Restrukturyzacja gospodarstw rolnych 2022. Rusza nabór, ale nie każdy rolnik może dostać po 60 tys. zł premii

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W przypadku małżonków premię przyznaje się wyłącznie jednemu z nich, co do którego współmałżonek wyraził pisemną zgodę, niezależnie od tego czy posiadają wspólne czy odrębne gospodarstwa rolne.
W przypadku małżonków premię przyznaje się wyłącznie jednemu z nich, co do którego współmałżonek wyraził pisemną zgodę, niezależnie od tego czy posiadają wspólne czy odrębne gospodarstwa rolne. pixabay.com
Pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw może być przyznana tylko raz w czasie realizacji PROW 2014-2020. Do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadziła 9 naborów. Rolnicy złożyli w tym okresie blisko 75,5 tys. wniosków, a na konta beneficjentów trafiło z tytułu tego dofinansowania ponad 2,9 mld zł. W połowie maja 2022 roku rozpoczyna się kolejny nabór wniosków przedłużonego okresu realizacji PROW.

Restrukturyzacja gospodarstw rolnych należy to jednego z popularniejszych naborów z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. ARiMR już przygotowuje się na przyjęcie kolejnych wniosków.

Restrukturyzacja gospodarstw rolnych 2022. Termin naboru i zasady pomocy

Od poniedziałku, 16 maja znów można ubiegać się o 60 tys. zł bezzwrotnej premii na restrukturyzację małych gospodarstw. Nabór wniosków o tę formę wsparcia potrwa do 14 lipca 2022 r.

Warunkiem ubiegania się o wspomnianą premię jest posiadanie gospodarstwa obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro.

Chętni mogą być ubezpieczeni zarówno w KRUS-ie, jak i w ZUS-ie. - Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie. Istotne jest, by dochód lub przychód z działalności rolniczej stanowił co najmniej 25 proc. całości dochodów lub przychodów - wyjaśnia agencja.

Kto nie może dostać premii na restrukturyzację gospodarstwa?

Należy także pamiętać, że o to dofinansowanie nie mogą ubiegać się beneficjenci następujących programów wsparcia:

 • „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, PROW 2007-2013;
 • „Modernizacja gospodarstw rolnych”, PROW 2007-2013;
 • „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, PROW 2007-2013;
 • „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” PROW 2007-2013;
 • „Modernizacja gospodarstw rolnych”, PROW 2014-2020;
 • „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, PROW 2014-2020;
 • „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020.

Kwota 60 tys. zł zostanie wypłacona w dwóch ratach – 80 proc. rolnik dostanie po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy i 20 proc. po poprawnej realizacji biznesplanu.

Wsparcie w całości należy przeznaczyć na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Co najmniej 80 proc. kwoty musi być wydane na środki trwałe m.in. na:

 • zakup nowych maszyn rolniczych, urządzeń i wyposażenia oraz na budowę, przebudowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej;
 • nabycie gruntów rolnych lub stad podstawowych;
 • zakładanie sadów albo plantacji roślin wieloletnich.

Wnioski od 16 maja do 14 lipca 2022 r. będzie można składać w oddziałach regionalnych Agencji – osobiście, przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

Na co można wydać premię z restrukturyzacji gospodarstw rolnych 2022?

Premia przyznawana jest na operację obejmującą restrukturyzację gospodarstwa w zakresie produkcji żywnościowych lub nieżywnościowych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie,
polegającej na:

 • przeprowadzeniu inwestycji w środki trwałe oraz
 • udziale w szkoleniach, lub
 • korzystaniu z usług doradczych, lub
 • udziale w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych,
 • realizacji innych działań niezbędnych do przeprowadzenia restrukturyzacji gospodarstwa;

która ma na celu poprawę konkurencyjności i zwiększenie rentowności gospodarstwa oraz doprowadzi do wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa do co najmniej 10 tys. euro/co najmniej o 20% w stosunku do wielkości wyjściowej; w szczególności w wyniku zmiany rodzaju prowadzonej produkcji rolnej.

Premia w całości musi zostać przeznaczona na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie w kwocie stanowiącej co najmniej 100% kwoty pomocy, przy czym inwestycje w środki trwałe muszą stanowić wartość równą co najmniej 80% kwoty pomocy.

Inwestycje w środki trwałe:

 • nie mogą być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
 • mogą dotyczyć zakupu wyłącznie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia;
 • w przypadku inwestycji budowlanej, może być uwzględniona inwestycja, która będzie położona na gruntach stanowiących własność wnioskodawcy lub beneficjenta, przedmiot użytkowania wieczystego lub przedmiot dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego.

Pomoc nie może zostać przeznaczona na działalność w zakresie:

 • prowadzenia plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne,
 • prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej: hodowla zwierząt laboratoryjnych, hodowla ryb akwariowych, hodowla psów rasowych oraz hodowla kotów rasowych.

Źródło: ARiMR

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera