Papuga i kanarek. Te ptaki chętnie hodujemy w domu. Czy można je trzymać razem w jednej klatce? Jaki pokarm wybrać?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Ptaki, które będą chowane w przyjaznych warunkach, odwdzięczą się dobrym zdrowiem i kakofonią dźwięków.
Ptaki, które będą chowane w przyjaznych warunkach, odwdzięczą się dobrym zdrowiem i kakofonią dźwięków. pixabay.com/kalimerobianco
Zwierzątko domowe – większość z nas je ma, a ci, którzy jeszcze go nie posiadają, zadają sobie pytanie, jaki gatunek sprawdzi się u nich w domu bądź mieszkaniu. Psy wymagają spacerów, odpowiednich warunków, koty z kolei potrafią napsocić i zapach kuwety bywa odstraszający. Te zwierzęta można jednak przytulić i ich obecność jest odczuwalna. Nie zawsze jednak da się mieć czworonoga we własnym M. Wtedy warto rozważyć innych towarzyszy – królika, świnkę morską lub ptaki. Te ostatnie nie są wymagające, dodatkowo mogą urozmaicać nam czas przyjemnym śpiewem. Na co więc postawić? Papuga? Kanarek? A może oba w jednej klatce? Sprawdź, co trzeba wiedzieć.

Spis treści

Papuga a kanarek – oto różnice

Ptaki bywają wybredne, niektóre są drapieżne, niektóre sprawiają wrażenie bezradnych. W przypadku ptactwa, które można hodować w domu, wydawałoby się, że niczym nas ono nie zaskoczy. Przeciwnie, są gatunki, które mówią, przedrzeźniają, potrafią wydawać z siebie piękny trel. Najczęściej w klatkach spotkamy kanarki, zeberki, papugi faliste, nimfy, ary, żako. Zdania, którego przyjaciela wybrać, są podzielone. Na forach czytamy:

  • Zdecydowanie kanarek, może jest lękliwy, trudniej go oswoić, ale mniej brudzi;
  • Miałam kanarka, teraz mam papugę falistą. Ćwierka, jak słucham muzyki, oglądam film, jest dość hałaśliwa i bałagani, ale wolę to niż codzienne pobudki w postaci śpiewu kanarka;
  • Wolisz mieć kumpla-śmieszka, co wiesza się na dziobie, wybierz papugę, chcesz spokojnego, ale pięknie śpiewającego ptaka, weź kanarka;
  • Kanarek raczej nie wejdzie na rękę i nie da się pogłaskać.

Warto zaznaczyć, że oba ptaki różnią się znacznie między sobą. Papugi są większe, ich upierzenie przybiera paletę barw, w sytuacjach zagrożenia mogą być też agresywne. Nie mają jednak oporów przebywać z innymi upierzonymi kolegami, niezależnie od gatunku. Posiadają duże dzioby i lubią dziobać. Kanarki z kolei są małych rozmiarów, na początku wycofane, muszą przyzwyczaić się do otoczenia, tolerują tylko swoje osobniki. Oswajając je, trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie narażać na stresujące warunki.

Czy można trzymać w jednej klatce papugę i kanarka?

Sklepy zoologiczne oferują różne klatki, podłużne, owalne, niektóre pokaźnych rozmiarów. Trzymanie w nich dwóch różnych gatunków może i będzie ekonomiczne, ale wyrządzi szkodę zwierzętom. O ile papuga przyjmie kanarka jako towarzysza, dla niego już będzie to niepotrzebny stres.

Nawet przyjaźnie nastawiona papuga może przerażać kanarka i stresować go swoim głośnym zachowaniem – czytamy na stronie Kakadu Zoo.

Jeśli już decydujemy się na kupno jednego i drugiego ptaka, warto je rozdzielić. Ptaki są różnych rozmiarów i siła papugi będzie kluczowa w ewentualnym pojedynku lub walce o pokarm. Mały kanarek będzie czuł się zagrożony, a to odbije się na jego zdrowiu. Dwie klatki dadzą każdemu pupilowi przestrzeń, odpowiednie racje żywieniowe, a jeśli będą ustawione niedaleko siebie, to także możliwość obserwowania lokatora.

Inaczej sytuacja wygląda w obrębie gatunku – dwa kanarki w jednej klatce nie będą dla siebie zagrożeniem, podobnie przyjacielskie mogą być dwie papugi. Warto jednak uważać tu na płeć, o ile samice są spokojne, samce mogą szukać zaczepek i konfliktów.

Zbiornik na wodę, żerdzie i pokarm. O tym należy pamiętać

Ptaki radzą sobie świetnie same, potrzebują jednak zaplecza w postaci człowieka. To on w warunkach domowych dostarcza im jedzenia i świeżej wody. Kanarki należy karmić zbilansowanie, mieszanki ziarniste można łączyć z owocami, warzywami, najważniejsze, aby produktu były świeże. Raz na tydzień można też dać małemu przyjacielowi jajko na twardo. Papugi także stawiają na ziarna, gotowe produkty mają odpowiednią ilość prosa, owsa i innych składników odżywczych. Nie pogardzą niektórymi warzywami i owocami. Podobnie, jak u kanarków, istotny jest pokarm jajeczny.

Oprócz wody do picia, która jest przegotowana, ważna jest też wanienka, w której ptaki będą mogły zażyć kąpieli. Naszym zadaniem będzie jedynie podcinanie pazurów.

Zazwyczaj ptaki przesiadują na drążkach, fachowo zwanych żerdkami. Może być ich kilka, aby mogły się przemieszczać, powinny być też umieszczone na takich wysokościach, aby zapewnić przestrzeń, przy okazji dostęp do wody i jedzenia. Na dnie wyścieła się piasek, który regularnie należy wymieniać. W przypadku papug można się pokusić o zabawki, np. huśtawki lub dzwoneczki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera