Nowy ekoschemat i płatność dla małych gospodarstw w 2024 r. - resort ogłasza zmiany. Stawka do hektara to ponad 560 zł

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W trwającym naborze zajdą zmiany, pojawią się nowe płatności
W trwającym naborze zajdą zmiany, pojawią się nowe płatności pixabay.com, AGW/canva
Będą dwie ważne zmiany z Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, rolnicy odczują je już w trwającym naborze wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024! Sprawdź, kto może skorzystać i wnioskować o nowy ekoschemat albo płatność dla małych gospodarstw, która zastąpi inne dopłaty.

Spis treści

Zmiany w Planie Strategicznym WPR. Nowe płatności w 2024 roku

W poniedziałek 8 kwietnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zmianach w dopłatach. Resort przekazał, że Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przyjął uchwały, które wprowadzają, co ważne dla rolników jeszcze w 2024 r.,

  • nowy ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji
  • płatności dla małych gospodarstw.

Nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji” da ok. 563 zł/ha

Nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji” był już zapowiadany jako dobrowolne ugorowanie, od którego KE odstąpiła po protestach rolników. Jak zapowiada ministerstwo, ekoschemat zostanie wdrożony na lata 2024-2027.

  • Płatności będą przyznawane za wyłączenie gruntów ornych z produkcji
  • do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.
  • Szacowana stawka płatności wynosi 563 zł/ha, tj. ok. 126,52 EUR/ha.

„Wdrożenie nowego ekoschematu umożliwi rolnikom dobrowolne wyłączenie z produkcji części gruntów ornych, za co będą otrzymywali płatności. Na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin”.

Dalej resort wyjaśnia, że zgodnie z projektem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia bazowe w zakresie planów strategicznych WPR wdrożenie tego ekoschematu pozwoli na zniesienie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych w ramach normy GAEC 8 już w 2024 r.

Nowa płatność dla małych gospodarstw do 5 ha

Na nowym ekoschemacie nie koniec zmian. Ta druga wymaga jeszcze akceptacji ze strony Komisji Europejskiej, a mowa o płatności dla małych gospodarstw. Wprowadza ją uchwała komitetu nr 66. Ta płatność również zostanie wdrożona na lata 2024-2027. Warunki przyznania płatności będą zbliżone do obowiązujących w odniesieniu do kampanii 2023 r. (dla gospodarstw do 5 ha UR, stawka 225 EUR/ha).

Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.

„Dodatkowo rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli wnioskować o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (tj. Uzupełniającej Płatności Podstawowej oraz płatności niezwiązanej do tytoniu – jeżeli spełniają warunki przyznania tej płatności) oraz płatności obszarowych w ramach II filaru WPR (tj. płatności ONW, płatności ekologicznych, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności zalesieniowych)”.

Uzyskanie wsparcia przez najmniejsze gospodarstwa ma być dzięki temu prostsze i nie będzie wymagało od nich spełniania wszystkich warunków określonych dla innych płatności.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera