Taki budynek postawisz na swoim podwórku bez pozwolenia. Zarówno w mieście, jak i na wsi. Chodzi o zabudowania gospodarcze

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sprawdzamy, jaki budynek będzie można postawić bez pozwolenia po 3 czerwca 2023 r.
Sprawdzamy, jaki budynek będzie można postawić bez pozwolenia po 3 czerwca 2023 r. pexels
Zmiany w prawie budowlanym weszły w życie już 3 czerwca 2023 r. Chodzi o budynki gospodarcze o powierzchni do 150 m kw. Taki obiekt będzie można teraz postawić bez zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Co się zmienia i jak postawić zabudowania, aby nie narazić się na interwencję nadzoru budowlanego?

Spis treści

Początkowo chodziło o to, by umożliwić stawianie silosów i budynków gospodarczych bez pozwolenia na budowę. Przy tej okazji powstała pewna luka prawna, która znajduje zastosowanie już od czerwca tego roku. A mianowicie, budynki gospodarcze do 150 m kw. będą zwolnione ze wszystkich procedur. To oznacza, że nie będzie prewencyjnej kontroli co do ich powierzchni, parametrów lub faktycznego przeznaczenia.

Wszystko to za sprawą zmian ustaw:

  • o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa
  • Prawo budowlane.

19 maja zmiany zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Weszły w życie 3 czerwca 2023 r.

Jaki budynek można postawić bez pozwolenia?

Pozwolenie na budowę nie będzie potrzebne, konieczne będzie jednak zgłoszenie budowy w przypadku:

  • silosów naziemnych na materiały sypkie o pojemności do 250 m sześc. i wysokości nie większej niż 15 m,
  • jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Zgłoszenie nie jest potrzebne również w przypadku:

  • parterowych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Oznacza to, że takie budynki postawimy bez jakichkolwiek procedur.

Jedynym ograniczeniem może okazać się obszar oddziaływania. Przepisy również nie wspominają, jak należy rozumieć produkcję rolną. Prawdopodobnie pod to pojęcie będzie można podciągnąć nawet uprawianie warzyw w ogrodzie.

Pojawia się problem definicji produkcji rolnej. W innych ustawach takie pojęcia znajdziemy, są one jednak bardzo szerokie. Może to dla nas oznaczać, że naszym budynkiem zainteresuje się nadzór budowlany, a przez niejasność w przepisach będziemy zmuszeni składać wyjaśnienia. Nie oznacza to, że nadzór budowlany przychyli się do naszego przedstawienia całej sytuacji.

Budynek gospodarczy – co to właściwie jest?

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o (…) budynku gospodarczym – należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych – dowiadujemy się z rozporządzenia.

Oznacza to, że główną funkcją budynku gospodarczego powinna być funkcja magazynowa. Rzeczywistość potrafi być jednak bogatsza i nie wiadomo, jak powstałą lukę w prawie potraktuje nadzór budowlany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Taki budynek postawisz na swoim podwórku bez pozwolenia. Zarówno w mieście, jak i na wsi. Chodzi o zabudowania gospodarcze - Strefa Biznesu