Wróci znany już rolnikom program „Locha plus”? Przełom w sprawie dopłat do loch i prosiąt, minister deklaruje wsparcie dla hodowców

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Konkretne założenia programu „Locha plus” mają być przedstawione na dniach.
Konkretne założenia programu „Locha plus” mają być przedstawione na dniach. 123rf/ilfede
Program „Locha plus” nie jest nowością, był już realizowany przez resort rolnictwa. Jak zapowiada minister Robert Telus, dopłaty do prosiąt pojawią się i w tym roku, data uruchomienia nie jest jednak jeszcze określona. Co wiemy o rządowym wsparciu?

Spis treści

Dopłaty dla producentów loch i prosiąt powrócą

Podczas Krajowych Dni Pola w Sielinku szef resortu poinformował o planowanym wdrożeniu dopłat w ramach programu „Locha plus”.

Kolejną ustawą, rozporządzeniem, które już jest w przygotowaniu, to jest program „Locha plus”, w którym dopłacamy do lochy, do naszych polskich prosiąt, zapowiedział.

Szczegóły dopłat mają być przedstawione na dniach. O to, aby program wsparcie dla polskiej hodowli trzody chlewnej powrócił, apelowali m.in. członkowie Związku Zawodowego Rolnictwa „Korona”.

- W ciągu ostatnich dwóch lat ubyło 48 tysięcy gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną, tj. 46 proc. Pogłowie loch, w ciągu dwóch lat zmniejszyło się o 223 tys. sztuk, a liczby świń o 2,3 mln sztuk. Żadna inna branża rolna i gospodarcza nie zwinęła się tak dynamicznie jak hodowla trzody chlewnej. Przy takim tempie spadku w okresie 2030 roku, może zabraknąć mięsa wieprzowego na półkach sklepowych – informują na swojej stronie działacze.

Przekazują również, że otrzymali zapewnienie o kontynuacji programu. „Argumenty Przewodniczącej ZZR „Korona” (Aliny Ojdany – przyp. red.), były na tyle skuteczne, że przekonały Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, który złożył deklarację, że program LOCHA PLUS, będzie kontynuowany”.

Program „Locha plus”. Takie były warunki naboru w 2022 roku

Zapaść na rynku świń spowodowała, że bez dopłat i wsparcia hodowle mogą upadać, a pogłowie spadać. Zdaniem hodowców, kontynuacja programu jest konieczna. W 2022 roku wsparcie wynosiło 1000 zł za każde 10 prosiąt urodzonych w konkretnym przedziale czasowym. Jeden hodowca mógł maksymalnie uzyskać 500 tys. złotych.

W 2022 roku, w ramach pomocy dla rolników utrzymujących lochy i prosięta (utrata płynności COVID-19), o wsparcie mogli starać się producenci świń, którzy:

  • mieli nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
  • byli mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014,
  • mieli przed sobą zagrożenie w postaci utraty płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19,
  • w dniu 15 listopada 2021 r. prowadzili gospodarstwo w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w którym były utrzymywane świnie,
  • zgłosili Agencji do dnia 15 kwietnia 2022 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, oznakowanie świń urodzonych w jego gospodarstwie (urodzonych łącznie we wszystkich siedzibach stada wchodzących w skład gospodarstwa) od dnia 15 listopada 2021 r. do dnia 31 marca 2022 r.

W tym roku, jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, wymagania nieco się zmienią ze względu nie tylko na daty, ale także sytuację geopolityczną. Wtedy producenci zmagali się z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, dziś wyznacznikiem pomocy może być utrata płynności finansowej w obliczu wojny w Ukrainie.

Źródła: ARiMR, ZZR „Korona”

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera