Te drzewa robią wrażenie! To żywe pomniki. Niektóre mają nawet kilka tysięcy lat

Justyna Madan
Justyna Madan
Banyan to narodowe drzewo Indii, a drzewo w Kalkucie jest jednym z największych na świecie. Obejście korony tego indyjskiego gigantycznego figowca bengalskiego zajmuje dziesięć minut! Banyan, w powieści Daniela Defoe z 1719 roku, był miejscem, w którym Robinson Crusoe tworzy swój dom. Drzewo figowe jest wymieniane w wielu pismach religijnych jako drzewo nieśmiertelności. Banyan ze zdjęcia rośnie na Hawajach.
Banyan to narodowe drzewo Indii, a drzewo w Kalkucie jest jednym z największych na świecie. Obejście korony tego indyjskiego gigantycznego figowca bengalskiego zajmuje dziesięć minut! Banyan, w powieści Daniela Defoe z 1719 roku, był miejscem, w którym Robinson Crusoe tworzy swój dom. Drzewo figowe jest wymieniane w wielu pismach religijnych jako drzewo nieśmiertelności. Banyan ze zdjęcia rośnie na Hawajach. Unsplash.com
Drzewa to najbardziej masywne i najwyższe rośliny na Ziemi. Niektóre z nich biją wręcz rekordy, a ich wiek szacowany jest na kilka tysięcy lat. Drzewa mają wiele pozytywnych właściwości, nie tylko dają nam tlen i cień, ale również relaksują i utrzymują temperaturę w normie. Ponadto wiele z nich, z grubym pniem i rozłożystymi gałęziami wyglądają jak wyjęte z książki fantasy. Zobacz najstarsze i najbardziej niezwykłe drzewa na świecie.

Drzewa to…łagodne olbrzymy. Stoją w miejscu, co prawda komunikują się między sobą, ale robią to poprzez korzenie, więc nie mamy nawet szansy tego usłyszeć, czy zobaczyć, są też schronieniem dla wielu zwierząt. I chociaż bywa, że nie szanujemy ich tak, jak na to zasługują, jesteśmy w dużej mierze zależni od drzew.

Dlaczego drzewa są ważne?

Podstawową i niezwykle ważną wartością drzewa jest pewien „szczegół”. Mianowicie wystarczą dwa, zdrowe, wysokie na 10 metrów drzewa, aby dostarczyć 1 osobie tlen na cały rok.

Zobacz: Najstarsze i najbardziej niesamowite drzewa świata

Poza tym:

  • wypompowują tlen, którego potrzebujemy do życia i pochłaniają dwutlenek węgla,
  • usuwają zanieczyszczenia,
  • chłodzą i zapewniają cień,
  • produkują żywność,
  • kontrolują erozję,
  • zapewniają siedliska dla wielu stworzeń,
  • ograniczają hałas i redukują poziom stresu.

Są to tylko niektóre, z wielu zalet drzew. Można mówić też o łagodzeniu klimatu, wpływie na prędkość i kierunek wiatru, redukcji efektu miejskiej wyspy ciepła, kształtowaniu mikroklimatu, czy podnoszeniu wartości rynkowej działki. Dlatego im więcej drzew wokół, tym lepiej dla ludzi i dla klimatu.

Żywe cuda natury

Małe i proste, duże i poskręcane – wszystkie drzewa są niezwykłe. Niektóre cuda świata zostały wybudowane ludzkimi rękami, o inne zadbała nasza planeta, a drzewa z powodzeniem można do takich cudów zaliczyć. Wygląd niektórych robi ogromne wrażenie.

Drzewa wyróżniają się długowiecznością, rozmiarem, znaczeniem historycznym, wartością ekologicznym i po prostu pięknem. Podobnie jak w czasie zwiedzania muzeów i zabytków historycznych w miastach, warto też poszukać w okolicy niesamowitych drzew.

Tak prezentują się te, uznawane za najstarsze na świecie i te, które wyróżniają się swoim niesamowitym wyglądem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera