Wielki protest rolników w Krakowie i Małopolsce. Kawalkada ciągników przejechała przez centrum miasta

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
od 12 lat
Wielki protest rolników trwa w całej Polsce. Sznury traktorów i innego sprzętu rolniczego wyjechały również na drogi Małopolski. Kawalkady ciągników (rolnicy zjeżdżali się z różnych kierunków) przejechały nawet przez centrum Krakowa: ronda Czyżyńskie, Mogilskie, Grzegórzeckie i Matecznego. I choć wzięło w nich udział wielu rolników - sznur traktorów wjeżdżający od Nowej Huty miał ponad kilometr długości - to wszystko poszło sprawnie i wielkiego paraliżu w samym Krakowie nie było. Świadomi sytuacji kierowcy nie pchali się w centra protestów. Korki robiły się za to pod miastem. Protestowano też na Podhalu, Sądecczyźnie i regionie tarnowskim.

Wielki protest rolników na drogach Krakowa i Małopolski

Największe utrudnienia występowały w trzech rejonach i drogach dojazdowych do miejsc zbiorek protestujących - w Widomej, Kryspinów-Cholerzyn-Liszki oraz w Pobiedniku Wielkim. Rolnicy wjeżdżali również do Krakowa od strony Nowej Huty i węzła Mirowskiego. Protestujący rolnicy przejechali przez plac Centralny w Nowej Hucie, potem skierowali się w stronę ronda Mogilskiego i Grzegórzeckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Na zachodzie totalnie zakorkowana była droga z Kryspinowa do Węzła Mirowskiego. Duży korek był również w rejonie Wieliczki, tu kolumna wjeżdżała na ulicę Wielicką i kierowała na rondo Matecznego.

- Strajkujący rolnicy w piątek po południu utrudniają ruch na ulicach Krakowa, ale nie powodują paraliżu komunikacyjnego – poinformował PAP oficer prasowy miejskiej policji podkom. Piotr Szpiech. - Owszem, są utrudnienia w ruchu, ale komunikaty medialne okazały się skuteczne, bo paraliżu nie ma.

Kolumna ciągników - kolorowa i głośna - budziła spore zainteresowanie przechodniów.

Przejazd rolników przez Rondo Mogilskie w Krakowie

Protest rolników od Kryspinowa po Liszki

Ciągniki pojawiły się na odcinku dróg Kryspinów – Cholerzyn – Liszki. Tu protest zapowiadany jest do godz. 18. Kolumna ruszyła o 10 z parkingu przy Zalewie drogą wojewódzką nr 774 i wjedzie na drogą wojewódzką nr 780 w kierunku Krakowa do Węzła Mirowskiego (Rondo im. Herbera Hoovera). Następnie będzie się przemieszczać drogą wojewódzką nr 780 w kierunku Liszek do ronda Krzyża Świętego i powrót do ronda im Herbera Hoovera. Trasa będzie się zapętlać.

Objazd: Jadąc z Balic w kierunku Liszek drogą wojewódzką nr 774 w miejscowości Kryspinów skręt w prawo przy sklepie „Lewiatan” na DP 2189K przez Budzyń, Cholerzyn, w miejscowości Mników skręt w lewo przy „Delikatesach Sezam” powrót na drogą wojewódzką nr 780.

Zbiórki manifestujących

Rolnicy mogą powodować utrudnienia też w innych rejonach Małopolski. Miejsca zbiórek:

  • Wieliczka - zbiórka na ul. Krakowskiej, czyli drodze krajowej nr 94. Utrudnienia na krajowej 94 oraz przy węzłach A4.
  • Targowisko w gminie Kłaj - zbiórka w okolicy węzła przy A4. Utrudnienia wjazdu i zjazdu z A4 oraz drogi wojewódzkiej nr 963 i dwóch dróg krajowych nr 94 i nr 75.
  • Miechów - zbiórka w okolicy ul. Racławickiej przy drodze krajowej nr 7. Utrudnienia na krajówce i wjazdach do Miechowa.
  • W Małopolsce protesty będą także w: Zatorze, Oświęcimiu, Nowym Sączu, Nowym Tagu (Rogoźnik).

Dlaczego rolnicy protestują?

Komunikat Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”:

"Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny.

Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP. Prezydium NSZZ RI „Solidarność” apeluje o SOLIDARNOŚĆ całej społeczności rolniczej.

Wzywamy naszych członków do wspólnego działania i wyrażenia naszego sprzeciwu wobec obecnej sytuacji. NSZZ RI „Solidarność” apeluje o jedność oraz podjęcie konstruktywnych działań dla dobra całej społeczności rolniczej. W związku z zapowiedzianymi protestami rolniczymi, NSZZ RI „Solidarność” informuje o czasowych blokadach dróg na terenie całego kraju od 9 lutego do 10 marca 2024 roku.

Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych.

W ramach możliwości, prosimy o unikanie podróży w każdorazowo wymienionych obszarach. NSZZ RI „Solidarność” apeluje o pokojową formę wyrażania niezadowolenia i współpracę ze związkowymi koordynatorami strajku.

Rolnicy łączmy się w działaniu."

Polski smog najbardziej truje

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera