Płachty ochronne typu FLIZ – najlepsze okrycie dla stogu

Materiał informacyjny Hurtownia Ogrodnicza Andro
Magazynowanie słomy w stogach pod gołym niebem jest rozwiązaniem praktycznym i powszechnie stosowanym na całym świecie. Pozwala zaoszczędzić na transporcie oraz nie wymaga zapewnienia sporej powierzchni magazynowej. Niestety, pozostawiona na polu słoma jest narażona na działanie wielu niekorzystnych czynników, głównie atmosferycznych. Skutecznym i niedrogim sposobem na zabezpieczenie stogów jest zastosowanie płacht flizowych.

Suche i pachnące słońcem czy przemoczone i z grzybem?
Magazynowane siano służy zazwyczaj jako pokarm dla bydła czy koni. W związku z tym musi zachować swoje właściwości odżywcze i w żadnym wypadku nie można dopuścić do jego zepsucia.
Opady deszczu i śniegu, wiatr oraz nadmierne promieniowanie UV mogą negatywnie wpłynąć na właściwości pozostawionego na polu siana. Szczególnie w naszej strefie klimatycznej, w której gwałtowne ulewy przeplatają się z upalnymi dniami.

Zapobiec pleśnieniu
Głównym zagrożeniem jest nadmierna wilgoć, która prowadzi do rozwoju pleśni i sprzyja zachodzeniu procesów gnilnych. Zwinięte w belę i przemoczone siano czy słoma są podatne na ataki grzybów. A zapleśniałe zapasy nie mogą być podawane zwierzętom jako pasza… Odpowiedzią na te bolączki jest odpowiednio dobrana i zamontowana płachta ochronna typu fliz.

Płachta flizowa
Odpowiednio dobrana i zamontowana (zazwyczaj zalecany jest montaż pod kątem 45 stopni na szczycie stogu) płachta ochronna typu fliz pozwala odprowadzać nadmiar wody i nie dopuszcza do przemoczenia ochranianego materiału.
Idealnym rozwiązaniem będzie zakup płacht flizowych z oferty Andro. Produkty o gramaturze 140 g/m2 świetnie sprawdzą się w roli okrycia ochronnego stogu. Wykonane z bardzo trwałego polipropylenu igłowanego, który jest łączony podwójnym szwem, posłużą przez wiele sezonów. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane do okrywania nie tylko siana czy słomy, ale i innych produktów rolnych.

Skuteczna osłona przed wodą, wiatrem i promieniowaniem UV
Nie jest obojętne, czym okryjemy nasze zapasy. Wybrany materiał powinien osłaniać przed opadami i wilgocią, przepuszczać powietrze oraz posiadać odpowiednią gramaturę. Zbyt cienka powłoka nie zapewni odpowiedniej ochrony, natomiast za gruby materiał może spowodować zaparzenie słomy.
Zastosowany w płachtach flizowych polipropylen igłowanu charakteryzuje się krótkim czasem wysychania. Nawet po długotrwałych opadach bardzo szybko odprowadza wodę ze swojej powierzchni.
Bonusowym atutem jest dodatek stabilizatora UV, który nie tylko pozwala lepiej chronić okryte produkty, ale także zmniejsza negatywny wpływ słońca na tkaninę.
Dobrze dobrana plandeka zapewnia ochronę również przed wiatrem. Okryta słoma nie zostanie rozrzucona, a odpowiednia, chropowata struktura tkaniny zapewnia bardzo dobrą przyczepność do beli.

Zakup i montaż
Prawidłowy montaż płachty ochronnej typu fliz ułatwią specjalne klipsy oraz pasy. Klienci, którzy kupią płachty flizowe w hurtowni Andro, należącej do ogólnopolskiej sieci Autoryzowanych Partnerów MILEX, bez problemu skompletują w jednym zamówieniu także potrzebne akcesoria.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar płachty, który będzie odpowiedni do konkretnych wymagań i potrzeb.

Podsumowanie:

  • Płachta flizowa zapewni ochronę przed nadmierną wilgocią, równocześnie pozwalając oddychać magazynowanemu sianu czy słomie
  • Wytrzymały materiał gwarantuje użytkowanie przez wiele sezonów
  • Stabilizator UV zapewnia odpowiednią ochronę przed słońcem
  • Chropowata, dobrze przylegająca powierzchnia wewnętrzna płachty skutecznie chroni przed deszczem, śniegiem i wiatrem
  • Przykryte siano czy słoma na długo zachowają swoje właściwości i nie ulegną zepsuciu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!