W Bory Tucholskie trafią żubry z Białowieskiego Parku Narodowego? Rolnicy podnoszą alarm

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Rozmowy na temat stworzenia zagrody adaptacyjnej dla żubra na terenie Borów Tucholskich trwają od ponad roku
Rozmowy na temat stworzenia zagrody adaptacyjnej dla żubra na terenie Borów Tucholskich trwają od ponad roku Archiwum PPG
Pomysł przenoszenia żubrów na teren Nadleśnictwa Zamrzenica jest na bardzo wczesnym etapie planowania, ale rolnicy uprzedzają, że już są na nie. Zapowiadają petycję w tej sprawie.

- Nadleśnictwo Zamrzenica potwierdza informacje o planach relokacji żubrów pochodzących z Białowieskiego Parku Narodowego na teren gminy Cekcyn – informuje Michał Nowacki z gminy Cekcyn, twórca kanału Rolnik NIEprofesjonalny.

- Rolnicy mówią temu stanowcze „nie”! - uprzedza Nowacki. - Już borykamy się z dużymi stratami związanymi z występowaniem jeleni, saren, dzików czy bobrów i praktycznie zerową odpowiedzialnością kół łowieckich, a przynajmniej tragiczną metodologią szacowania i wypłat. Warto zadać też sobie pytanie: dlaczego żubrów nie chcą przyjmować w innych miejscach w Polsce czy Europie?

Nowacki odsyła swoich obserwatorów do profilu Huberta Ojdany z Hajnówki na Podlasiu, który co rok ponosi straty z powodu 200 żubrów żerujących na jego uprawach.

- Już samo przejście wielkiego stada tak ciężkich zwierząt tratuje pole - opowiada rolnik.

Pod postem Michała Nowackiego rozgorzała dyskusja. Rolnicy z Borów Tucholskich zapowiadają złożenie petycji przeciwko przenoszeniu żubra. - Skierujemy ją do Nadleśnictwa Zamrzenica – mówi Michał Nowacki.

Zapytaliśmy Nadleśnictwo Zamrzenica, ile żubrów ma tu przyjechać i jakie są powody tej decyzji, a także o konsultacje z rolnikami w tej sprawie. Michał Wojcieszkiewicz, rzecznik prasowy nadleśnictwa odpowiedział:

- Na tym etapie nie posiadamy żadnych szczegółowych informacji na temat lokalizacji oraz ilości osobników, które miałyby trafić w Bory Tucholskie. Sam projekt jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie planowania. Rozmowy na temat stworzenia zagrody adaptacyjnej dla żubra na terenie Borów Tucholskich trwają od ponad roku. W rozmowach tych pojawiają się, między innymi, tereny zarządzane przez Nadleśnictwo Zamrzenica, jako jedno z możliwych miejsc powstania takiej zagrody.

Do sprawy wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Bory Tucholskie trafią żubry z Białowieskiego Parku Narodowego? Rolnicy podnoszą alarm - Gazeta Pomorska