"Policja próbuje nas spacyfikować". Kołodziejczak w kajdankach. Gdzie ciągniki zablokowały drogi? Strajk rolników 21.10.20 zdjęcia

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Protest rolników. Funkcjonariusze chwilowo zatrzymali Michała Kołodziejczaka. Do interwencji doszło podczas blokady drogi w wielkopolskich Koszutach. Lider AgroUnii blokował drzwi strażakom, którzy mieli gasić płonące opony. W całej Polsce, również w Kujawsko-Pomorskiem, trwa strajk rolników, którzy mówią "nie" tzw. piątce Kaczyńskiego. Relacjonujemy dla Was to, co dziś (21.10) dzieje się na drogach. Informacje aktualizujemy na bieżąco.

17:40
- Po pewnym czasie policja pozwoliła rolnikom spod Nakła wjechać do Bydgoszczy, ale problem był - dodał pan Zbigniew, gdy wracał z protestu w Bydgoszczy. - Koledzy dotarli, a my przekazaliśmy jednak petycję wicewojewodzie. Mamy nadzieję, że trafi ona do premierów: Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego.

14:14
Elbląg

Elbląg
Elbląg pan Krystian

14:00
Michał Kołodziejczak:

13:58
W powiecie tucholskim rolnicy protestowali na drodze 240. spotkali się w Tucholi i ruszyli w stronę Bysławia. Poruszali się 23 ciągnikami i kilkoma samochodami osobowymi.

- Protest nie zakłócił zanadto ruchu drogowego – ocenia asp Sylwester Suchomski, naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Tucholi. - Rolnicy rozproszyli się na drodze, jadąc najwyżej w kolumnach po pięć ciągników. Ale z pewnością taki ciąg pojazdów nieco spowolnił ruch.

Wbrew wcześniejszym plotkom, dla tucholskiego posła Tadeusza Zwiefki nie przygotowano przyczepki z obornikiem. Rolnicy natomiast chcieli przedstawić mu swoje postulaty, ale nie zastali go w domu. (Radosław Osiński)

13:38
Kilkudziesięciu rolników protestowało na drodze krajowej nr 25 w Sępólnie Krajeńskim. Od godziny 9 najpierw spowalniali, a ok. godziny 11 zablokowali ruch. Mimo że nie były to godziny szczytu, przejazd przez miasto został całkowicie sparaliżowany. W mieście nie ma innych dróg, którymi można ominąć przejazd przez centrum. Kierowcy, którzy w tym czasie znaleźli się w okolicy ronda ks. Grudzińskiego od strony ulicy Hallera, Chojnickiej i Kościuszki nie mieli możliwości wydostania się z korku. Utrudniony przejazd miała też karetka pogotowia ratunkowego.

Obyło się bez interwencji policji. - Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów - mówi asp. Małgorzata Warsińska, oficer prasowy KPP w Sępólnie.

„PiS zdrajcą polskiej wsi” – z takimi hasłami na transparentach rolnicy i hodowcy z powiatu sępoleńskiego wyrażali swój sprzeciw przeciwko znowelizowanej ustawie o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych. (Sandra Szymańska)

13:33
Sprawdź relację: Protest rolników z powiatu świeckiego. Wyjechali z Nowego i w Dolnej Grupie zablokowali rondo [zobacz zdjęcia]

13:20
- Policja nie pozwoliła nam wjechać do centrum Bydgoszczy, zatrzymaliśmy się w niedaleko ronda gen. Maczka i czekaliśmy na pana wojewodę, żeby przekazać mu naszą petycję - relacjonuje pan Zbigniew, rolnik z pow. bydgoskiego. - Przyjechał wicewojewoda Ramlau, ale jemu nie przekazaliśmy petycji. Nadal czekamy na pana wojewodę. Policja utrudniła wjazd naszym kolegom jadącym od strony Nakła, musieli zatrzymać się w Pawłówku.

13:08
Żnin - Bożejewice: Ponad dwie godziny trwał protest rolników z powiatu żnińskiego. Blokowali starą trasę DK5 na odcinku Bożejewice - Żnin - Jaroszewo - Bożejewice. Utrudnienia trwały, z przerwami, do południa. - Teraz część z nas jedzie wspierać protestujących w Środzie Wielkopolskiej - powiedział Michał Swędrowski, rolnik z Jaroszewa. (Iwona Góralczyk)

powiat żniński
powiat żniński Iwona Góralczyk

12:50
"Nie puszczajcie miejsca! Nie poddawajcie się! Tak policja traktuje rolników!", krzyczał w chwili zatrzymania Michał Kołodziejczak. Były przepychanki, w stronę policji posypały się wulgaryzmy - świadkiem zajścia było dziecko, widać je na nagraniu AgroUnii.

12:45

Bydgoszcz
Bydgoszcz Arkadiusz Wojtasiewicz

Przypominamy - kierowcy powinni liczyć się z utrudnieniami m.in w Bydgoszczy. Sprawdź migawki z tutejszego protestu

12:35

- Uczciliśmy minutą ciszy rolnika, który dwa dni temu zmarł na Covid. Jeszcze dwa tygodnie temu był z nami. 60-letni gospodarz, który obowiązkowo uczestniczył w każdym strajku. Aż do końca - podzielił się z nami pan Robert, który protestuje w okolicach Giżycka.

Giżycko
Giżycko pan Robert

12:28
Emocje sięgają zenitu. Policja zatrzymała Michała Kołodziejczaka. Miał on blokować działania straży pożarnej. Policja zastosowała kajdanki. Jak podała wielkopolska policja, po wylegitymowaniu, lider AgroUnii został zwolniony.

Zatrzymanie Michała Kołodziejczaka
Zatrzymanie Michała Kołodziejczaka AgroUnia, Facebook

12:26
Przez to, że rolnicy zablokowali rondo Maczka, korek na ulicy Nad Torem i wjazd do miasta od strony Koronowa jest niemal całkowicie zablokowany.

12:15
- Jesteśmy w Bydgoszczy, przy rondzie gen. Maczka - mówi pan Zbigniew, rolnik z pow. bydgoskiego. - Nie chcemy utrudniać ruchu w mieście, więc zdecydowaliśmy się tu zatrzymać. Czekamy na pana wojewodę, ponieważ chcemy przekazać mu petycję, w której domagamy się, by ustawa zwana piątką Kaczyńskiego nie weszła w życie. Jeśli to nie poskutkuje, to niebawem spotkamy się przed urzędem wojewódzkim.

12:12
Przypomnijmy, że protesty pod hasłem "Polska stanie" są odpowiedzią na tzw. piątkę dla zwierząt. Ich uczestnicy chcą rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak przyznaje lider AgroUnii, Michał Kołodziejczak, przez pandemię, sytuacja w kraju jest wyjątkowo trudna. - Ale zależy nam na rozwiązaniu naszych problemów - podkreślił podczas konferencji prasowej, która została zorganizowana wczoraj (20.10) przed Stadionem Narodowym w Warszawie - przyszłym szpitalem. Kołodziejczak podkreśla, że jeśli Morawiecki nie przystanie na prośby protestujących, strajki przybiorą ostrzejszą formę.

11:57
Utrudnienia w Bydgoszczy

Bydgoszcz
Bydgoszcz nadesłane

11:41
Transmisja na żywo z okolic Inowrocławia:

11:37

AgroUnia, Facebook

Takie zdjęcie opublikowała na Facebooku AgroUnia. Zdania na jego temat są podzielone. "Tak właśnie traci się zaufanie społeczeństwa do rolników. Tupanie nogami to świetna metoda walki o swoje, ale w przedszkolu", kwituje pan Adam. Inny internauta stwierdza: - Szacunek dla rolników, że potrafią się zjednoczyć i walczyć o swoje.

11:34
Czekamy na odpowiedź z Wojewódzkiej Komendy Policji w Bydgoszczy na to, jak wyglądają dzisiejsze działania funkcjonariuszy. Kiedy tylko ją otrzymamy, podzielimy się z Wami taką informacją.

11:33
Protest rolników z gminy Izbica Kujawska i gminy Boniewo:

11:30

Grupa około stu ciągników wjechała do Bydgoszczy. - Nie chcą utrudniać ruchu, więc tylko zamierzają przejechać obok Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego - mówi Jan Kaźmierczak. - A nasza grupa stoi w okolicy Borówna. Policja postanowiła, żeby zaczekać na pozostałe ciągniki.

11:20
Rolnicy z pow. świeckiego zebrali się w Nowem i wyruszyli protestować w kierunku Dolnej Grupy. (Agata Kozicka)

11:16
Rolnicy właśnie wjechali do Bydgoszczy od strony Koronowa na drodze krajowej nr 25. Kierują się ulicą Nad Torem w stronę centrum miasta. Przy wjeździe do miasta od tej strony jest olbrzymi korek. (Mateusz Mazur)

Bydgoszcz
Bydgoszcz Mateusz Mazur

11:14
Otrzymaliśmy właśnie informację, że stanęła cała droga krajowa nr 25, która przebiega przez Sępólno. Szczegóły: Rolnicy z Sępólna protestują na DK 25 przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Całkowicie zablokowali centrum

Sępólno
Sępólno nadesłane

11:06
Protest również w okolicach Chełmna. Sprawdźcie zdjęcia: Powiat chełmiński - trwa strajk rolników na Drodze Krajowej nr 91

11:00
Rolnicy okazują swoje niezadowolenie nie tylko blokadami. Przypomnijmy, że - w ramach protestów - odwiedzają też biura posłów głosujących za zmianami w ustawie o ochronie praw zwierząt.

Taki "prezent" w postaci obornika, został przygotowany dla posła Tadeusza Zwiefki:

Obornik przygotowany dla posła Tadeusza Zwiefki
Obornik przygotowany dla posła Tadeusza Zwiefki M. Nowicki

10:51
Kujawsko-Pomorskie, Tuchola

M. Nowacki

10:40
Sieradz

10:25
Protestujący rolnik z pow. bydgoskiego: - Już przed manifestacją organizatorzy zwracali nam uwagę, by się policji nie podkładać. Żeby wyjeżdżać na drogi wyłącznie sprawnymi ciągnikami, by w papierach wszystko się zgadzało, bo mogą nas "trzepać".

10:24
- Właśnie się zjeżdżamy w Nowem. Zdecydujemy, gdzie pojedziemy protestować. Myślę, że to będzie rondo w Dolnej Grupie - zapowiada Krzysztof Pastuszka, rolnik, hodowca bydła mięsnego z Bochlina w pow. świeckim. (Agata Kozicka)

10:21

- Policja stara się "rozwalić" nasz protest, rozdzielić rolników. Jesteśmy na drodze nr 5 - relacjonuje Jan Kaźmierczak, szef Stowarzyszenia Obrony Praw Rolników Producentów i Przetwórców Rolnych. - Plany były takie, żeby jechać kolumną poboczem, by w ten sposób nie utrudniać przejazdu innym pojazdom. Policja wiedziała o tych planach. Pomimo tego porozdzielała nasze ciągniki!

Jan Kaźmierczak dodaje, że policja legitymowała protestujących, którzy zebrali się w miejscowości Włóki. - Stamtąd wyjechało około 60-ciu ciągników, ale po drodze dojeżdżają do nas następne - dodaje. - Łącznie może być około stu ciągników.

10:10
Czy protestujący wierzą, że "piątka dla zwierząt" nie dojdzie do skutku? "Nadzieja umiera ostatnia", mówi pan Marcin - uczestnik protestu w Raciążu.

Raciąż, powiat płoński
Raciąż, powiat płoński pan Marcin

10:00
Na Facebooku pojawia się nagranie spod Grudziądza, na którym widać funkcjonariusza kontrolującego jeden ze starszych ciągników biorących udział w proteście. Finał? Zabrany dowód i mandat. Rolnicy grzmią w sieci.

9:50
- Policja próbuje nas spacyfikować! - alarmuje pan Zbigniew, rolnik z pow. bydgoskiego. - Utrudnia nam przeprowadzenie protestu. Jedziemy od Buszkowa ciągnikami, drogą nr 25. W Stopce (koło Koronowa) na prywatnej stacji zatrzymali nas policjanci, kazali zjechać, kontrolowali. Nawet wjazd na stację był przez to utrudniony. Nigdy czegoś takiego nie widziałem, nawet 40 lat temu! Przejeżdżają przez przez Tryszczyn, trąbią.

9:00
Rolnicy zapowiadają też protest w Nowem nad Wisłą (pow. świecki). Mają przejechać z Nowego do Warlubia. Zapowiadają udział nawet 50 ciągników. (Daniel Dreyer).

8:51

- Protest się rozpoczął! - relacjonuje o godz. 8. 51 Michał Dams, koordynator AgroUnii w powiecie chełmińskim. - Jedziemy drogą krajową nr 91 z miejscowości Żygląd do Stolna. Jest około pięćdziesięciu ciągników, które są oflagowane, z banerami. Będziemy jeździć w tę i z powrotem, nie możemy się zatrzymać. Policja już tu jest.

Najwcześniej rozpoczęły się blokady dróg na Podkarpaciu. Wśród zablokowanych jest krajowa 77-ka:

Gdzie są zablokowane drogi

Kujawsko-Pomorskie

- powiat włocławski
- powiat nakielski DK 10 Nakle nad Notecią
- powiat nakielski DK5 stacji paliw Huzar
- powiat mogileński DK15 Trzemeszno
- powiat grudziądzki
- powiat wąbrzeski DK15 Lipnica
- powiat inowrocławski DK15 Gniewkowo
- powiat Aleksandrów DK 91
- powiat bydgoski DK 10 Makowiska
- powiat włocławski DW 270 Izbica
- powiat toruński DK 10 Toruń-Warszawa
- powiat sępoleński
- powiat bydgoski DK 25 Makowarsko
- powiat aleksandrowski

Śląskie

- powiat żywiecki
- powiat kłobucki (Częstochowa) Waleńczów DK43

Wielkopolska

- powiat: gnieźnieński Trzemeszno DK 15
- powiat wrzesiński Targowisko Września DK 92 i 15
- powiat poznański Murowana Goślina DW 196
- powiat pleszewski Pleszew DK 11 i 12 /Grab- Gizałki DW 443
- powiat rawicki Miejska Górka DK 36
- powiat pilski Ujście DK 11
- powiat gnieźnieński DK15 Gniezno-Trzemeszno Gniezno-Wagrowie
- powiat kępiński DK11 Kliny
- powiat poznański Cerekwica DW 184
- powiat poznański i obornicki Chludowo DK 11
- powiat poznański Buk DW 307
- powiat kolski
- powiat krotoszyński Koźmin WLKP DK 15
- powiat gnieźnieński Gniezno DK15 kierunek Toruń
- powiat kościański Jerka DW 432
- powiat Nowy Tomyśl Zbąszyn DW302
- powiat obornicki Gościejewo DK11
- powiat słupski
- powiat śremski Śrem DW434
- powiat szamotulski
- powiat średzki Nowe Miasto DK11
- powiat gostyński Krajewice DW 434

Lubelskie

- powiat biłgorajski
- powiat lubartowski Droga nr 19.lubelskie.lucka
- powiat radzyński
- powiat radzyński
- powita kraśnicki DK- 74 Annopol
- powita lubartowski
- Chełm blokada miasta

Lubuskie

- Gorzów Wielkopolski
- Zielona Góra Sulechów stacja Adjor DK 32
- Nowogród
- przejście Kłoczew Ryki
- powiat radzyński Stok DK 63

Podlaskie

- powiat zambrowski Zambrów
- powiat kolneński Kolno DK 63
- powita siemiatycki Siematycze Podlaskie DK 19
- powiat łomżyński
- powiat wysokomazowiecki
- powiat sejneński DK8
- Kolno DK63

Łódzkie

- powiat poddębicki Uniejow DK 72 z DW 473
- powiat rawski (Rawa Mazowiecka)
- powiat Łęczycki gmina Piątek Rondo w Strykowie KD14
- powiat skierniewicki
- powiat radomszczański łódzkie Przedbórz DK 42

Mazowieckie

- powiat makowski
- Powiat mławski Łosice DK 19
- Powiat łosicki
- powiat połoński
- powiat mławski Gmina Stupsk Konopki DK7 i DW 615
- powiat mławski Lipowiec DW563 Mława E77
- powiat mławski
- powiat Grójec
- powiat grwoliński
- powiat ciechanowski
- powiat płocki
- powiat płocki i sierpecki Drobinie DK 10 i 60
- powiat sokołowski
- powiat radomski gmina Iłża– Radom DK9
- powiat płoński
- powiat pułtuski

Warmińsko-Mazurskie

- powiat nowomiejski Lubawa -Nowe Miasto DK15
- powiat węgorzewski Giżycko DK 59
- powiat ostródzki DK 16
- powiat elbląski Elblag Malbork DK 22
- powiat bartoszycki Plesy DK57-DK51
- powiat olsztyński/ostródzki DK 16
- Działdowo Iława DK 16
- powiat piski Pisz Blokada DK 58 i DK 63
- powiat lidzbarski

Świętokrzyskie

- powiat buski
- Staszów
- powiat kielecki
- powiat lipski

Pomorskie

- powiat tczewski Czarlin DK 91
- powiat bytowski
- powita człuchowski i chojnicki
- Starogard Gdański DW222 i DK22 Starogard Gd Pomorskie
- powiat kartuski Puck DW 216

Podkarpacie

- powiat strzyżowski (Czudec)
- powiat Jasło
- powiat Dębicki
- powiat kolbuszowski
- powiat mielecki
- powiat strzyżowski
- powiat Rzeszów 97
- droga krajowa 7
- Krosno DK19 Piastowe-Rzeszow

Dolnośląskie

- powiat wrocławski DK 8 Kobierzyc

Opolskie

- powiat oleski Olesno DK 11
- powiat Kluczbork/Opole DK 45 Kluczbork - opole.
- powiat brzeski

Zachodniopomorskie

- powiat gryficki

Małopolska

- powiat bielski DK 52 Bulowice Oświęcim
- powiat Bochnia DK 94 Brzesko - Bochnia

Przypomnijmy, że Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii, podczas konferencji prasowej, dał - do piątku - premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, czas na spotkanie. Szczegóły

„O winie słów kilka”. Przekonaj się, czy wiesz o nim wszystko

Wideo

Materiał oryginalny: "Policja próbuje nas spacyfikować". Kołodziejczak w kajdankach. Gdzie ciągniki zablokowały drogi? Strajk rolników 21.10.20 zdjęcia - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3