Ponad 90 procent tułowiczan nie chce już mieszkać we wsi

Sławomir Draguła
Tułowice choć są wsią, to mają miejską zabudowę.
Tułowice choć są wsią, to mają miejską zabudowę.
Podczas zakończonych właśnie konsultacji społecznych w gminie Tułowice w sprawie nadania miejscowości praw miejskich wzięło udział 2021 mieszkańców.

 

- Oddano 1851 ważnych głosów - mówi Andrzej Wesołowski, wójt gminy Tułowice. - Z tego 1769 osób zagłosowało za staraniem się o prawa miejskie dla stolicy gminy, 66 było przeciw, z kolei 16 wstrzymało się od głosu.

 

Teraz urząd złoży wniosek do wojewody opolskiego w tej sprawie.

Ten po jego zaopiniowaniu, do końca marca przekaże dokument do Rady Ministrów.

Prawa miejskie mogą zostać nadane Tułowicom najwcześniej od 1 stycznia 2018 roku.

 

Wójt Wesołowski po raz kolejny zaznacza, że żadnych kosztów z tym związanych statystyczny mieszkaniec Tułowic nie poniesie.

- Nie będzie potrzeby wymieniania dowodów, w górę nie pójdą też podatki ani żadne inne opłaty - zapewnia Andrzej Wesołowski. - Korzyści natomiast mogą być spore.

 

Pierwsza to taka, że Tułowice byłyby czwartym miastem powiatu opolskiego (po Ozimku, Niemodlinie i Prószkowie), a to oznacza wzrost prestiżu.

- Nie to jest jednak najważniejsze - zaznacza wójt. - Coraz częściej słychać, że są zakusy, by likwidować małe samorządy i łączyć je z innymi. Gmina miejska ma większe szanse na rozwój i przetrwanie. Kolejny plus byłby taki, że gminy miejsko-gminne mają większe możliwości korzystania z funduszy zewnętrznych, na przykład mogą starać się o pieniądze na rewitalizację, szybciej się też rozwijają, przychylniej patrzą na nie inwestorzy.

 

Nie ma natomiast obaw, że mieszkańcy gminy stracą przywileje związane z życiem na obszarze wiejskim.

W gminach do pięciu tysięcy mieszkańców nauczyciele zachowują dodatki wiejskie, a władze mogą się starać o fundusze unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Wójt Wesołowski zaznacza, że Tułowice spełniają większość kryteriów, by być miastem

 

M.in. mają jednoznacznie wykształcone centrum, na ich terenie znajduje się osiedle mieszkaniowe z wysoka zabudową, liczą powyżej dwóch tysięcy mieszkańców (mają ponad 4 tysiące), a ponad 2/3 ludności pracuje poza rolnictwem.

Tułowice posiadają też infrastrukturę: wodociąg, kanalizację, gaz, oczyszczalnię ścieków, miejską zabudowę z blokami mieszkalnymi, asfaltowe ulice, chodniki, oświetlenie ulic, są tu też szkoły w tym średnie, jest też strefa ekonomiczna.

 

- Praktycznie nie spełniamy tylko jednego warunku, a raczej zalety - nie posiadaliśmy nigdy wcześniej praw miejskich - mówi Andrzej Wesołowski.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ponad 90 procent tułowiczan nie chce już mieszkać we wsi - Nowa Trybuna Opolska