Tarcza antyinflacyjna 2.0. Co zakłada?
11 stycznia 2022 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany związane z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej 2.0. W założeniu, stawki VAT na żywność i napoje spadły z 5 proc. do zera, na nawozy z 8 proc. do zera, na gaz z 8 proc. do zera, zaś na paliwo z 23 proc. do 8 procent.
Rolnicy nie skorzystają na obniżkach VAT?
Zdaniem izb rolniczych, rozwiązanie nie ma korzyści dla producentów z branży rolniczej. Wielu z nich nie odliczy od podatku poniesionych wydatków. W rozmowie z PAP Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, przyznał, że zerowa stawka VAT dotyczy jedynie przedsiębiorców sprzedających żywność w sklepach.
To też może Cię zainteresować
- W praktyce oznacza to, że rozwiązanie tarczy antyinflacyjnej, które ma w założeniu przeciwdziałać skutkom podwyżek cen m.in. nawozów sztucznych, w rzeczywistości nie okaże się możliwe do wykorzystania dla rolników rozliczających podatek VAT – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Dodatkowo, KRIR zaznacza, że aby wprowadzone rozwiązania miały korzystny skutek należy przyjąć zerową stawkę VAT na sprzedaż płodów rolnych.
Źródło: KRIR
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?