Spis treści
Jakość handlowa artykułów rolno-spożywczych
Ocena jakości handlowej pozwala określić, czy towar, w tym przypadku zboże, spełnia wszelkie wymagania zadeklarowane przez producenta, a określone w przepisach o jakości handlowej. Pracownicy Inspekcji dokonują jej na wniosek rolnika, jeśli określone punkty są spełnione, wydawane jest świadectwo jakości handlowej.
W piśmie należy wskazać, co będzie przedmiotem badań. Jeśli artykuł rolno-spożywczy to zboże, podaje się m.in. nazwę, producenta, deklarowaną masę netto i proponowane miejsce oceny.
Najpierw badania, potem świadectwo
Po złożeniu wniosku, na miejscu pracownik wojewódzkiej IJHARS pobierze próbki, które trafią do dalszych badań i pozwolą określić, czy jakość jest wysoka. Ocena obejmuje m.in. sprawdzenie dokumentów, warunków przechowywania i transportu oraz oględziny artykułu. Na etapie laboratoryjnym ziarna zbóż sprawdza się pod kątem:
- organoleptycznym,
- wilgotności,
- zawartości białka,
- ilości i rozpływalności glutenu,
- gęstości w stanie zsypnym,
- liczby opadania,
- obecności szkodników,
- zawartości zanieczyszczeń użytecznych oraz nieużytecznych.
Ocena jest odpłatna. Koszt ustalany jest indywidualnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2015 r. (Dz. U. z 2015 poz. 2328), czytamy w komunikacie.
Badania do świadectwa wykonują laboratoria inspekcyjne lub inne laboratoria posiadające akredytację. Po przeprowadzeniu oceny inspektor wydaje dokument, czyli świadectwo jakości handlowej.
Źródło: IJHARS
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?