Ruszył sezon na kleszcze, ruszyło zagrożenie. Rolnicy mogą za darmo zaszczepić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Za osoby szczególnie narażone na kontakt z kleszczami uważa się te z sektora rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa.
Za osoby szczególnie narażone na kontakt z kleszczami uważa się te z sektora rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa. pixabay.com/Erik_Karits
Pogoda płata nam figle i pozwala poczuć powiew wiosny. Dodatnie temperatury działają także na kleszcze, które zaczynają swoją aktywność. Stanowią one zagrożenie zwłaszcza dla rolników, którzy podczas prac polowych nawet nie poczują ugryzienia małego insekta. Co roku w wielu regionach organizowane są działania na rzecz walki z kleszczami, ich częścią są darmowe szczepienia. W tym roku akcję rozpoczęto na Dolnym Śląsku.

Borelioza to choroba zawodowa rolników. Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu?

W 2019 roku, według danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w Polsce na boreliozę zachorowało 20 139 osób, a na kleszczowe zapalenie mózgu 450 osób. Borelioza w środowisku rolniczym to najczęściej występująca zawodowa choroba zakaźna. Z kolei kleszczowe zapalenie mózgu to ciężka choroba, która atakuje układ nerwowy i prowadzi do poważnych powikłań, czasem nawet śmierci. Dla rolników zachorowanie na KZM oznacza brak aktywności i straty nie tylko zdrowotne, ale gospodarcze.

Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby rolnicy, jako grupa narażona na atak kleszcza, szczepili się przeciwko KZM. Zwykle potrzebne są dwie dawki, ale lekarze zgodnie zalecają podanie trzech. Co pięć lat z kolei warto przyjąć dawkę przypominającą.

„Walcz z kleszczem!” na Dolnym Śląsku. Kto narażony jest na choroby odkleszczowe?

Projekt „Walcz z kleszczem!” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 i obejmuje lata 2021-2022.

Celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań na choroby odkleszczowe, np. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. W większości akcję skierowano do osób zawodowo narażonych na pokłucie przez kleszcze na terenie Dolnego Śląska. Wśród nich są pracownicy sektora rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa. „Walcz z kleszczem!” ma zachęcić do szczepień zwłaszcza osoby zamieszkujące powiaty zagrożone wysypiskami insektów, tj. powiaty:

  • kłodzki,
  • lubański,
  • karkonoski,
  • wołowski,
  • wałbrzyski
  • oraz kamiennogórski.

Jak chronić się przed kleszczami? Darmowe szczepienia dla rolników

Udział w kampanii jest bezpłatny. Obejmuje nie tylko profilaktykę i działania promocyjne, ale oferuje szczepienia profilaktyczne. Rolnicy z woj. dolnośląskiego mogą skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy stan zdrowia pozwala na szczepienie.

Źródło: "Walcz z kleszczem!", DODR

Maszyny rolnicze

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!