Tak można dorobić na wsi. W ARiMR zaczął się nabór wniosków na działalność pozarolniczą

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W ramach jednego wniosku będzie można ubiegać się o pomoc na wykonywanie albo podejmowanie działalności gospodarczej obejmującej świadczenie usług tylko w jednym z zakresów (np. nie będzie możliwe ubieganie się o pomoc jednocześnie w zakresie usług rolniczych oraz zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych).
W ramach jednego wniosku będzie można ubiegać się o pomoc na wykonywanie albo podejmowanie działalności gospodarczej obejmującej świadczenie usług tylko w jednym z zakresów (np. nie będzie możliwe ubieganie się o pomoc jednocześnie w zakresie usług rolniczych oraz zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych). pixabay.com
Dywersyfikacja dochodu - tak w terminologii finansowej mówimy o różnicowaniu źródeł, z których pieniądze wpływają na nasze konto. Rolnicy także szukają sposobów, żeby dorobić albo przekierować swoją pracę, jeśli gospodarstwo nie pozwala na utrzymanie, opłacalność produkcji jest zachwiana albo po prostu są przedsiębiorczy Zakładają firmy. Rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem może być rozwiązaniem. ARiMR rozpoczęła 7 lipca 2022 nabór wniosków o wsparcie finansowe na "Rozwój przedsiębiorczości". Nowe przepisy mają zachęcać do wykorzystywania sztucznej inteligencji i Big Data w polskim rolnictwie.

Ciągle jeszcze sektor rolny może korzystać z pieniędzy PROW 2014-2020. Resort rolnictwa ogłosił termin naboru wniosków w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej”. Można je składać w ARiMR od 7 lipca do 19 sierpnia 2022 r.

To operacja typu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Od 24 czerwca 2022 obowiązują nowe przepisy w sprawie przyznawania pomocy finansowej.

Ministerstwo rolnictwa przypomina, że ostateczny termin na rozliczenie wszystkich operacji typu „Rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem” został wydłużony o dwa lata i obecnie jest to 30 czerwca 2025 r.

Rozwój działalności pozarolniczej 2022 w nowych kierunkach

Pojawiły się nowe działalności (kody Polskiej Klasyfikacji Działalności), które może założyć rolnik i są to:

01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną,
01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich,
01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

Oprócz dotychczasowego zakresu usług rolniczych będzie można ubiegać się o pomoc w czterech nowych zakresach.

W nowym naborze od 7 lipca będzie można ubiegać się o pomoc m.in. na działalność usługową związaną z leśnictwem (według Polskiej Klasyfikacji Działalności: 02.40.Z).

Jak podaje ministerstwo rolnictwa, dotacje będzie można przeznaczyć na zakup lub koszty związane z umową leasingu, zakończonego przeniesieniem prawa własności nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń służących do działalności w ramach świadczenia usług leśnych.

Usługi związane z zabezpieczaniem/utrzymaniem urządzeń wodnych

Pomoc udzielana będzie na rozwinięcie działalności gospodarczej wykonywanej w ramach następujących kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności:

  • 42.21.Z Roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych,
  • 42.91.Z Roboty związane z budową obiektów inżynierii wodnej,
  • 01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną.

Usługi takie będą mogły być świadczone m.in. dla spółek wodnych, których członkami są rolnicy oraz ich związków.

Usługi związane z myciem i dezynfekcją

W dobie światowej pandemii dodano nowe zakresy usług, aby pomóc rolnikom w minimalizowaniu zagrożeń spowodowanych występowaniem bakterii, wirusów i grzybów. Wsparcie będzie udzielane na rozwój usług w zakresie mycia i dezynfekcji budynków produkcyjnych, gospodarczych, inwentarsko-składowych; urządzeń, maszyn i pojazdów rolniczych; urządzeń, maszyn i pojazdów leśnych.

Kody PKD nowych działań: 81.22.Z Specjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych oraz 81.29.Z Pozostałe sprzątanie.

Usługi związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych

Zakres wsparcia poszerzono o świadczenie usług w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych, według PKD odpowiednio:

62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem,
62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,
62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych.

Premiowane będą przedsięwzięcia w następujących obszarach tematycznych:

  • ograniczenie zużycia środków ochrony roślin,
  • zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi,
  • nowoczesne zarządzanie stadem zwierząt.

Środki można przeznaczyć na koszty zakupu stacji bazowych służących do przesyłki danych, np. LoRaWan, sensorów, urządzeń i czujników do pomiaru wilgotności gleby, zasolenia gleby, temperatury, jakości powietrza, jakości wody, urządzeń sterujących, pedometrów i akcelerometrów, dronów do inspekcji infrastruktury (np. ogrodzeń, zadaszeń, wodopojów), stacji meteo.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja

Katalog kosztów kwalifikowanych obejmuje także zakup laptopa, tabletu, serwera oraz zakup gotowych rozwiązań wspomagających wdrażane technologie cyfrowe (maksymalnie 20% pozostałych kosztów kwalifikowalnych). Nie będzie można z tych środków sfinansować rozbudowy infrastruktury sieci 5G i sieci światłowodowej.

Kto może skorzystać z dotacji na rozwój usług rolniczych? Wymagania wobec beneficjentów

Wiadomo już mniej więcej, co będzie można rozwijać, pojawia się naturalnie pytanie o to, kto będzie mógł skorzystać ze wsparcia.

Pomoc w zakresie usług leśnych jest skierowana do mikro- i małych przedsiębiorstw, które już świadczą usługi leśne, od co najmniej 2 lat przed złożeniem wniosku. Spełnienie powyższego warunku, podobnie jak dotychczas w zakresie usług rolniczych, będzie odbywało się na podstawie wpisu do odpowiedniego rejestru (CEIDG, KRS), czy też statutu lub umowy w zależności od podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy oraz udokumentowania świadczenia usług na kwotę co najmniej 20 tys. złotych brutto (np. fakturami).

Na realizację projektów z zakresu usług melioracyjnych, mycia i dezynfekcji oraz wykorzystania technologii cyfrowych o pomoc mogą ubiegać się podmioty, które już wykonują określony rodzaj działalności gospodarczej, jak również podmioty, które taką działalność dopiero zamierzają podjąć, poprzez rozszerzenie oferowanych usług.

Beneficjentem w tych zakresach usług mogą być także osoby, które zamierzają rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej np. po raz pierwszy. W tym przypadku wnioskodawca jest zobowiązany do zarejestrowania działalności gospodarczej nie później niż do dnia złożenia pierwszego wniosku o płatność i podjęcia jej wykonywania nie później niż do dnia złożenia wniosku o płatność ostateczną.

W zakresie świadczenia usług związanych z rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych oraz w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych zwiększona jest wysokość refundacji do 65% kosztów inwestycji kwalifikującej się do wsparcia (dla usług rolniczych, leśnych i mycia i dezynfekcji jest to 50%).

Szczegóły pojawią się na stronie ARiMR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro