Pomysły na świątecznego śledzia. Polacy jedzą go dużo! Propozycje podania

Katarzyna Zawada
Dla podkreślenia walorów smakowym śledzia można go przygotować w wersji z octem. Wymoczone wcześniej ryby kroimy na kawałki, wkładamy do słoika, przekładamy piórkami cebuli, liśćmi laurowymi, ziarnami pieprzu, zalewamy olejem i dodajemy 2-3 łyżki octu. Ważne, aby naczynie było wypełnione.
Dla podkreślenia walorów smakowym śledzia można go przygotować w wersji z octem. Wymoczone wcześniej ryby kroimy na kawałki, wkładamy do słoika, przekładamy piórkami cebuli, liśćmi laurowymi, ziarnami pieprzu, zalewamy olejem i dodajemy 2-3 łyżki octu. Ważne, aby naczynie było wypełnione. 123rf/gbh007
Święta Bożego Narodzenia bez śledzia? To niemożliwe! Na wielu polskich stołach ryba króluje pod różnymi postaciami. W śmietanie, z olejem i cebulką, w pomidorach, w formie tataru – wigilijny śledzik na dobre zadomowił się w naszym menu. Dlaczego warto go jeść? Jak często wybierają go Polacy? Jak łatwo i szybko przyrządzić rybną przekąskę?

Nie ma świąt bez śledzia

Ryby to cenne źródło kwasów omega 3, warto jeść je nie tylko od święta, ale także w normalne dni. Choć śledź często pojawia się na rodzinnych uroczystościach, imprezach czy jako przekąska pod dobry film, to w okresie gwiazdkowym nabiera szczególnego, intensywnego smaku i staje się istnym rarytasem.

Dlaczego warto jeść śledzie?

Oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych, porcja ryby dostarcza m.in. białka, jodu, wapnia, fosforu, magnezu i witamin A, D i tych z grupy B. Śledzia można łączyć z większością dodatków. W przepisach pojawiają się rodzynki, śmietana, owoce, miód, ostre przyprawy… pomysłów nie brakuje.

Czy Polacy jedzą dużo śledzi?

Według obliczeń Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego (na podstawie danych MF, MRiRW, MGMiŻŚ, IRS) Polacy jedzą mniej niż 3 kg śledzi rocznie. Co ciekawe, to największy wskaźnik wśród innych ryb, które spożywane są w mniejszych ilościach. Od kilku lat średnie spożycie śledzi na 1 mieszkańca wynosi:

  • 2017 - 2,77 kg,
  • 2018 - 2,88 kg,
  • 2019 - 2,64 kg,
  • 2020 - 2,73 kg.

Z kolei w zestawieniu ogólnym spożycie wszystkich ryb i owoców morza w poszczególnych latach przedstawia się następująco:

  • 2017 - 12,92 kg,
  • 2018 - 13,02 kg,
  • 2019 - 13,11 kg,
  • 2020 - 13,33 kg.

To też może Cię zainteresować

Propozycje podania

Mimo, iż na wigilijnym stole pojawi się karp w kilku postaciach oraz ryba po grecku, na pewno znajdzie się też miejsca dla śledzia. Jak można go podać?

Źrodło danych IERiGŻ-PIB

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro