Wypadek podczas kuligu, uczestniczka w szpitalu
Wypadek miał miejsce w niedziele 21 stycznia na terenie powiatu sokołowskiego. Jak przekują mundurowi, do ciągnika rolniczego, którym kierował 34-latek, zostały doczepione sanie. Na saniach znajdowały się 2 osoby dorosłe i 3 dzieci.
- W pewnym momencie sanie najechały na powstały z lodu garb na drodze, po czym przewróciły się wraz z uczestnikami. W wyniku tego zdarzenia obrażeń ciała doznała 38-latka, która została przetransportowana do szpitala. Kierujący był trzeźwy - odnotowała KPP w Sokołowie Podlaskim.
Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu zaapelowała do wszystkich, którzy korzystają z zimowych form spędzania czasu:
- Zwracamy się o szczególną ostrożność i odpowiedzialność w trakcie organizacji zimowych form atrakcji i wypoczynku. Ciągnięcie sanek na drodze publicznej grozi nie tylko niebezpieczeństwem dla uczestników, lecz również mandatem dla organizatora takiego kuligu.
Jak można zrobić kulig zgodnie z przepisami?
Policja przypomina, że zgodnie z przepisami dozwoloną formą kuligu jest ten z wykorzystaniem zaprzęgu. Przepisy reguluje Ustawa prawo o ruchu drogowym, a dokładniej art. 34 oraz art. 60 ust. 2 pkt 4. - Zimowe atrakcje mogą zmienić się w poważne zagrożenie dla uczestników takiego kuligu.
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, Dz.U.2023.1047 t.j. Akt obowiązujący
Art. 34. [Kierowanie pojazdem zaprzęgowym]
- 1. Do zaprzęgu może być używane tylko zwierzę niepłochliwe, odpowiednio sprawne fizycznie i dające sobą kierować.
- 2. Kierujący pojazdem zaprzęgowym jest obowiązany utrzymywać pojazd i zaprzęg w takim stanie, aby mógł nad nimi panować.
- 3. Bezpośrednio jeden za drugim może jechać nie więcej niż 5 pojazdów zaprzęgowych. Odległość między piątym pojazdem a następnym nie może być mniejsza niż 200 m.
- 4. Kierujący pojazdem zaprzęgowym przy wjeżdżaniu na drogę o nawierzchni twardej w miejscu, gdzie nie ma dostatecznej widoczności drogi, jest obowiązany prowadzić zwierzę za uzdę.
- 5. Kierującemu pojazdem zaprzęgowym zabrania się:
- przeciążania zwierzęcia;
- jazdy obok innego uczestnika ruchu na jezdni;
- pozostawiania pojazdu niezabezpieczonego przed ruszeniem;
- jazdy pojazdem na płozach bez dzwonków lub grzechotek.
Art. 60. [Zakazy używania pojazdu]
2. Zabrania się kierującemu:
(...)
4) ciągnięcia za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku;
W przepisach mowa oczywiście o kuligu na drodze publicznej.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?