wiedział, skąd pochodzi kupowany wyrób. pixabay.com/Lolame
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzenia, który określa zmiany w znakowaniu miodu. Dotyczy to zwłaszcza mieszanek miodów pochodzących z więcej niż jednego państwa. Co konkretnie pojawi się na etykietach?

Spis treści

Oznakowanie miodu na nowych zasadach

Resort rolnictwa przewiduje nowelizację rozporządzenia ws. znakowania poszczególnych środków spożywczych. Projekt szczególną uwagę poświęca popularnemu w Polsce produktowi – mianowicie chodzi o miód. O tym, jak ważna jest jakość produktów handlowych, mówił minister rolnictwa Robert Telus, podczas konferencji w jednym z gospodarstw w Skierniewicach.

Jak zapewnił szef resortu, rozporządzenie zostało wypracowane ze środowiskiem pszczelarzy tak, aby identyfikacja miodów w zakresie państwa pochodzenia uległa poprawie.

- Jednocześnie przygotowaliśmy rozporządzenie dotyczące konieczności określenia procentowego udziału poszczególnych miodów pochodzących z różnych krajów w przypadku mieszanek, ale w tym przypadku musimy poczekać na zgodę Komisji Europejskiej - przekazał Telus.

Zmiany mają dotyczyć oznakowania. Jeśli miód składa się z mieszanki miodów pochodzących z więcej niż jednego państwa, na etykiecie będzie trzeba podać nazwy tych państw. Kolejność ma znaczenie, pierwszy powinien być ten kraj, z którego miód stanowi objętościowo największą zawartość w produkcie.

Oznakowanie miodu reguluje obecnie unijna dyrektywa, zgodnie z przepisami na etykiecie wskazuje się kraj lub kraje, gdzie został on zebrany. W przypadku mieszanki miodów takie informacje nie są obowiązkowe, mogą być zastąpione jednym z oznaczeń: mieszanka miodów pochodzących z UE, mieszanka miodów niepochodzących z UE lub mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE.

- Nowe regulacje prawne dają konsumentom pełną informację o kraju pochodzenia miodu, w tym o pochodzeniu każdego z miodów, jeżeli jest on mieszanką różnych miodów - dodał minister.

Inne kraje też uściśliły przepisy

Zmiany szykowane przez resort mają więc uściślić kwestie oznakowania. Na podobne rozwiązanie zdecydowały się już m.in. Włochy, Węgry oraz Francja. Przewidziano też okres przejściowy, co pozwoli przedsiębiorcom dostosowanie się do nowego prawa. Miód w opakowaniach oznakowany i wprowadzony do obrotu zgodnie z dotychczasowymi przepisami przed wejściem w życie nowego rozporządzenia będzie mógł pozostawać w obrocie do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od dnia wejścia nowych przepisów.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera