Pomoc dla hodowców świń. Połowa złożonych wniosków z woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Producenci prosiąt są w bardzo trudnej sytuacji
Producenci prosiąt są w bardzo trudnej sytuacji MabelAmber Pixabay
Do 4 marca kujawsko-pomorscy rolnicy złożyli aż 647 wniosków o pomoc dla hodowców loch i prosiąt, których gospodarstwa zagrożone są utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19.

Rolnicy mają czas na ubieganie się o tę pomoc do 29 kwietnia.

Liczebność zwierząt hodowlanych w Polsce

Wnioski płyną do ARiMR

Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że w sprawie tej pomocy do 04.03.2022 r. złożonych zostało przez rolników z województwa kujawsko- pomorskiego, 647 wniosków przez rolników z województwa kujawsko- pomorskiego w sprawie tej pomocy .

Zaznacza, że chodzi o wsparcie dla producenta świń, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19 oraz który zgłosił agencji do 15 kwietnia 2022 r. oznakowanie świń urodzonych w jego gospodarstwie od 15 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r.

Agencja informuje, że wnioski o udzielenie pomocy finansowej można składać w Biurach Powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta świń.

To też może Cię zainteresować

Dokumenty można złożyć osobiście, przesłać za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP lub nadać przesyłką rejestrowaną w placówce Poczty Polskiej.

Za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu tego wniosku do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta świń.

Dla kogo ta pomoc

ARiMR informuje: “Pomoc może otrzymać producent świń:

któremu został nadany numer identyfikacyjny (numer EP), w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,

będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014;

któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19;

który w dniu 15 listopada 2021 r. prowadził gospodarstwo w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w którym były utrzymywane świnie;

który zgłosił Agencji do dnia 15 kwietnia 2022 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, oznakowanie świń urodzonych w jego gospodarstwie (urodzonych łącznie we wszystkich siedzibach stada wchodzących w skład gospodarstwa) od dnia 15 listopada 2021 r. do dnia 31 marca 2022 r.

Tyle można otrzymać

Pomoc jest przyznawana w wysokości 1 000 zł do każdych 10 sztuk świń (prosiąt) urodzonych w gospodarstwie od dnia 15 listopada 2021 r. do dnia 31 marca 2022 r., których oznakowanie zostało zgłoszone Agencji (zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt) do dnia 15 kwietnia 2022 r., jednak nie więcej niż 500 000 zł dla producenta świń. Producent świń może wnioskować o pomoc do pełnej liczby 10 urodzonych świń lub wielokrotności tej liczby.

To też może Cię zainteresować

Rolnik będzie mógł złożyć więcej niż jeden wniosek dotyczący świń urodzonych w gospodarstwie od dnia 15 listopada 2021 r. do dnia 31 marca 2022 r., których oznakowanie zostało zgłoszone agencji do dnia 15 kwietnia 2022 r., przy czym o pomoc do danej sztuki można wnioskować tylko jeden raz.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pomoc dla hodowców świń. Połowa złożonych wniosków z woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego - Gazeta Pomorska