Weź pieniądze, zainwestuj w przetwórstwo - trwa nabór wniosków

(koci)
Produkty wytworzone w jednej z podlaskich przetwórni funkcjonującej przy gospodarstwie rolnym
Produkty wytworzone w jednej z podlaskich przetwórni funkcjonującej przy gospodarstwie rolnym B. Kociakowska
Jeszcze do 1 marca można składać wnioski na tzw. małe przetwórstwo – 100 lub 500 tys. zł.

Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w tegorocznym naborze na tzw. małe przetwórstwo wprowadzono szereg korzystnych zmian i ułatwień. M.in. zwiększono kwotę dofinansowania oraz rozszerzono grono osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie.

Teraz z funduszy przeznaczonych na małe przetwórstwo mogą skorzystać dwie grupy beneficjentów. Pierwsza to rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Maksymalna kwota dofinansowania, jaką mogą otrzymać została podniesiona z 300 do 500 tys. zł.

Natomiast nowością jest druga grupa, którą tworzą rolnicy lub małżonkowie rolników prowadzący lub podejmujący prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). W tym przypadku, by uzyskać pomoc, nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 100 tys. zł.

Do Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie wpłynął jeszcze żaden wniosek na tzw. małe przetwórstwo, choć nabór prowadzony jest od 31 stycznia. Jednak przedstawiciele POR ARiMR zapewniają, że jest zainteresowanie tym naborem. Rolnicy dzwonią, pytają, uzupełniają wnioski.

Czytaj też: Rolnik Farmer Roku. Małgorzata i Krzysztof Wojtachowie ze Szpakowa zwyciężyli w krajowym konkursie
Przypomnijmy, że podczas ostatniego naboru na małe przetwórstwo do Podlaskiego Oddziału Regionalnego wpłynęło 17 wniosków, a z trzema rolnikami zostały już podpisane umowy.

Na co rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie? M.in. na budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania, aparatury pomiarowej i kontrolnej. Z myślą o osobach zajmujących się rolniczym handlem detalicznym dotychczasowy katalog rozszerzono m.in. o inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych.

W tegorocznym naborze wprowadzono również ułatwienia mające na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych na etapie przygotowania inwestycji. Tak więc składając wniosek o przyznanie pomocy, rolnicy nie będą zobligowani do przedkładania wymaganych dotychczas przez ARiMR decyzji czy pozwoleń. Będzie można dostarczyć je na etapie rozliczania inwestycji, a więc już po zawarciu umowy o dofinansowanie.

Pomoc, jaką można otrzymać w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój”, finansowanego z budżetu PROW 2014-2020, przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż i ziemniaków.

Produkty tradycyjne i regionalne wpisują się w nowe tendencje konsumenckie

Wideo

Materiał oryginalny: Weź pieniądze, zainwestuj w przetwórstwo - trwa nabór wniosków - Gazeta Współczesna

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rolnik

Napierz kredytów zainwestój swoje a potem konkurencja podstawi s;;;;;;;;; i będzie jak teraz z lezkami --ubojem rytualnym pracuj hoduj a potem cwaniaczek to weżnie za pół darem -mam dość świń i bydła 

Dodaj ogłoszenie