Skorupski apeluje: Nie zakopujcie padłych świń. I straszy karami

Redakcja
Padłe zwierzęta muszą zostać przekazane do utylizacji. Rolnicy nie ponoszą kosztów z tym zawiązanych (pokrywa je ARiMR)
Padłe zwierzęta muszą zostać przekazane do utylizacji. Rolnicy nie ponoszą kosztów z tym zawiązanych (pokrywa je ARiMR) FOT. Paweł Lacheta
Od 3 do 11 tys. zł kary grozi rolnikowi, który zakopie padłe zwierzęta, zamiast przekazać je do utylizacji. Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski zwrócił się do rolników - producentów trzody z apelem, by nie zakopywali padłych świń. Zapewnia, że utylizacja padłych zwierząt prowadzona jest na koszt państwa, rolnicy nie muszą nic za nią płacić.

Dlaczego Główny Lekarz Weterynarii wystąpił z takim apelem, czy zdarzały się przypadki zakopywania padłej trzody? O to zapytaliśmy Andrzeja Bryczkowskiego, zastępcę Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Białymstoku. 

– W woj. podlaskim dotychczas miał miejsce jeden taki przypadek, ale było to ponad 2 lata temu – tłumaczy.

 

Przypomnijmy, że chodzi o gospodarstwo znajdujące się na terenie powiatu białostockiego. W lipcu 2014 r.   w gospodarstwie padły 3 sztuki świń, które zostały zakopane przez właściciela . Rolnik nie zgłosił faktu padnięcia tych zwierząt do organów inspekcji weterynaryjnej. Ostatecznie zwłoki świń zostały wykopane i zniszczone w bezpieczny sposób pod nadzorem inspekcji weterynaryjnej. 

– Zgodnie z przepisami rozporządzenia WE nr 1069/2009 padła trzoda chlewna stanowi materiał kategorii 2. – czytamy w piśmie GLW. – Zwierzęta podejrzane o choroby zakaźne powinny być przekazywane do unieszkodliwienia w zakładach utylizacyjnych.

Dodaje, że w zakładach tych uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego są przetwarzane z zastosowaniem odpowiednich parametrów temperatury, czasu oraz ciśnienia. Natomiast uzyskiwana mączka mięsno-kostna i tłuszcz są spalane w zatwierdzonych spalarniach. Taki sposób obróbki gwarantuje unieszkodliwienie ewentualnych czynników zakaźnych i zapobiega przedostawaniu się ich do środowiska. 

 

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że hodowcy nie ponoszą kosztów związanych z przekazaniem padłych zwierząt do utylizacji. Istnieje specjalny system dopłat z budżetu państwa dla zakładów utylizacyjnych odbierających padłe zwierzęta od rolników (za realizację systemu odpowiada ARiMR).
Włodzimierz Skorupski podkreśla, że istnieje całkowity zakaz grzebania padłych zwierząt gospodarskich. Jeśli powiatowy lekarz weterynarii stwierdzi, że rolnik nie zastosował się do takiego zakazu wówczas zgodnie z obowiązującymi przepisami, grozi mu kara pieniężna - od 3 do 11 tys. zł

(koci)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skorupski apeluje: Nie zakopujcie padłych świń. I straszy karami - Gazeta Współczesna