Wędkarze już czują wiosnę. Jakie ryby można łowić w kwietniu? O sandaczu i szczupaku zapomnij, trwa okres ochronny

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wiosna jest początkiem aktywnego żerowania wielu ryb, wraz ze wzrostem wartości słupków na termometrze, zaczynają szukać pożywienia.
Wiosna jest początkiem aktywnego żerowania wielu ryb, wraz ze wzrostem wartości słupków na termometrze, zaczynają szukać pożywienia. pixabay.com/Maryna_Shyshlo
Czy w 2024 roku wędkarzy czekają zmiany? Na ten moment muszą oni liczyć się z przepisami zeszłorocznego rozporządzenia o zasadach ochrony i amatorskiego połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych. Określają one m.in. jakich ryb nie wolno łowić w poszczególnych okresach. Na co więc nie zasadzimy się w kwietniu?

Spis treści

Zmiany dla wędkarzy 2024

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków ochrony i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych zastąpiło obowiązujące dotychczas rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie, pisaliśmy wcześniej na strefaagro.pl.

W myśl wprowadzonych przepisów, trzeba liczyć się z nowymi wzorami kart wędkarskich, zasadami połowu, a także ograniczeniami w użyciu narzędzi połowowych. Istotnym elementem są wymiary i okresy ochronne ryb. Te wprawdzie nie uległy zmianie w odniesieniu do ostatnich lat, jednak pojawiły się zmiany – dodano korektę łacińskiego nazewnictwa oraz uregulowano kwestie uśmiercania gatunków inwazyjnych.

Okresy ochronne ryb. Tych nie złowisz w marcu

Za oknem temperatury na plusie, wielu zamieniło już zimowe puchówki na lekkie wiosenne kurtki. Choć amatorów podlodowego wędkarstwa w ostatnich miesiącach nie brakowało, znaczna część czekała na powiew wiosny. Im bliżej lata, tym wiele ryb uaktywnia się, a to oznacza udane połowy. Trzeba jednak pamiętać, że niektórych gatunków nie wolno łowić we wskazanych terminach.

Polski Związek Wędkarski przypomina, że okresy ochronne ryb określają moment największego rozrodu danych gatunków, wtedy też wymagają szczególnej ochrony.

Od 1 marca nie można łowić:

  • głowacicy (do 31 maja),
  • lipienia (do 31 maja),
  • sandacza (do 31 maja).

Dla niektórych gatunków wciąż obowiązują okresy ochronne:

  • bolenia (od 1 stycznia do 30 czerwca),
  • certy w rzece Wiśle powyżej zapory we Włocławku i w pozostałych wodach (od 1 stycznia do 30 czerwca),
  • suma (od 1 stycznia do 31 maja),
  • szczupaka (od 1 stycznia do 30 kwietnia),
  • świnki (od 1 stycznia do 15 maja).

Jakie ryby łowić wiosną?

Skończyły się z kolei okresy ochronne dla troci, troci jeziorowej, sielawy, siei, pstrąga potokowego, miętusa i węgorza w określonych wodach. Wielu wędkarzy zwraca uwagę, że na początku wiosny można wybrać się na jazie, krąpie, leszcze i klenie. Wraz z ociepleniem aktywność zaczną wskazywać też karasie i karpie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera